Křepelčí vejce: Výživa a výhody

Foto: Unsplash

Křepelčí vejce: Výživa a výhody

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Křepelčí vejce se rychle prosazují v kuchyni jako malá a roztomilá alternativa slepičích vajec.

Chutnají podobně jako slepičí vejce, ale jsou malá - obvykle jen o třetinu menší než standardní slepičí vejce. Mají krémovou skořápku s hnědými skvrnami a tmavě žluté žloutky.

Na svou velikost jsou plná živin, ale při jejich konzumaci je třeba dodržovat určitá opatření, zejména pokud jste těhotná nebo máte alergii na vejce.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tento článek obsahuje přehled všeho, co potřebujete vědět o křepelčích vejcích.

Výživové hodnoty

Křepelčí vejce jsou malá, takže tři až čtyři z nich zhruba odpovídají velikosti porce jednoho slepičího vejce.

Jedno křepelčí vejce (9 gramů) obsahuje (1):

 • Kalorie: 14
 • Bílkoviny: 1 gram
 • Tuky: 1 gram
 • Sacharidy: 0 gramů
 • Vláknina: 0 gramů
 • Cholin: 4 % denní hodnoty (DV)
 • Riboflavin: 6 % DV
 • Folát: 5 % DV

Na to, že jsou tato vejce tak malá, jsou překvapivě bohatá na živiny.

Jediné křepelčí vejce poskytuje značnou část denní potřeby vitaminu B12, selenu, riboflavinu a cholinu a také trochu železa - to vše v porci, která obsahuje pouze 14 kalorií.

Selen a riboflavin jsou důležité živiny, které pomáhají tělu rozkládat přijímanou potravu a přeměňovat ji na energii. Selen také pomáhá zajistit zdravou funkci štítné žlázy (2, 3).

Mimochodem vitamín B12 a železo podporují zdravou funkci nervového systému a pomáhají udržovat optimální hladinu energie díky své úloze při tvorbě červených krvinek (4, 5).

Dále je cholin nezbytný pro to, aby vaše tělo mohlo vytvářet acetylcholin, neurotransmiter, který přenáší zprávy z nervového systému do svalů (6).

Jedno křepelčí vejce obsahuje pouze 14 kalorií, ale je bohaté na řadu vitaminů a minerálních látek, včetně selenu, riboflavinu, vitaminu B12 a cholinu.

Přínosy

Křepelčí vejce jsou bohatá na živiny a plná zdraví prospěšných antioxidantů, které mohou pomáhat zvrátit poškození buněk a léčit příznaky alergie (7).

Jedna sedmidenní studie u 77 osob s alergickou rýmou zjistila, že příznaky jako kýchání, ucpání a rýma se zlepšily během 1 hodiny po užití doplňku stravy s antioxidanty z křepelčích vajec a zinkem. Není však jasné, zda za příznivé účinky byly zodpovědné samotné vaječné sloučeniny (8).

Ve studii na myších bylo navíc zjištěno, že žloutek z křepelčích vajec zmírňuje příznaky eozinofilní ezofagitidy, což je závažné zánětlivé onemocnění způsobené potravinovými alergiemi (9).

Ačkoli jsou tato zjištění slibná, je třeba provést další výzkum u lidí.

Křepelčí vejce obsahují antioxidanty, které mohou pomoci při léčbě příznaků alergické rýmy a eozinofilní ezofagitidy. Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu.

Preventivní opatření

Většina křepelčích vajec je nepasterizovaná, což znamená, že nebyla zahřívána, aby se zničily škodlivé bakterie, které se mohou nacházet na skořápce.

Z tohoto důvodu by se těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem měli křepelčím vejcím vyhýbat nebo se před jejich konzumací ujistit, že jsou zcela uvařená bez řídkého nebo želatinového žloutku.

Pokud jste navíc alergičtí na slepičí vejce, můžete být alergičtí i na křepelčí vejce. Pokud chcete testovat svou toleranci na křepelčí vejce, měli byste postupovat velmi opatrně a dělat to pouze pod dohledem lékaře (11).

Na křepelčí vejce můžete být alergičtí i v případě, že netrpíte alergií na slepičí vejce. Pokud máte nějaké obavy, měli byste je probrat se svým lékařem (12).

Většina křepelčích vajec je nepasterizovaná, proto by je těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem měly konzumovat pouze v případě, že byla plně tepelně upravena. Někteří lidé mohou být na křepelčí vejce také alergičtí.

Jak jsou na tom ve srovnání s vejci slepičími

Křepelčí vejce jsou mnohem menší než slepičí, jsou přibližně o třetinu větší.

Na svou velikost však mají křepelčí vejce velké žloutky. Protože se mnoho živin ve vejcích nachází právě ve žloutku, někteří lidé tvrdí, že křepelčí vejce mají vyšší obsah živin než vejce slepičí, což znamená, že při porovnání hmotnosti obsahují více živin.

Tato tabulka porovnává množství vybraných živin ve 3.5 uncí (100 gramů) křepelčích, respektive slepičích vajec (1, 13):

Přestože existují drobné rozdíly v množství některých dalších živin, nejvýznamnější rozdíly jsou patrné u živin uvedených v tabulce výše.

Křepelčí vejce obsahují více tuku a bílkovin v hmotnostních jednotkách, dvojnásobek železa a riboflavinu a asi o třetinu více vitaminu B12 než vejce slepičí. Na druhou stranu slepičí vejce obsahují více cholinu.

Křepelčí vejce jsou také hůře dostupná a dražší. Vzhledem k jejich velikosti jich budete potřebovat více než vajec slepičích, pokud je chcete použít jako zdroj bílkovin - tím se zvyšují náklady.

Křepelčí vejce jsou zdravá, ale z hlediska výživy slepičí vejce zdaleka nepřevyšují. Záleží jen na vás, zda se je rozhodnete zařadit do svého jídelníčku.

Křepelčí vejce jsou menší než slepičí, ale obsahují více tuku, bílkovin, železa, riboflavinu a vitaminu B12 v hmotnostních jednotkách. Jsou však také dražší a hůře dostupná než vejce slepičí.

Použití a způsob přípravy

Křepelčí vejce lze připravovat mnoha stejnými způsoby jako vejce slepičí, i když doba přípravy je díky jejich menší velikosti výrazně kratší.

V Japonsku jsou křepelčí vejce považována za delikatesu a používají se - často syrová - do sushi. V dalších asijských zemích, jako je Jižní Korea a Indonésie, se křepelčí vejce pravidelně používají jako svačina nebo příloha k jiným pokrmům.

V jihoamerických zemích se vejce používají jako příloha k jídlům, jako jsou hot dogy a hamburgery.

Jedním ze snadných způsobů, jak tato vejce vyzkoušet, je uvařit je natvrdo. Lze je jíst jako svačinu, přidávat do salátů nebo je nakrájet a připravit si tak jedinečný vaječný salát.

Tady je popis toho, co potřebujete k přípravě křepelčích vajíček natvrdo:

 • 12 křepelčích vajíček
 • voda

Tady jsou příslušné kroky:

 1. Přiveďte malý hrnec s vodou k varu.
 2. Vejce opatrně přidejte do hrnce.
 3. Snižte teplotu na mírný var a vařte je 3-4 minuty.
 4. Chcete-li oloupat, rozbijte skořápku tak, že vejce lehce přejedete po rovné ploše a vyvinete mírný tlak. Začněte od spodní části a odloupněte skořápku a vnitřní blánu.

Na tvrdo uvařená křepelčí vejce lze skladovat v chladničce 3-5 dní.

Křepelčí vejce můžete použít podobně jako vejce slepičí. Vzhledem k jejich malým rozměrům je však doba jejich vaření mnohem kratší.

Závěr

Křepelčí vejce jsou nečekanou alternativou ke slepičím vejcím.

Jsou malá, ale plná vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Jsou však dražší než slepičí vejce. Většina těchto vajec je navíc nepasterizovaná, takže těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem by je měli jíst pouze v případě, že byla plně tepelně upravena.

Křepelčí vejce jsou zdravým a chutným způsobem, jak obměnit zdroje bílkovin ve vašem jídelníčku.

Zdroje: (1) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/172191/nutrients, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27731835, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25824066, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30332744, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29052001, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31762363, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29348584, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27763859, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27164630, (10) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/172191/nutrients,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články