Úpal: Jeho příznaky a jak mu zabránit?

Foto: Unsplash

Úpal: Jeho příznaky a jak mu zabránit?

Úpal je jednou z nejnebezpečnějších nemocí souvisejících s teplem během léta. Lékaři ho považují za nemoc, která v těžších případech žádá naléhavou lékařskou pomoc. Pokud není úpal léčen, mohou nastat vážné komplikace, proto je dobré znát jeho příznaky.

Jak vzniká úpal?

Během namáhavé činnosti, horkého počasí, kdy se teplota těla zvyšuje. Když je teplota těla nad 40 stupňů Celsia, začíná tělo vysílat varovné signály a jeho chladící systém začíná kolabovat. Existuje několik rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost úpalu. Obvyklým faktorem je dehydratace z nedostatečného pití vody a nadměrného potu. Šance zvyšuje také pití alkoholu a nošení přebytečného oblečení. Také starší lidé jsou více náchylní k úpalu. Jednou z nejčastějších příčin úpalu, která vede k úmrtí, je ponechání dítěte nebo domácího mazlíčka ve vozidle, které není ventilováno ani chlazeno.

Varovné příznaky

- bolest hlavy

- závratě

- červená a suchá kůže

- nevolnost a zvracení

- svalová slabost

- rychlý tep

- dezorientace

- malátnost

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, okamžitě volejte lékaře. Úpal může být bez léčby smrtelný!

Slunce

Zdroj obrázku: Unsplash

Léčba

Okamžitě volejte na pohotovost, a to na číslo 155. Poté přemístěte postiženého na chladnější místo, například do klimatizované místnosti nebo do stínu. Pomozte snížit teplotu postiženého vlhkými obklady. Pokládejte je na třísla, do podpaží, na hlavu nebo na záda postiženého. Cílem je bezpečně snížit tělesnou teplotu člověka. Nepokládejte ho do ledové vany!

Prevence

Pijte velké množství vody. Když jste na Slunci, noste volné, světlé oblečení a vyhýbejte se nestinným místům, kdykoli můžete. Vyvarujte se namáhavé činnosti během nejteplejší části dne, což je obvykle brzy odpoledne.

Pokud začnete pociťovat příznaky úpalu, dejte si pauzu a přemístěte se do stínu. Udržování tělesné teploty na přiměřené úrovni může pomoci zabránit úpalu.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář