Jak správně začít den. Nejužitečnější ranní návyky podle odborníků

Foto: Unsplash

Jak správně začít den. Nejužitečnější ranní návyky podle odborníků

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Možná nemáte kanál YouTube, na který byste se probouzeli, nebo odběratele, které byste zdravili, ale i tak je důležité mít ranní rutinu. Podle Very Well Mind je výhod ranní rutiny celá řada - od toho, že vám pomůže stát se emocionálně odolnějšími vůči stres orům, až po zvýšení produktivity během dne "Zdravá, ne stres ová a soustředěná ranní rutina udává tón celému dni," řekl pro Self klinický psycholog Ryan Howes.

Navíc vzhledem k náhlému nárůstu úzkosti a deprese u dospělých (díky pandemii) je pravděpodobnější, že nám strukturované návyky pomohou překonat současná i budoucí stres ová období, píše The New York Times. "Když lidé nemají rutinu nebo strukturu svého dne, může to způsobit zvýšený stres a úzkost, stejně jako zdrcující pocity, nedostatek koncentrace a soustředění," řekla psycholožka Rachel Goldmanová v rozhovoru pro Very Well Mind. Pokud nejste zasvěceni do umění vytvořit si dokonalý ranní režim, nebo jen potřebujete pomoci s tím stávajícím, zde je to, co vám řeknou odborníci.

Klíčem ke skvělé ranní rutině je být pozorný a důsledný

Mnoho studií prokázalo pozitivní účinky ranní rutiny na duševní zdraví, ale ještě více vám může pomoci, když si rozdělíte, co přesně vám vyhovuje. Například věnovat čas přípravě zdravé snídaně a péči o pleť by podle Národní lékařské knihovny USA bylo primárním návykem (pro udržení životaschopnosti), zatímco cvičení a čtení jsou návyky sekundárními. Určitě budete muset zapracovat na několika primárních návycích, abyste si zajistili dobré zdraví. Ale v závislosti na tom, kolik máte ráno času a energie, můžete zařadit další aktivity, které vás motivují.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

"Vstát z postele je první krok. Poté si vyberte jednu činnost, které můžete věnovat plnou pozornost, ať už je to modlitba, afirmace, fyzické protažení nebo čištění zubů," navrhla pro Insider klinická psycholožka Erin Engleová. V podstatě se věnujte tomu, co si vyberete, a zůstaňte důslední. Engleová také doporučila mít pevně stanovený čas vstávání. 

V této souvislosti se po probuzení zkuste držet dál od telefonu - oznámení a aktuální zprávy vás podle Selfu mohou vyvést ze stavu klidu. Cílem je zůstat déle uvolněný a pozitivně naladěný - pomoci vám může meditace, protahovací cvičení a psaní deníku - ale ujistěte se, že nic z toho neuspěcháte. Do programu byste měli zařadit jen to, co je pro vás dlouhodobě splnitelné.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články