Vše o matche. Co to je, jak ji použít a k čemu je dobrá?

Foto: Unsplash

Vše o matche. Co to je, jak ji použít a k čemu je dobrá?

Co je matcha?

Matcha je forma zeleného čaje, kterou si v Číně a Japonsku užívají už stovky let. Z listů rostliny je vyroben zelený prášek, který je mnohem silnější než běžný čaj, takže se může použít jako náhražka kávy.

Jak se matcha dělá?

Asi 2 týdny před sklizní staví farmáři kolem rostlin struktury, které je zastíní a zůstávají tak téměř ve tmě. Předpokládá se, že díky tomu jsou listy měkčí, sladší a jasnější. Po sklizni jsou čajové lístky rychle napařeny, poté vysušeny a vloženy do vyhřívaných pecí asi na 20 minut. Pracovníci poté odstraní stonky, větvičky a další nepotřebné části a listy rozdrtí na prášek.

Jak matcha chutná?

Ačkoli je vyroben ze stejného listu, někteří lidé říkají, že matcha je sladší a krémovější než běžný zelený čaj. Také si můžete všimnout „trávové“ vůně a chuti, zvláště pokud použijete hodně prášku.

Při nákupu matchy buďte opatrní, protože mnoho z nich bude kombinováno s práškovým mlékem a spoustou cukru, což znamená, že je to v podstatě horká čokoláda, ale zelená. Zkontrolujte přísady: Pokud je první uvedenou přísadou cukr, zdravotní přínosy prášku matcha budou mnohem nižší, právě díky velkému obsahu cukru. Kvalitnější a čistší matcha bude pravděpodobně dražší než ta méně zdravá a navíc, jak už jsme řekli, bude mít právě její typickou travnatou, téměř špenátovou chuť. Pokud opravdu chcete, aby byla Vaše matcha krémová a sladká, můžete toho docílit sami a zdravější cestou.

Zdravotní benefity.

 • Antioxidant: Antioxidanty, které matcha obsahuje jsou látky v potravinách, které pomáhají chránit vaše buňky před poškozením. Některé studie ukazují, že kvůli způsobu její výroby může mít matcha více antioxidantů než sypaný zelený čaj.
 • Hubnutí: American Journal Of Clinical Nutrition uvádí, že extrakt, že Matcha je nabitá katechiny. Tyto katechiny mají termogenní vlastnosti, to znamená, že pomáhají tělu spálit kalorie. Tato studie ukázala, že konzumace matchy může zvýšit rychlost termogeneze (spalování kalorií) z 8 na 10 procent. Pití matchy nejen zlepší vaši klidovou rychlost metabolismu: samostatná studie ukázala, že pití zeleného čaje matcha bezprostředně před tréninkem vedlo k 25% většímu spalování tuků během cvičení.
 • Úleva od stresu. Matcha obsahuje aminosloučeninu zvanou L-theanin, která podle studií vytváří uklidňující a relaxační účinek. L-theanin Vás však nejen přijměje k odpočinku. Pomáhá také při tvorbě a uvolňování gama aminomáselné kyseliny (GABA). GABA stimuluje uvolňování hormonů dopaminu a serotoninu, což znamená, že produkuje radost. Stručně řečeno, pití matchy Vás může ve špatný den trochu lépe naladit.
 • Energie. Matcha má třikrát více kofeinu než běžný zelený čaj, což odpovídá zhruba ekvivalentu silného šálku kávy. Unikátní kombinace matcha L-theaninu a kofeinu navíc do Vašeho života přidá trochu energie, ve skutečnosti Vám může zlepšit výkon v práci i ve škole. Studie ukazují, že konzumace speciální směsi mozkových posilovačů matchy zvyšuje schopnost multitaskingu a rychlost vnímání, snižuje únavu, zlepší Vaši paměť a může zlepšit Vaši koncentraci.
 • Snižuje cholesterol. Zdá se, že katechiny, obsažené v matche, také pomáhají s počtem LDL („špatného“) cholesterolu a celkového cholesterolu. Matcha Vám může být velmi prospěšná, pokud trpíte vysokým obsahem cholesterolu v krvi.
 • Zdroje: webmd.com, thelist.com, Unsplash

  Podobné články

  0 Komentářů

  Napište komentář