Zůstat přáteli po rozchodu: Může to skutečně fungovat?

Foto: Unsplash

Zůstat přáteli po rozchodu: Může to skutečně fungovat?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Pokud se rozcházíte v dobrém nebo za vzájemných podmínek, má smysl chtít si být i nadále blízcí. Ale je opravdu dobrý nápad zůstat přáteli i po rozchodu?

Rozchody jsou na nic, zejména pokud vám na vašem bývalém stále záleží. Nechcete se navždy rozejít, protože si rozumíte a jste propojeni. Ale je zůstat přáteli po rozchodu dobrý nápad?"

Záleží na tom.

Byli jste přáteli i předtím, než jste spolu začali chodit?"

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Možná se ptáte, proč na tom záleží? Ale pokud jste nebyli přáteli předtím, než jste spolu začali chodit, možná se nemáte čeho chytit. Odstřihnout se od romantických citů a zůstat v životě toho druhého bude obtížnější, pokud jste na začátku neměli základ přátelství.

Bude snazší najít společný základ, na kterém by se dalo založit přátelství bez romantických citů, pokud jste je měli už dříve.

Máte společné přátele?"

Možná bude snazší obnovit přátelství, pokud máte společnou skupinu přátel. Tak se můžete dostat do rutiny, že se s touto osobou budete vídat v platonickém prostředí. Je také pravděpodobnější, že oba budete po rozchodu cítit odpovědnost za své činy.

Pokud vaši přátelé znají situaci, mohou vám nejen pomoci usnadnit přechod, ale chtít kvůli nim omezit drama a žárlivost na minimum, může vám pomoci lépe spolu vycházet.

Je to, co po rozchodu opravdu chcete, zůstat přáteli?"

Možná si říkáte, že samozřejmě ano. Tato osoba je pro vás důležitá. Nechcete o ni přijít. Ale zůstáváte přáteli proto, že se cítíte za něco vinni? Protože se vám po nich stýská? Protože se s nimi cítíte dobře? Nebo proto, abyste se ve své skupině přátel cítili lépe?"

Zůstaňte přáteli jen tehdy, pokud si opravdu myslíte, že je to pro vás oba dobrý nápad. Často se stává, že to není to nejlepší. Zvažte tedy všechna pro a proti. Má přátelství s vaším bývalým více výhod než možných problémů?"

Zůstat přáteli po rozchodu může fungovat

Všichni jsme viděli, jak to Rachel a Joeymu ze seriálu Přátelé klape, ale je to reálné? Ve skutečnosti ano. Jen musíte vědět, kde začít.

#1 Dejte si na čas. Pokud se budete stýkat jako přátelé hned po rozchodu, může to být ošemetné. Nejenže není prostor pro uzavření vztahu nebo truchlení, ale navíc se otevírá široký prostor pro žárlivost.

Pokud nedáte sobě a svému bývalému čas, abyste si zvykli na to, že už spolu nemáte romantický vztah, může být překonání vztahu na překážku.

Pokud plánujete po rozchodu zůstat kamarádi, dejte si na čas a nemluvte spolu každý den. Možná si myslíte, že pokračování v celodenním posílání memů dokazuje, že jste oba dospělí, ale bez prostoru se nepohnete dál.

#2 Co budete sdílet?" Pokud jste se oba dohodli, že zůstanete přáteli, měli byste si stanovit nějaká základní pravidla, aby je nikdo nepřekročil. Přátelství neznamená nejlepší kamarádství, takže po nějakou dobu budete chtít držet věci na povrchu.

Například pokud chodíte s někým jiným, váš bývalý nemusí být tou nejlepší osobou, za kterou byste se měli jít svěřit s novinkami nebo požádat o radu. Zkuste si ujasnit, jak chcete přejít. Chcete o budoucích vztazích mluvit hned, nebo se dohodnete na tom, že si dáte nějaký čas, než si budete povídat o něčem, co by mohlo vyvolat staré city?"

#3 Nebuďte pasivně agresivní. Stejně jako vztahy fungují jen tehdy, když jste otevření a upřímní, platí to i pro přátelství. Pokud tedy cítíte hořkost z toho, že se rychle odstěhovali, nebo si myslíte, že vás ve městě pomlouvají, promluvte si s nimi.

Pokud máte v plánu zůstat přáteli i po rozchodu a chcete si zachovat dobré vztahy, podbízení se nebo dokonce předstírání, že je vše v pořádku, i když není, vám neprospěje. Buďte upřímní. Dejte jim najevo, že vás něco, co dělají, zraňuje, aby pochopili, proč možná potřebujete trochu prostoru.

#4 Buďte uctiví. Možná si myslíte, že jsme teď přátelé, takže to pochopí, ale jak byste se cítili na jejich místě? Pokud přivádíte svým přátelům na schůzku nového kluka nebo holku bez jakéhokoli varování pro vašeho bývalého, mohli by se cítit zaskočeni. Buďte ohleduplní, když jde o to, abyste se posunuli dál.

To budete dělat svým vlastním tempem, ale nemusíte jim to vmetat do tváře. Jsou to vaši přátelé, ale vy jste také jejich přátelé. Buďte si vědomi jejich pocitů stejně jako u kteréhokoli jiného přítele, kterého máte. A nezapomeňte, že to, že jste se dohodli na přátelství, neznamená, že jste se přes to přenesli a city jsou pryč.

#5 Přešlapy se stávají. Vztahy na dálku i mimo něj jsou obvykle nefunkční a komplikované. A často k nim může dojít, když se dva lidé po rozchodu snaží zůstat přáteli. Trávení času s někým, k němuž jste v minulosti chovali silné city, způsobí, že se tyto city znovu vynoří.

Možná už neexistují všechny důvody, proč jste se rozešli, nebo už neexistuje žárlivost či rýpání, protože technicky vzato nejste spolu. Všechny tyto věci vedou k neplánovanému a lítostivému sblížení nebo k dalším komplikacím, ke kterým jste se nepřihlásili.

Pokud se to stane, nebuďte na sebe příliš přísní. Je uklidňující vrátit se k tomu, na co jste zvyklí. Je to lidská přirozenost, ale buďte si vědomi následků. Tyto události způsobují více problémů, než za kolik stojí, proto postupujte opatrně.

#6 Je příliš těžké je vidět? Snažit se být po rozchodu přáteli je ušlechtilé a zralé, ale to neznamená, že je to pro vás to pravé. V závislosti na konkrétních okolnostech a událostech, které rozchod provázely, se věci u každého páru vyvíjejí jinak.

Pokud svému bývalému nevěříte jako romantickému partnerovi, je pravděpodobné, že se věci nezmění ani jako u přátel. Pokud jsou vaše city stále silné, protože s ním neustále mluvíte nebo se s ním vídáte, je to nefér nejen vůči vám, ale i vůči němu. Ani jeden z vás by se neměl stýskat po tom druhém, pokud jste opravdoví přátelé.

Takže i když jste se snažili, být přáteli po rozchodu vám nemusí vyhovovat.

Pokud se vám to zdá, řekněte si pravdu. Může být těžké přiznat, že na nich stále visíte nebo že máte problém jít dál, protože jsou stále ve vašem životě, ale oni to pochopí. Jednoduše jim řekněte, že tím, že jste přátelé, vaše city stále přetrvávají. Potřebujete prostor a čas, abyste se mohli skutečně posunout dál.

A kdo ví, třeba to po nějaké době můžete zkusit znovu. Ale necíťte se poražení nebo jako neúspěšní, protože se s bývalým nemůžete přátelit. To není pro každého to pravé.

Zůstat po rozchodu přáteli zní jako zralá věc, ale není to vždy tak snadné, jak to zní. Vztahy jsou komplikované a vy to nechcete přenášet do potenciálního přátelství.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články