Mýty a fakta o depresi

Foto: Unsplash

Mýty a fakta o depresi

MÝTY

 

Tvrdá práce poráží deprese - mýtus

Deprese postihuje téměř každého šestého člověka v určitém okamžiku jejich života, takže lidových prostředků a polopravd o této běžné nemoci je mnoho. Jeden takový nápad: vrhněte se do práce a budete se cítit lépe. V mírném případě to může skutečně pomoci, ale deprese je jiné zvíře. Přepracování může být ve skutečnosti známkou klinické deprese, zejména u mužů.
 

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Není to skutečné onemocnění - mýtus

Deprese je vážný zdravotní stav. Ale stále je to zaměňováno s obyčejným smutkem. Biologický důkaz nemoci pochází ze studií genetiky, hormonů, receptorů nervových buněk a fungování mozku. Nervové obvody v oblastech mozku, které regulují náladu, vypadají, že v depresi fungují abnormálně.
 

Deprese je jen sebelítost - mýtus

Naše společnost obdivuje sílu vůle a mentální houževnatost a každého, kdo ustoupí, jednoduchým označí za "fňukání". Ale lidé, kteří mají klinickou depresi, nejsou líní ani se nelitují. Nemohou ani „chtít“ nechat depresi zmizet. Deprese je zdravotní onemocnění - zdravotní problém související se změnami v mozku. Stejně jako ostatní nemoci se obvykle zlepšuje vhodnou léčbou.
 

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Pomoc = léky na nervy - mýtus

Medikace je pouze jedním z nástrojů používaných ke zmírnění deprese. Požádat o pomoc nemusí nutně znamenat, že vám lékař poradí léky, i když léky často mohou být velmi užitečné při výrazných formách deprese. Studie však naznačují, že terapie „talk“ funguje stejně jako léky na mírnou až středně těžkou depresi. I když používáte antidepresiva, pravděpodobně to nebude na celý život. Váš lékař vám pomůže určit správný čas k ukončení léčby.
 

Léčba deprese je obtížná - mýtus

Realitou je, že většina lidí, kteří podniknou kroky ke zmírnění deprese, se zlepší. Ve velké studii Národního institutu pro duševní zdraví bylo 70% lidí léčeno léky bez příznaků-i když ne vždy s prvním lékem. Studie ukazují, že nejlepší léčbou je často kombinace medikace a mluvené terapie.
 

Lidé v depresi hodně pláčou - mýtus

Ne vždy. Někteří lidé nepláčou nebo dokonce ani nepůsobí smutně, když jsou v depresi. Místo toho jsou emocionálně „prázdní“ a mohou se cítit bezcenní nebo až zbyteční. I bez dramatických symptomů neléčená deprese brání lidem žít naplno - a vybírá si daň na rodinách a okolí.
 

Deprese je součástí stárnutí - mýtus

Většina lidí zvládá výzvy stárnutí, aniž by se dostala do deprese. Ale když k tomu dojde, může to být přehlédnuto. Starší lidé mohou skrývat svůj smutek nebo mít různé, nejednoznačné příznaky: jídlo už prostě nechutná, bolesti se zhoršují nebo se mění vzorce spánku. Zdravotní problémy mohou u seniorů vyvolat depresi - a deprese může zpomalit zotavení po infarktu nebo operaci. Avšak rozhodně není nedílnou součástí stárnutí.
 

Mluvení věci zhoršuje - mýtus

Lidem bylo kdysi doporučeno, aby se s problémy „nezdržovali“ tím, že o nich budou mluvit. Dnes existují důkazy, že řízené diskuse s profesionálem mohou věci podstatně zlepšit. Různé druhy psychoterapie pomáhají léčit depresi tím, že řeší negativní myšlenkové vzorce, nevědomé pocity nebo problémy ve vztazích. Prvním krokem je promluvit si s odborníkem na duševní zdraví nebo alespoň s někým blízkým.

 

FAKTA
 

Každý může být v depresi - fakt

Básník nebo zedník, stydlivý nebo extrovertní, kdokoli z jakéhokoli etnického původu může vyvinout depresi. Onemocnění je dvakrát častější u žen než u mužů, ale ženy častěji vyhledají pomoc. Často je to poprvé zaznamenáno v pozdním dospívání nebo okolo 20. roku života, ale ve skutečnosti se může vyvinout v jakémkoli věku. Tvrdé osobní zkušenosti mohou někdy vyvolat depresi u lidí, kteří jsou ohroženi touto nemocí. Nebo se to může vyvinout z "čistého nebe".
 

Deprese se může připlížit pomalu - fakt

Deprese se může plížit postupně, což ztěžuje její identifikaci než náhlé onemocnění. Špatný den se změní v rutinu a vy začnete vynechávat práci, školu nebo společenské příležitosti. Jeden typ, nazývaný dysthymie (porucha nálady - lehčí forma deprese), může trvat roky jako chronické onemocnění nízké úrovně - malátnost, která tiše podkopává vaši kariéru a vztahy. Nebo se deprese může stát vážným, omezujícím se stavem. Při léčbě pocítí mnozí podstatnou úlevu až během 4-6 týdnů.
 

Rodinná historie není osud - fakt

Pokud se deprese objeví ve vašem rodokmenu, neznamená to že jí hned také musíte trpět. Lidé s rodinnou anamnézou mohou sledovat včasné příznaky deprese a rychle podniknout pozitivní kroky - ať už to znamená snížení stresu, více cvičení, poradenství nebo jiné profesionální ošetření.
 

Deprese je podobná stařecké demenci - fakt

U seniorů může být deprese hlavní příčinou problémů s pamětí, zmatenosti a v některých případech i bludů. Pečovatelé a lékaři mohou tyto problémy zaměňovat za příznaky demence nebo pokles paměti související s věkem. Psychoterapie může být také užitečnou součástí léčby starších dospělých s depresí, kteří se mohou vyrovnávat se ztrátou, zdravotními nemocemi nebo jinými životními změnami.
 

Cvičení je dobrá medicína - fakt

Kvalitní studie nyní ukazují, že pravidelné, středně intenzivní cvičení může zlepšit příznaky deprese, stejně jako některé léky pro lidi s mírnou až středně těžkou depresí. Cvičení se skupinou nebo dobrým přítelem přidává sociální podporu - další posilovač nálady.
 

Vždy se nejedná o depresi - fakt

Některé životní události způsobují smutek nebo zklamání, ale nestávají se klinickou depresí. Smutek je normální po smrti, rozvodu, ztrátě zaměstnání nebo diagnóze s vážným zdravotním problémem. Jedna stopa potřeby léčby: smutek je konstantní každý den, většinu dne. Když lidé přiměřeně vstřebávají těžké časy, obvykle mohou být na krátkou dobu rozptýleni nebo rozveseleni.
 

Bude líp ! - fakt

V depresi si lidé mohou myslet, že neexistuje naděje na lepší život. Tato beznaděj je součástí nemoci, není realitou. Léčbou pozitivní myšlení postupně nahrazuje negativní myšlenky. Spánek a chuť k jídlu se zlepšují, jak se snižuje depresivní nálada. Lidé, kteří vyhledali poradce pro duševní zdraví, jsou vybaveni lepšími zvládacími schopnostmi, aby se vyrovnali se životními stresy, které vás mohou dostat zpět dolů

 

Zdroje: medicinenet.com,Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Noemi

Noemi

před 1 roky

New Multifunction Anti-theft Waterproof Sling Bag

The best ever SUPER Sling Bag: Drop-proof/Anti-theft/Scratch-resistant/USB Charging

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now: fashiondaily.online

Sincerely,

Noemi
Blog o psychologii | Gu

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: