10 kariérních cílů, které je třeba splnit do konce roku

Foto: Unsplash

10 kariérních cílů, které je třeba splnit do konce roku

Pravděpodobně jste si již stanovili cíle v oblasti fitness a plánujete zdravější stravování. Možná jste si dokonce stanovili záměr pro nový rok a rozhodli se, jak chcete zlepšit svůj milostný život. Ale co vaše kariéra? Pocit, že máte svůj pracovní život a finance pod kontrolou, je také péče o sebe sama, a my můžeme (a měli bychom) svou profesi stále zlepšovat, aby náš život byl spokojenější. Pokud potřebujete inspiraci pro své kariérní cíle na rok 2022, zde je 10 kariérních závazků, které si dávám a které hodlám vyřešit do roku 2023.

1. Získám dovednost mimo svou komfortní zónu.

Často tíhneme k věcem, ve kterých jsme dobří. Rok za rokem můžeme sbírat zkušenosti v dovednostech, které nás skutečně baví, a ty složitější nechávat na jindy. Letos se však zavažme, že se začneme učit a rozvíjet dovednosti v oblasti, která je trochu mimo naši komfortní zónu. Budu skenovat Edx, Udemy a Skillshare pro bezplatné a levné kurzy datové vědy, designu, programování nebo jakéhokoli tématu, které mi připadá složitější (Pssst. Máme tu i pár docela zábavných nápadů na učení).

2. Zapojím se do programu kancelářských sítí

Je čas rozšířit kruh: Najděte si mentora, podobně smýšlející lidi na vaší úrovni nebo dokonce inspirativní zaměstnance v různých fázích kariéry, kteří vám pomohou efektivněji projít kariérou a budou fungovat jako rada nebo zdroj podpory a inspirace. V mnoha kancelářích existuje nějaká spřízněná skupina nebo síťová organizace, která může rozšířit vaše kontakty v kanceláři a spojit vás s novými přáteli z 9-5 hodin. Jste zaměstnanec na dálku? To je ještě důležitější a navazování kontaktů s ostatními lidmi na pracovišti se nemusí spoléhat na osobní setkání u kávy. Nic takového pro vás není k dispozici? Založte síťové fórum nové generace vedoucích pracovníků nebo se jednoduše spojte se skupinou podobně smýšlejících lidí ve vašem oboru a vytvořte síťovou skupinu.

3. Požádám o zvýšení platu

Někdy v příštích 12 měsících budeme pravděpodobně všichni v nějakém druhu hodnocení výkonnosti. Vylepšete si list, na kterém se chlubíte tím, co jste v tomto roce ve své funkci dokázali (nebo si začněte psát poznámky už teď!). Žádat o zvýšení platu znamená dokumentovat své úspěchy a pravidelně informovat vedení o své hodnotě. Ujistěte se, že jste konkrétně uvedli, co chcete, a požádejte o zvýšení platu na základě čísel, ne jen proto, že vyšší číslo zní lépe (tj. plníte více povinností, než bylo při posledním zvýšení platu? Přinášíte v poslední době společnosti větší příjmy?"). Ano, můžete to udělat. A pokud zvýšení platu není možné (protože váš požadavek pravděpodobně nebude pokaždé akceptován), je možné vyjednat i jiné věci.

4. Napíšu si další kapitolu své kariéry

Dvanáct měsíců je ideální doba na to, abyste začali plánovat konkrétní kroky pro novou roli, kterou byste chtěli prozkoumat. Pokud jste připraveni přejít do nové společnosti, začněte prozkoumávat LinkedIn a navazovat kontakty s personalisty nebo zástupci lidských zdrojů ve vašem oboru. Jste připraveni na další krok uvnitř vaší společnosti? Sejděte se se svým nadřízeným ohledně akčních kroků, zjistěte, zda se můžete sejít s novým oddělením na společném projektu, nebo si domluvte informační pohovory se zaměstnanci, o jejichž pozice máte zájem. Pro tyto kroky nemusí být nová role hned na obzoru. Ve skutečnosti jsou právě malé kroky v průběhu času tím, co vám zajistí pozici pro nejrůznější nečekané příležitosti.

5. Naučím se vést těžké rozhovory se spolupracovníky.

Každý z nás má nějakého kolegu, kterému se vyhýbá nebo s ním nerad pracuje. Možná se mu nedaří pracovat na týmovém projektu, nebo je s ním prostě obecně těžké jednat. V příštím roce se snažte v práci více využívat svůj soubor nástrojů emoční inteligence a osvojte si některé dovednosti, jak vést těžké rozhovory. Celkově usilujte o to, abyste se cítili pohodlněji při poskytování zpětné vazby (i manažerům nebo zaměstnancům na vaší úrovni) a vždy vycházeli z toho, jak zlepšit pracovní postupy, produktivitu nebo cíl společnosti (spíše než nabízet kritiku bez řešení).

6. Budu rozumět své osobní značce

Ať už si myslíme, že si ji vytváříme, nebo ne, všichni aktivně rozvíjíme svou osobní značku, a to i v kanceláři. Proč se tedy nesklonit a nepodporovat to, co chcete, aby vaše osobní značka byla? Nejprve se zamyslete nad svými základními dovednostmi, což jsou vlastnosti, které pomáhají vykonávat práci. V čem podle vašeho šéfa vynikáte? Potřebujete v příštím roce zapracovat na svých technických znalostech nebo prezentačních dovednostech? Za druhé, ujistěte se, že se vaše síť rozšiřuje o správný typ lidí a že aktivně navazujete kontakty a oplácíte laskavosti lidí, kteří vám pomohli. A nakonec se ujistěte, že materiály vaší značky (jako je LinkedIn a životopis) jsou aktuální.

7. Najdu si publikum s nízkými i vysokými sázkami, abych si procvičil/a těžké věci.

Budu upřímný: opravdu potřebuji zlepšit své prezentační dovednosti. Ale je těžké trénovat prezentování na celofiremních schůzích nebo před šéfem. Místo toho potřebuji k nácviku veřejného vystupování místa s nižšími nároky, kde se cítím méně vystresovaný z probírané látky a kde vím, že budu mít přátelské publikum (například pořádání hry pro skupinu přátel, vystoupení během knižního klubu atd.). Takové zkušenosti vám pomohou zvýšit sebevědomí pro těžké situace, kdy máte před sebou velkou prezentaci před komisí nebo opravdu potřebujete uspět na schůzce se svým šéfem. Hledání dalších fór, kde se "hraje o hodně" nebo kde je třeba přednést těžší materiál, pomáhá budovat tyto dovednosti pro další etapu naší pracovní cesty.

8. Maximálně využiji své pracovní výhody na základě svého životního stylu

Začátek nového roku je vhodnou příležitostí k tomu, abyste zkontrolovali, jaké máte benefity, a ujistili se, že využíváte všech výhod, které vaše společnost nabízí. Začněte se zajímat o to, jak byste mohli zvýšit své penzijní spoření prostřednictvím příspěvků zaměstnavatele, a ujistěte se, že plně využíváte volno na dovolenou, pružnou pracovní dobu nebo sick days. Případně vyhledejte méně známé výhody, jako jsou slevy do posilovny nebo výhody pro dojíždějící, které možná necháváte ležet ladem.

9. Vrátím to někomu na začátku jeho kariéry.

Když přemýšlíme o své kariérní cestě, můžeme být snadno vnitřně soustředění, ale není nic uspokojivějšího, než se podělit o to, co jste se na této cestě naučili, s někým, kdo je na ní o něco dříve. Být mentorem se může stát v malých okamžicích, takže se nenechte strhnout pocitem, že musíte vzít mladšího zaměstnance pod svá křídla na celý rok. Pár dobře načasovaných povzbudivých slov před schůzkou s klientem nebo předehrou u kávy před velkým projektem může být velmi užitečných. Navíc získáte nový pohled na vlastní kariérní dráhu a na to, čeho chcete dosáhnout.

10. Svou kariéru přizpůsobím svému životu, ne naopak.

A nakonec, což je pravděpodobně nejdůležitější, slibme si, že se náš pracovní svět nestane celým naším světem. I když by nás naše práce měla vzrušovat natolik, abychom každý den vstali z postele, náš život tvoří mnohem víc. V roce 2022 se znovu zavazuji k tomu, že moje práce je jen jednou z mnoha částí mého života, které tvoří to, kým jsem, a dávám přednost zdravé rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, což znamená přerušit práci v době zavírací doby (bez výjimky!) a aktivně se věnovat zdravému životu mimo práci.

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: