Sabotážní vztahy: Proč to děláme a jak můžeme přestat?

Foto: Freepik

Sabotážní vztahy: Proč to děláme a jak můžeme přestat?

Sebe-sabotáž jedná způsobem, který podkopává naše úspěchy a každodenní život. Můžeme to dělat a často děláme v různých oblastech života. Mohli byste sabotovat sebe sama, pokud místo zdravé výživy budete jíst nezdravé jídlo. Pokud spíte téměř na každé zkoušce nebo pokud neustále přicházíte pozdě na přijímací pohovory.

Ve vztazích znamená sabotážní chování aktivně se snažit vztah zničit, ať už to děláte vědomě nebo nevědomě. Může se to stát v přátelství , v rodinných vztazích nebo v romantickém spojení. V tomto článku se zaměříme na to, jak a proč sebe-sabotujeme romantické vztahy, když ve skutečnosti opravdu chceme být v tomto vztahu.

Známky sebe-sabotáže ve vztazích

Jak vypadá sebe-sabotování ve vztahu? Mohl byste to dělat, aniž byste si to vůbec uvědomovali? Zde je několik způsobů, jak se můžete neúmyslně snažit zničit váš vztah.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

1. Řešení nepříznivých emocí

Každý vztah někdy vyvolá vztek, úzkost , frustraci, nespokojenost. V ideálním případě budou tyto emoce řešeny v konstruktivním rozhovoru s partnerem. Pokud však nejste ochotni tak učinit, může to být známkou sebe-sabotace.

2. Extrémní podezíravost

Je normální být občas ve vztahu nejistý. Mohly by vklouznout pochybnosti o odhodlání a věrnosti vašeho partnera. Pokud však nereagujete na uklidnění - a nedochází ke zmírnění vašeho podezření - můžete tento vztah samo sabotovat.

3. Extrémní kritika

Vyjádření vašich očekávání a potřeb není jen normální - je to předpoklad zdravých vztahů. Přesto byste mohli být příliš kritičtí. K tomu dochází, když aktivně hledáte vše, co je s vaším partnerem „špatně“. Pokud také neposkytujete konstruktivní kritiku a návrhy, jak napravit věci, které se vám nelíbí, lze to považovat za extrémní kritiku. Neustálé otravování tímto způsobem vytváří klín mezi vámi a vaším partnerem a sabotuje vztah.

4. Držení zášti

Většina vztahů přichází sem a tam s určitou úrovní zranění. Výzkum ukazuje, že ti, kteří uspějí, používají takové výskyty k růstu. Partneři se učí, mluví, odpouštějí a odpouštějí sobě, mění se k lepšímu. Pokud se rozhodnete namítnout zášť, místo abyste odpustili přestupek, můžete se zapojit do sebe-sabotace.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

5. Porušení slibů

Život se děje a my nemůžeme vždy dodržet své sliby. Přijedeme pozdě, zapomeneme něco koupit, zmeškáme rande a místo toho pracujeme. Pokud to však děláte pravidelně, může to být známka toho, že jste se nevědomky snažili udělat svého partnera tak nespokojeného, ​​že vztah ukončí.

6. Vyhýbání se fyzické intimitě

Výzkumy ukazují, že jednou z cest, kterou sebe-sabotéři vydávají při ničení jejich vztahů, je vyhýbání se fyzické intimitě. Myšlenka prskající vášně, která přetrvává v médiích, je nereálná a vytváří zbytečný tlak na páry. I když je toto téma rozsáhlé, můžeme říci, že fyzická intimita znamená mnohem víc než jen pořádný, naplňující a šťastný sex . Jakákoli úroveň fyzické intimity ve vztahu může být pro pár normální a uspokojující. Mohli byste se však začít vyhýbat obvyklé formě intimity a fyzické náklonnosti ve vašem vztahu. A to může být známkou stažení a sabotování.

Proč sabotujeme naše vztahy?

Vztahové problémy jsou jedním z hlavních důvodů, proč lidé hledají pomoc psychologa. Příčin nefunkčního vztahu je mnoho. Jedním z faktorů, který často spojuje mnoho forem zdánlivě nesmyslných akcí v nezdravých vztazích, je sabotizující chování.

Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Relationship Research spojila zjištění a pozorování 15 australských psychologů vztahů a poskytla nám pohled do složitého světa romantické sabotace. Vědci zjistili šest klíčových zdrojů takového chování v intimních vztazích:

1. Strach z poranění

Lidé se nejčastěji vědomě nebo nevědomě pokoušejí zničit vztahy, protože se příliš bojí být zranitelní. Strach z ublížení se spojuje s touhou se chránit a zahájit sabotáž.

2. Nejistota

Plán našich vztahů s dospělými se rozvíjí v dětství. Jak se naši rodiče k nám vztahují, se nakonec přenese na náš způsob vztahu k ostatním. Studie z roku 2019 zjistila, že romantičtí sabotéři jsou nejčastěji ti, kteří v dětství prošli traumatem z připoutání .

3. Nízká sebeúcta

Kořenem mnoha sabotujícího chování ve vztazích je víra, že nejsme hodni lásky. Být příliš sebekritický se může přenést na to, jaký máme vztah k ostatním v našem životě. Pokud se považujete za beznadějného a bezmocného, ​​pravděpodobně se ani nepokusíte vyřešit problém nebo napravit nesouhlas. Jinými slovy, umožníte, aby se váš vztah rozpadl a sabotoval ho pasivitou.

4. Víry o vztazích obecně

Jednou z možných příčin sabotáže v romantice jsou naše předsudky o tom, jak by vztah měl vypadat. Studie potvrdila, že když páry věří v mýty o lásce a manželství, mohou tyto mylné představy negativně ovlivnit vztahy párů .

5. Nevyvinuté zvládací mechanismy

Všechny vztahy narážely na překážky. Ať už se jedná o každodenní stresory a malé neshody nebo obrovskou krizi - každý vztah v určitém okamžiku projde těžkými obdobími. Podle nedávné studie bylo zjištěno , že nedostatek odolnosti a vlastní účinnosti spouští sabotující chování v romantických vztazích .

6. Vyhýbání se závazkům

Způsob, jak se chránit před zraněním, je držet se krátkých vztahů - žádný skutečný závazek. Když zahájíte vztah a poté ho ukončíte, než se stane vážným, budete mít kontrolu nad sebou. Nebo si myslíte. Kdo má vlastně kontrolu nad sebou, je sabotér - a toto není vaše autentické já. Ve skutečnosti je to jen váš obranný mechanismus.

Jak přestat sabotovat váš vztah
  • Pochopte skrytého v sobě skrytého sabotéra
  • Komunikujte
  • Vyhledejte poradenství

Zdroj: happiness.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: