Doma jsme obklopeni velkém množstvím rozptýlení. Jak zůstat produktivní při práci z domova?

Foto: Unsplash

Doma jsme obklopeni velkém množstvím rozptýlení. Jak zůstat produktivní při práci z domova?

Mohlo by být těžké si vzpomenout na dny, kdy se práce z domu zdála být snem. I přesto, že se momentální situace zlepšuje a většina lidí se vrací do pracovního prostředí, stále je část lidí, která používá místo kanceláře svůj domov. Mnoho lidí doma podléhá velkému tlaku domácího prostředí. Existují ale konkrétní a přijatelné strategie, jak změnit svou rutinu a zůstat produktivní při práci z domova během pandemie.

1. Určete si konkrétní pracovní prostor.

Studie ukazují, že mít konkrétní pracovní prostor je důležité, abyste se mohli lépe soustředit. Mít ve svém domě určené místo, kam „chodíte do práce“, může mít za následek menší rozptylování a větší soustředění. Pokud máte ve svém domě skutečnou kancelář, je to ideální, ale protože každý dům je jiný, budete muset svůj dostupný prostor co nejlépe využít. Místa, která mohou dobře fungovat, jsou kuchyňská linka (pokaždé seďte na stejném místě), jídelní stůl nebo chodba. Pokud můžete, vyhněte se práci ve své ložnici. Protože Vaše tělo a mysl spojují tuto místnost se spánkem. Stručně řečeno, nezkoušejte spát a pracovat ve stejném prostoru.

2. Dělejte si přestávky a jděte ven.

Slunce a čerstvý vzduch nejsou jen skvělé pro rostliny, jsou dobré i pro Vás. Pravidelným cvičením, i když je to něco tak jednoduchého jako chůze, dodáváte svému zdraví důležitý prvek. Krátké přestávky každých několik hodin mohou pomoci zvýšit duševní jasnost a celkovou produktivitu. Pokud chodit ven není pro Vás možné, podobné výhody může mít i to, že si u okna můžete dát oběd nebo snídani.

3. Přizpůsobte své prostředí.

I když nemůžeme vždy ovlivnit, do jaké práce se dostaneme, můžeme ovlivnit naše pracovní prostředí. Přizpůsobení pracovního prostoru tak, jako ve Vaší pravé kanceláři pravděpodobně nebudete moci. Pokusit se ale změnit svůj prostor může být zábavou a dobrým mentálním cvičením, které Vám pomůže uvolnit se. Ať už jde o vonnou svíčku, rostlinu nebo konkrétní fotografii, přizpůsobte si pracovní prostředí tak, aby Vám pomohlo cítit se pohodlně, soustředěně a motivovaně po celý den. Tyto druhy věcí, zejména vůně a rostliny, mohou mít velmi pozitivní vliv na Vaši emocionální pohodu.

4. Vytvořte a udržujte si ranní rutinu.

Podobně jako při dodržování běžných hodin Vám může i ranní rutina pomoci dosáhnout produktivnějšího pracovního dne. Vytvoření plánu pro Vaše ráno, který budete opakovat každý den, může mít pozitivní dopad na Váš pracovní život a Vaše myšlení. Ať už máte jakýkoli systém, zkuste se ho držet. Mnoho úspěšných lidí připisuje svůj osobní a finanční úspěch právě rutinám. Nyní je skvělý čas začít, pokud jste to ještě nezkusili.

5. Dodržujte pravidelné hodiny.

Udržování pravidelného režimu může být pro mnoho lidí výzvou, ale dodržování harmonogramů schůzek a pravidelných hovorů s týmem Vám pomůže udržovat pravidelný pracovní plán. Nedovolte, aby Vám přechod z kanceláře do domu zabránil dodržovat přísný harmonogram. Většinou jste vstávali a cvičili před prací? Máte stanovený čas na oběd? Snažte se tyto činnosti udržovat doma, protože čím známější a konzistentnější je Váš pracovní plán, tím lépe. Opak je také pravdou. Návyky, jako je spánek nebo hraní videoher uprostřed dne, mohou zcela narušit Vaši produktivitu. Udržujte dobré návyky a nedovolte, aby začaly ty špatné. Nikdo neříká, že s rozvrhem nemůžete být flexibilní, klíčem je nalezení rutiny, která pro Vás funguje a udržuje Vás soustředěné.

Zdroje: forbes.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář