Mají koně rádi lidi?

Foto: Freepik

Mají koně rádi lidi?

Pokud jste někdy vlastnili nebo strávili spoustu času s jedním konkrétním koněm, je pravděpodobné, že jste s nimi cítili nějaké zvláštní spojení – a přemýšleli jste, zda koně mají vůbec rádi lidi. Možná jste se cítili, jako by to byl váš přítel a chtěli jste vědět, jestli je ten pocit vzájemný. Výzkum nyní potvrzuje, že toto spojení není jen ve vaší hlavě – a každý, kdo někdy měl domácího mazlíčka, koně nebo nějaké jiné zvířátko, určitě nebude překvapen nějakými z těchto nedávných zjištění. Nová studie ukazuje, že koně mohou skutečně pochopit a pamatovat si lidské emoce, což je něco, díky čemu vypadají ještě kouzelnější, než tomu bylo dříve. Není to poprvé, co vědci objevili něco takového o těchto zvířatech. Předchozí studie zjistily, že koně mohou rozpoznat výrazy. Tento nový výzkum však zjistil, že zvířata mohou nejen rozpoznat výrazy, ale mohou si je také pamatovat a spojit je s konkrétní tváří. Jinými slovy, koně mohou rozpoznat lidské tváře a jejich emocionální výrazy, něco, co pak používají k rozpoznání, zda je osoba hrozbou nebo ne.

Tato poslední studie byla provedena výzkumníky na univerzitách v Sussexu a Portsmouthu a byla publikována v časopise Current Biology. I když to rozhodně není první studie chování koní, je to první, která našla něco takového. "Víme, že koně jsou společensky inteligentní zvířata, ale je to poprvé, kdy bylo prokázáno, že nějaký savec má tuto zvláštní schopnost," uvedla výzkum Portsmouthu Leanne Proopsová. "Co je velmi pozoruhodné, je to, že se to stalo po krátkém prohlížení fotografie osoby s určitým emocionálním výrazem - s touto osobou neměl silně pozitivní nebo negativní zkušenost."

Vědci dospěli k tomuto závěru po sérii experimentů, kdy ukázali domácím koním fotografie lidí se šťastným nebo rozzlobeným výrazem obličeje. Později ukázali koním lidi na fotografiích a udělali neutrální výrazy. Během skutečného setkání vědci sledovaly pohyby očí koní. Zjistili, že koně viděli ty, kteří byli vyfotografováni s rozzlobenými tvářemi, jako více ohrožující (předchozí výzkum ukázal, že koně se dívají na negativní nebo ohrožující věci levým okem). Je důležité si uvědomit, že lidé nevěděli, které fotografie koně viděli dříve, což bylo provedeno, aby se vyloučilo riziko, že se lidé budou chovat jinak.

Karen McCombová, profesorka na univerzitě v Sussexu,v tiskové zprávě uvedla: "Zjistili jsme, že koně mohou nejen číst lidské výrazy obličeje, ale mohou si také pamatovat předchozí emocionální stav člověka, když se s nimi později toho dne setkají – a co je zásadní, že podle toho přizpůsobují své chování." Tento výzkum je neuvěřitelně zajímavý z mnoha důvodů. Jednak to přesně dokazuje, jak inteligentní a emocionální koně skutečně jsou – že spojení, které byste mohli cítit s jedním z těchto nádherných savců, je skutečná věc. Za druhé, je to důležitý krok k tomu, abychom se dozvěděli více o těchto důležitých zvířatech a možná i o zvířatech obecně. Stále víme tak málo o tom, co se děje v myslích některých našich oblíbených zvířat, a to je jeden ze způsobů, jak pochopit trochu více o alespoň jednom z nich.

Zdroje: animalhealthfoundation.org, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář