9 Nejlepších zdravotních přínosů konzumace melounu

Foto: Unsplash

9 Nejlepších zdravotních přínosů konzumace melounu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Předpokládá se, že meloun byl poprvé domestikován před více než 4 000 lety v severovýchodní Africe (1).

Je sladký a šťavnatý, takže je ideální pochoutkou k zahnání žízně během letních veder.

Tento velký kulatý plod má zelenou slupku a jasně červenou dužinu. Je také plný živin, včetně antioxidantů a vitamínů A a C.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tady je 9 hlavních zdravotních přínosů melounu.

1. Pomáhá udržovat hydrataci

Udržování hydratace je důležité pro správné fungování vašeho těla.

Regulace tělesné teploty, normální funkce orgánů, přísun živin do buněk a bdělost jsou jen některé z tělesných procesů, které závisí na dostatečné hydrataci (2).

Jezení potravin s vysokým obsahem vody může pomoci dodat tělu vodu, kterou potřebuje ke správnému fungování.

Meloun obsahuje 92 % vody, takže je skvělou volbou pro denní příjem vody (3).

Díky vysokému obsahu vody má navíc tento meloun nízkou kalorickou hustotu - jinými slovy, na svou celkovou hmotnost má velmi málo kalorií.

Jezení potravin s nízkou kalorickou hustotou, jako je meloun, může napomáhat regulaci hmotnosti tím, že si udržíte pocit sytosti po delší dobu (4).

Vysoký obsah vody v melounu vám může pomoci udržet hydrataci - což podporuje vaše celkové zdraví - a také pocit sytosti.

2. Plný živin a prospěšných rostlinných látek

Meloun obsahuje řadu živin, včetně draslíku, hořčíku a vitamínů A a C. Má také relativně nízký obsah kalorií, v jednom šálku (152 gramů) jich je pouhých 46 (5).

Meloun je také bohatým zdrojem citrulinu, aminokyseliny, která může zlepšovat výkonnost při cvičení (6).

Přes to se může pochlubit antioxidanty, včetně vitaminu C, karotenoidů, lykopenu a cucurbitacinu E (3, 7).

Tyto sloučeniny pomáhají bojovat proti volným radikálům, což jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit vaše buňky, pokud se v těle nahromadí. Toto poškození může časem vést k onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby a rakovina (8).

Meloun se může pochlubit řadou živin, včetně značného množství vitaminů A a C. Nabízí také antioxidanty, jako je lykopen a cucurbitacin E.

3. Může mít protirakovinné účinky

Několik rostlinných sloučenin obsažených v melounu, včetně lykopenu a cucurbitacinu E, má možné protirakovinné účinky.

Přestože výsledky studií nejsou jednoznačné, příjem lykopenu může být spojen s nižším rizikem vzniku některých typů rakoviny, například rakoviny prostaty a tlustého střeva (9, 10, 11, 12).

Předpokládá se, že likopen působí tak, že snižuje hladinu růstového faktoru podobného inzulínu (IGF) v krvi, což je hormon, který podporuje dělení buněk. Pozoruhodné je, že rakovina vzniká, když se dělení buněk stane nekontrolovatelným (13).

Kurbitacin E může navíc brzdit růst nádorů tím, že podporuje autofagii rakovinných buněk. Autofagie je proces, při kterém vaše tělo odstraňuje poškozené buňky (14, 15).

Všechny tyto údaje však vyžadují další výzkum na lidech.

Meloun obsahuje rostlinné sloučeniny, které mohou bojovat proti některým formám rakoviny. Je však zapotřebí provést další studie.

4. Může zlepšovat zdraví srdce

Několik živin v melounu může podporovat zdraví srdce.

Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Stojí za zmínku, že faktory životního stylu, jako je strava, mohou snížit riziko infarktu a mrtvice tím, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu (16, 17).

Studie naznačují, že lykopen může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak. Může také pomáhat předcházet oxidačnímu poškození způsobenému vysokou hladinou cholesterolu (3).

Meloun také obsahuje citrulin, aminokyselinu, která může zvyšovat hladinu oxidu dusnatého v těle. Oxid dusnatý pomáhá rozšiřovat cévy, což snižuje krevní tlak (18).

Další vitaminy a minerály, které meloun obsahuje, jsou prospěšné pro srdce, jako například hořčík, draslík a vitaminy A, B6 a C (3).

Lykopen a citrulin obsažené v melounu mohou podporovat zdraví srdce tím, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu.

5. Může snižovat zánět a oxidační stres

Zánět je klíčovým faktorem mnoha chronických onemocnění.

Kombinace antioxidantů, lykopenu a vitaminu C v melounu může pomáhat snižovat zánět a oxidační poškození (3).

V jedné studii se u potkanů, kterým byl podáván melounový prášek jako doplněk nezdravé stravy, vyvinul menší oxidační stres a nižší hladiny zánětlivého markeru C-reaktivního proteinu než u potkanů v kontrolní skupině (19).

V osmitýdenní studii bylo navíc 31 osobám s obezitou a vysokou hladinou zánětlivých markerů podáváno dvakrát denně 500 mg vitaminu C. Na základě této studie bylo zjištěno, že se jedná o obézní osoby. U nich došlo k významnému snížení zánětlivých markerů ve srovnání s kontrolní skupinou (20).

Lykopen jako antioxidant může také zpomalit nástup a progresi Alzheimerovy choroby. Je však zapotřebí dalšího výzkumu (21).

Meloun obsahuje sloučeniny, které mohou pomáhat snižovat zánět, jehož vysoká hladina je spojena s řadou onemocnění.

6. Může pomáhat předcházet makulární degeneraci

Sloučenina melounu lykopen může být prospěšná pro vaše oči.

Makulární degenerace související s věkem (AMD) je běžný oční problém, který může u starších lidí způsobit slepotu (3).

Lykopen jako antioxidant a protizánětlivá sloučenina může pomáhat předcházet a potlačovat AMD, i když výzkum je omezený (22, 23).

Jedna studie ve zkumavce, v níž byly oční buňky ošetřeny lykopenem, zjistila, že lykopen snižuje schopnost zánětlivých markerů poškozovat buňky (22).

Mějte na paměti, že je nutný výzkum na lidech.

Lykopen může díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem pomoci předcházet vzniku AMD. Přesto je zapotřebí provést další studie.

7. Může zmírnit bolestivost svalů

Citrulin, aminokyselina obsažená v melounu, může zlepšit výkon při cvičení a snížit bolestivost svalů (24, 25).

Jeden přehled zjistil, že pravidelný příjem citrulinu po dobu nejméně 7 dní zlepšuje aerobní výkonnost tím, že zvyšuje produkci oxidu dusnatého v těle (26).

Tato sloučenina pomáhá rozšiřovat cévy, takže srdce nemusí pracovat tak usilovně, aby přečerpalo krev v těle (27).

Některé důkazy navíc naznačují, že meloun jako takový - nejen citrulin - může vašemu tělu po cvičení pomoci.

Jedna starší studie podávala sportovcům obyčejnou melounovou šťávu, melounovou šťávu smíchanou s citrulinem nebo kontrolní nápoj. Oba melounové nápoje vedly k menší bolestivosti svalů a rychlejšímu zotavení srdeční frekvence než kontrolní nápoj (28).

Přesto je potřeba provést další výzkum.

Citrulin v melounu může pomoci zlepšit výkon při cvičení a snížit bolestivost svalů.

8. Může napomáhat zdraví pokožky

Vitamíny A a C, které se v melounu nacházejí, jsou důležité pro zdraví pokožky.

Vitamín C - ať už při konzumaci, nebo při lokální aplikaci - pomáhá tělu vytvářet kolagen, bílkovinu, která udržuje pokožku pružnou a vlasy silné (29, 30).

Jeden přehled zjistil, že vyšší příjem vitaminu C z potravin a/nebo doplňků stravy může snížit pravděpodobnost vzniku vrásek a suché pleti (31, 32).

Vitamín A je také důležitý pro zdravou pokožku, protože pomáhá vytvářet a obnovovat kožní buňky (33).

V jednom přehledu bylo zjištěno, že zvířata s nedostatkem vitaminu A hůře hojí rány než zvířata krmená nutričně plnohodnotnou stravou (34).

Mějte na paměti, že je třeba provést další studie týkající se konkrétně melounu u lidí.

Několik živin obsažených v melounu podporuje zdraví vlasů a pokožky, i když je třeba provést další výzkum.

9. Může zlepšit trávení

Meloun obsahuje velké množství vody a malé množství vlákniny, které jsou nezbytné pro zdravé trávení.

Vláknina pomáhá udržovat pravidelnost střev, zatímco voda účinněji posouvá odpadní látky trávicím traktem (35, 36).

Jeden průzkum u 4 561 dospělých osob zjistil, že osoby s nízkým příjmem tekutin a vlákniny častěji trpí zácpou. Nicméně svou roli mohly sehrát i další faktory (37).

Obsah vlákniny a vody v melounu může napomáhat zdraví trávicího traktu tím, že podporuje pravidelnou stolici.

Závěr

Meloun je chutné ovoce, které zahání žízeň a na kterém si v letních vedrech pochutnává mnoho lidí.

Meloun má velmi vysoký obsah vody a poskytuje živiny, jako je lykopen, citrulin a vitaminy A a C.

Studie naznačují, že tento sladký červený meloun může dokonce posilovat zdraví srdce, snižovat bolestivost svalů a tlumit záněty, i když je potřeba provést další výzkum.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4512189/ , (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30609670/ , (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475/ , (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6054218/ , (5) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/167765/nutrients , (6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31977835/ , (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475/ , (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29952268/ , (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475/ , (10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26029167/ , (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25915611/ , (12) http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/en/ , (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475 , (14) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30029482/ , (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475 , (16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475 , (17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25631716 , (18) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26170625/ , (19) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475 , (20) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27155396/ , (21) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27155396/ , (22) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33308806/ , (23) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27749691/ , (24) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23862566/ , (25) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33037252/ , (26) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25600848/ , (27) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31389093/ , (28) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31697447/ , (29) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7589116/ , (30) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32077808/ ,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články