Výživa v každodenním životě: Cesta trinbagonského dietologa

Foto: Unsplash

Výživa v každodenním životě: Cesta trinbagonského dietologa

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Zařazujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi. Zde je náš postup.

Na druhém místě za mou láskou k cestování je láska k jídlu.

Když se mohu ponořit do jiné kultury tím, že si pochutnám na jejich tradičních jídlech, cítím se s ní spojen.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Vyrůstal jsem na Trinidadu a Tobagu ("Trinbagu"), a tak byla moje cesta k jídlu standardně rozmanitá. Díky anglickým, francouzským a španělským koloniálním vlivům, stejně jako stravovacím zvyklostem z Afriky, východní Indie, Číny a nyní i Venezuely, je trinbabská kuchyně skutečným tavicím kotlíkem.

Většina mého formálního vzdělání v oblasti výživy se však zaměřovala na potravinovou pyramidu a nyní i na americkou výživu. Zatímco MyPlate ukazuje, že vyvážený talíř by měl být z poloviny tvořen neškrobovou zeleninou, z jedné čtvrtiny bílkovinami a z jedné čtvrtiny obilovinami, tradiční jednohubky tyto skupiny potravin mísí do jídla, které nelze na talíři rozlišit.

Například je nepraktické podávat pelau - karibské jednohubky z karamelizovaného kuřecího masa, vařené rýže, holubího hrášku a řady zeleniny a koření - v rámci šablony MyPlate.

Jako dietoložka a milovnice jídla jsem tak byla zmatená a frustrovaná, když jsem se snažila vytvořit kulturně kompetentní zdravá jídla.

Začala jsem se ptát: "Jsou tato tradiční jídla skutečně zdravá, když neodpovídají šabloně MyPlate, nebo přijaté západní chápání zdravých a vyvážených jídel postrádá kulturní kompetenci?"

Teprve v posledních letech se mi podařilo vytvořit koncepci zdravého stravování, která zahrnuje nuance kulturních jídel a inkluzivitu.

Provede vás po částech této cesty a ukáže vám, co jsem se naučila.

Překlenutí propasti mezi vědou o výživě a tradiční kuchyní

Ačkoli jsem tehdy nevěděla, jak to nazvat, můj zájem o výživu začal již v 7 letech po mrtvici mé matky, kdy jsem byla motivována k tomu, abych využila jídlo jako lék ke zlepšení kvality jejího života.

Přesto jsem teprve v roli dietního technika objevila svou vášeň pro učení jednotlivců, jakou roli hraje výživa v léčbě jejich zdravotních potíží.

V Trinidadu a Tobagu se tato vzdělávací sezení pro klienty zaměřovala na zdravější způsoby, jak si vychutnat kulturní potraviny, jako je například volba dhalpuri roti - tradičního plochého chleba - s vysokým obsahem vlákniny namísto jeho protějšku paratha roti s vysokým obsahem tuku.

Když jsem absolvovala stáž ve Spojených státech, pozorovala jsem, jak se dietologové i jejich klienti snaží diskutovat o vhodných náhradách potravin, které by respektovaly kulturu stravování klienta. Tato nesoudržnost by mohla bránit dodržování výživového plánu a celkovému úspěchu klienta.

S odhodláním překlenout tuto mezeru pracuji na zpestření výuky výživy tak, aby lidé mohli dosáhnout lepších zdravotních výsledků, aniž by se museli vzdát své kultury stravování.

Můj každodenní přístup k výživě - boje i úspěchy

K výživě ve svém každodenním životě přistupuji flexibilně.

Většina mých jídel je minimálně vyvážená a obsahuje obiloviny, bílkoviny a zeleninu nebo ovoce. Zařazuji místní nebo regionální potraviny - a pochutnávám si na dobrotách!"

Naštěstí existuje řada zdravých, tradičních jídel, která usnadňují plánování jídel, jako je například smažený špenát s kořenem taro a dušená ryba.

Vzhledem k jednohubkám, jako je například oil down - vynikající pokrm z chlebovníku, špenátu, mrkve a soleného masa, například prasečích ocásků, se moje pozornost mění na kontrolu porcí, přidávání příloh s vysokým obsahem vlákniny a techniky uvědomělého stravování, jako je věnování pozornosti signálům plnosti.

Můj týdenní rozvrh vaření

Jako člověk s uzlinami štítné žlázy často pociťuji výkyvy v hladině energie, což může negativně ovlivnit mou schopnost připravovat jídlo.

Takto vařím 2-3krát týdně a připravuji si vždy dostatek jídla na 1-2 dny. V pátek si objednávám jídlo, v sobotu obvykle vařím fazolovou polévku a v pondělí jím zbytky z nedělního oběda.

Pro usnadnění a usnadnění přípravy jídla je klíčové zařazení minimálně zpracovaných potravin.

Občas si v obchodě s potravinami koupím předem nakrájenou zeleninu, ačkoli pro čerstvé produkty raději nakupuji na farmářském trhu. Zmrazování dávek ochuceného masa, ryb a nakrájené zeleniny šetří čas při přípravě jídel, stejně jako zařazování konzerv s nízkým obsahem sodíku, jako je tuňák.

Pro další podporu zdraví štítné žlázy jsem snížila příjem vysoce zpracovaných polotovarů a přesměrovala svou pozornost na celozrnné potraviny.

To znamenalo, že jsem si během většiny roku 2020 připravovala pečivo doma od nuly z nebělené celozrnné mouky a rozhodla jsem se nekupovat mražené vafle a palačinky.

To také znamenalo zvýšit množství prebiotických a probiotických potravin, jako jsou jogurty, a mít v danou chvíli malé množství vlákniny na podporu trávení, které může být narušeno poruchami štítné žlázy.

Jaké jsou běžné mylné představy o dietářích?

Jedním ze stereotypů o dietářích je, že všichni jíme stejně.

Většina lidí například neočekává, že dietolog bude jíst doubles - smažené jídlo z Trinidadu a Tobaga s kari a cizrnou na prstech - a může považovat každého, kdo tak činí, za špatný příklad nebo za toho, kdo jí "nezdravé" potraviny.

Doubles jsou však mým oblíbeným jídlem. Vychutnávám si každé sousto!

Kdybych měla dolar za každý stereotyp o dietářích, měla bych vysta ráno na celý život. Pojďme vyvrátit jen některé z nich:

 • Dietologové nejsou potravinová policie. Ve skutečnosti je mnoho dietologů flexibilních ve svých vlastních stravovacích návycích a mohou vás povzbudit, abyste byli stejní. Nejsme tu od toho, abychom vás okřikovali za to, že si dáte druhou porci.
 • Dietologové si pochutnávají i na dezertech. Ať už se jedná o originální recept nebo jeho nízkotučnou variantu, i dezerty jsou na jídelníčku dietologů. ("Mohu dostat ještě jeden kousek dortu, prosím?")
 • Dietologové mají pro vaše zdraví přidanou hodnotu i mimo hubnutí. Dietologové jsou často konzultováni kvůli hubnutí, ale mohou vás také naučit, jak využít výživu k podpoře vašeho zdravotního stavu nebo celkových zdravotních cílů - ať už se zaměřením na vaši váhu, nebo bez ní.

Současné trendy v dietologii

Dietologové samozřejmě nejsou všichni stejní. Nabízíme nepřeberné množství pohledů a přístupů k nutriční terapii. Zatímco někteří přísahají na počítání kalorií, jiní jdou cestou proti dietám a učí své klienty o svobodě v jídle a intuitivním stravování.

V současné době dochází ve světě dietetiky k posunu směrem k přístupu Health at Every Size (HAES), který propaguje Asociace pro rozmanitost velikostí a zdraví.

HAES uznává, že zdraví je mnohostranné a že bez ohledu na vaši tělesnou hmotnost si zasloužíte dostat lékařsky a nutričně odpovídající odbornou pomoc přizpůsobenou vašim potřebám.

Pokud máte zájem navštěvovat dietologa nebo odborníka na výživu, je vhodné důkladně prozkoumat odborníky ve vašem okolí, abyste zjistili, zda se k sobě hodíte.

Moje oblíbené potraviny a jídla, svačiny a recepty

Během studia na magisterském stupni ve Spojených státech jsem léčil stesk po domově tradičními jídly.

Callaloo - pyré ze špenátu, okry, dýně a zeleného koření - spolu s kuřetem pečeným na grilu v troubě a makarónovým koláčem je mým útěšným jídlem.

Pokud potřebuji rychlé jídlo k večeři nebo snídani, patří k mým zvyklostem celozrnný chléb, míchaná vajíčka nebo klobásy, dušená zelenina, jako je brokolice nebo bok choy, a/nebo ovoce.

Dalšími jídly, která mám ráda, jsou již zmíněné pelau, olejový puchýř a roti s kuřetem na kari.

Ačkoli miluji ovoce jako svačinu, chroupu také trail mix, hořkou nebo mléčnou čokoládu, plátky jablka s arašídovým máslem a jogurt.

Občas si koupím místní pochoutky, jako je tamarindová koule (sladká a pikantní pochoutka z tamarindového ovoce), kurma (křupavá moučná svačinka se zázvorem) a benne koule (ze sezamových semínek a melasy).

Dále si doma připravuji čerstvé šťávy a smoothies, které si vychutnávám jako ranní nápoje. 5 cm) zázvoru

 • 1 střední okurka
 • Šťávu odšťavněte, nalijte a vychutnejte si ji.

  Podpora zdravé výživy s batoletem

  Můj tříletý syn miluje vaření (vlastně jakoukoli záminku ke hře s vodou) a - bonus! - vést s ním diskusi o jídle je docela snadné.

  Připojí se k nám v kuchyni a baví ho krájení potravin, přidávání věcí do odšťavňovače, míchání v hrnci a vydávání jídla. Při rozbíjení vajec je také docela bystrý - žádné skořápky!

  Používání rozděleného talíře s obrázky skupin potravin (podobně jako tento) bylo jeho prvním seznámením s porcemi potravin a pojmem vyvážený talíř.

  Díky tomu, že si mohl vybrat ovoce, zeleninu, obiloviny a bílkoviny, které chtěl, získal samostatnost a zároveň byl do jídla zapojen.

  Další kreativní přístupy, které jsme použili, zahrnují vytváření razítek s ovocem a zeleninou pro naše domácí výtvarné a řemeslné dílny a také seznámení našeho batolete s rozmanitostí sezónního ovoce a zeleniny na Trinidadu a Tobagu.

  Mezi jeho svačiny patří jogurt, čerstvé ovoce, sušenky, chipsy, čokoláda a občas džus.

  Realistická stránka zdravé výživy

  Dietologové jsou také jenom lidé.

  Však mylné představy o mé profesi, stejně jako o zdravé výživě, vedou ke kontrole ze strany členů rodiny, pokud svačím něco jiného než ovoce nebo zeleninu, nebo pokud se moje váha trochu zvýší.

  To je úsměvné - ale také to svědčí o hoře trápení způsobené kulturou stravování, kterou musí dietologové a odborníci na výživu řešit.

  Ve skutečnosti si občas ráda pochutnám jen tak pro radost a naučila jsem se od jídla odpoutat svou morálku a sebeúctu. Proto jím bez pocitu viny.

  To neznamená, že se přejídám prázdnými kalorickými potravinami, ale spíše to, že jsem našel svůj sladký bod, díky němuž si užívám to, co jím, a zároveň dosahuji svých zdravotních cílů - a to bez posedlosti jídlem.

  Ale aby bylo jasno - zdravé stravování nemá zvláštní vzhled. Není to černobílý koncept, zejména když vezmete v úvahu kulturní jídla.

  Ačkoli tradiční jednohubky z Trinidadu a Tobaga nejsou zohledněny v MyPlate USDA ani v konvenčních západních představách o vyvážených jídlech, jsou výživově bohaté, chutné a skvěle se hodí do zdravé stravy.

  Všeobecně řečeno, zdravé stravování by mělo vycházet z vašich vlastních chutí a stravovacích preferencí.

  Zdroje: healthline.com, Unsplash

  Podobné články