Jak trénovat mozek, aby byl kreativnější?

Foto: Unsplash

Jak trénovat mozek, aby byl kreativnější?

Ve své knize Carson definuje sedm stádií kreativity (nebo, jak je nazývá, „brainsets“):

 1. Absorbovat
 2. Důvod
 3. Připojit
 4. Představte si
 5. Vyhodnoťte
 6. Přeměnit
 7. Proud

Přemýšlejte o kreativitě jako o naučení se vařit. Při prvním vaření omelety budete potřebovat recept nebo někoho, kdo vám ukáže, jak na to. Jakmile se proces naučíte, uděláte to příště sami. Poté, co naservírujete několik omelet, začnete zkoušet nové příchutě. Dále si představíte všechny způsoby, jak můžete omeletu vylepšit.

1. Absorbujte

Jste tím, co konzumujete. To platí jak pro vaši tradiční stravu, tak pro stravu, kterou krmíte svou myslí. Děti vstupují do tohoto světa s mozkem nefiltrovaným zaujatostí. Vstřebávají a přijímají vše. Otevřete svou mysl novým zážitkům a nápadům. Nekriticky vnímáte svůj svět a přijímáte znalosti. Všechno vás fascinuje a přitahuje vaši pozornost (stejně jako dítě).

Chcete zkratku k absorbování kreativity? Zkuste meditaci. Jen tiše seďte, vyčistěte mysl a všimněte si, jaké myšlenky vyplují na povrch. Všimněte si svých tělesných vjemů a toho, jak se cítíte. Klíčem je naučit se všímat si každého detailu.

2. Důvod

„Přemýšlím o tom“ je odpověď, kterou dávám často, pokud potřebuji více času na zamyšlení. Je to také znamení, že jdu do rozumového režimu kreativity. Zde systematicky analyzujete mezery, hledáte vzory a testujete nápady. Když použijete důvod k podnícení kreativity, pomůže vám to zajít do hloubky. Prostředí hraje klíčovou roli při soustředění vašich myšlenek. Když jste hluboce zamyšleni, nenechte se unést přívalem skupinových textů o sobotních plánech. Udělejte si čas a zabraňte rozptýlení.

3. Připojte kreativitu

Dr. Carson definuje spojovací cestu ke kreativitě jako „rozostřený stav pozornosti, který vám umožní vidět spojení mezi objekty nebo koncepty, které jsou v přírodě zcela odlišné.“ Tento proces můžete nastartovat ve svém mozku tím, že budete chtít snít. To je něco, co jako děti děláme často, ale dnes si na to ve svém rušném životě neděláme čas.

Řekněme, že jste zaseklí v řešení konfliktu zaměstnanců. Vstaňte a držte tento problém ve své mysli při provádění obvyklého úkolu. Co je obvyklým úkolem? Je to něco, co vás příliš nenapadne (například jít si zaběhat) a nechá vaši mysl putovat. Vyberte si úkol, který vás baví, abyste udrželi svou mysl v pozitivní náladě. Je to jako dát svůj mozek autopilotu, aby spojil tečky informací a vytvořil nové kreativní nápady. Tip odborníka: Pro ty „aha momenty“ mějte po ruce poznámkový blok.

4. Představte si kreativitu

Toto je kreativní zóna pro všechny umělce a snílky. Když proniknete do své mozkové sady představivosti, myslíte vizuálně. Objevují se vzory. To je místo, kde sídlí vaše představivost. Zde je několik zábavných způsobů, jak podnítit ji podnítit:

 1. Přečtěte si - vystavení se novým nápadům vám otevře mysl.
 2. Vyjádřete svůj názor - prostřednictvím deníku, hudbou nebo mluvením o oblíbené věci.
 3. Podívejte se na film - doporučuji cokoli od PIXAR.
 4. Hledejte dobrodružství - vyzkoušejte nové zážitky a vystavte se zcela novému světu.
 5. Hrajte - děti nás porazí, pokud jde o kreativitu.

5. Vyhodnoťte kreativitu

Když uvažujete o novém projektu, můžete okamžitě zjistit, co se může pokazit? Pokud ano, máte kritické oko pro kreativitu. Jste vynikajícím soudcem hodnoty nápadů, konceptů, produktů a chování - vyberete nejlepší nápad, abyste kreativně pokročili. Pokud jste přemýšlející, mám vás. Jedním ze způsobů, jak tuto dovednost posílit, je selhání. Pouze pokud selžeme, můžeme se poučit ze svých chyb a jít kupředu se silnější verzí sebe samých. Dalším přístupem může být, že budete hledat nový hlas. Najděte někoho s novou nebo opačnou perspektivou, která zpochybní váš způsob myšlení.

6. Transformujte kreativitu

To je temná stránka kreativity. Některé z největších příspěvků v umění, literatuře a hudbě se rodí z bolesti. Dr. Carson říká: „Ocitnete se v rozpačitém a nespokojeném, nebo dokonce zoufalém, stavu mysli. Tento stav můžete použít k přeměně negativní energie na umělecká díla a skvělá představení. “

Lekce zde je nasměrovat tuto bolest do kreativity. Život často přichází s náklady na utrpení. Může to být ztráta milovaného člověka, problémy s duševním zdravím nebo jakákoli jiná překážka, které můžete čelit. Místo toho, abyste tuto bolest strčili hluboko dovnitř, použijte ji k roznícení vaší fantazie. Můžete přijít s jedinečným řešením konkrétní překážky, které čelíte.

7. Proud kreativity

Tzv. "flow". Je to stav, po kterém všichni toužíme, když pracujeme nebo se účastníme úkolu. Kde čas plyne, aniž byste si toho vůbec všimli, protože jste tak zaneprázdněni tím, co děláte. V této kreativní zóně je potlačena vaše kontrola impulzů. Zde je několik způsobů, jak hacknout výhody mládí:

 • Všimněte si a nechte své emoce plynout (psaní deníku nebo meditace mohou pomoci).
 • Vypněte svého vnitřního kritika praktikováním pozitivních afirmací.
 • Vytvořte rovnováhu mezi výzvou a vašimi dovednostmi.
 • Vyberte si práci, která je bytostně přínosná.
 • Mějte jasnou vizi svého vítězného nebo konečného cíle.

Zdroj: lifehack.org, Obrázek: Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Stano

Stano

před 4 měsíce

To vyjádření se hudbou je svatá pravda. Stejně tak PIXAR je studnice inspirace. Občas píšu o kreativitě na blog české kreativní značky PIXIE CREW, tak mrkněte ;) Třeba tyhle články jsou myslím výživné:

https://www.pixiecrew.cz/blog/rozvojem-detske-kreativity-k-budouci-lepsi-p

Reply

Napište komentář