10 potravin, které zvyšují hladinu keratinu v těle

Foto: Unsplash

10 potravin, které zvyšují hladinu keratinu v těle

Keratin je typ strukturálního proteinu, který se nachází ve vlasech, kůži a nehtech (1).

Je důležitý zejména pro udržení struktury pokožky, podporu hojení ran a udržení zdravých a silných vlasů a nehtů (1).

Často se uvádí, že doplňky stravy s keratinem pomáhají předcházet vypadávání vlasů, zvyšují růst nehtů a zlepšují strukturu pokožky. Syntézu keratinu ve vašem těle však může přirozeně podpořit i spousta zdravých potravin.

Tady je 10 potravin, které podporují tvorbu keratinu.

1. Keratin v těle. Vejce

Jídlo z vajec je hvězdným způsobem, jak přirozeně podpořit tvorbu keratinu.

Vejce jsou totiž skvělým zdrojem biotinu, základní živiny, která se podílí na syntéze keratinu. Jedno vařené vejce poskytuje 10 mcg této živiny, což je 33 % denní hodnoty (DV) (2, 3, 4).

Vejce navíc svými bílkovinami podporují tvorbu keratinu - v jednom velkém 50gramovém vejci je 6 gramů bílkovin (2).

Mezi další zdravé živiny v této všudypřítomné potravině patří selen, riboflavin a vitaminy A a B12 (2).

2. Cibule

Cibule je nejen skvělá pro ochucení vašich oblíbených pokrmů, ale také zvyšuje produkci keratinu.

Tato zelenina rodu allium má obzvláště vysoký obsah N-acetylcysteinu, rostlinného antioxidantu, který vaše tělo přeměňuje na aminokyselinu zvanou L-cystein - složku keratinu (5, 6).

Cibule také dodává foláty, základní mikroživinu nezbytnou pro udržení zdravých vlasových folikulů (7).

3. Losos

Losos je plný bílkovin, v jedné porci o hmotnosti 3 unce (85 gramů) jich obsahuje téměř 17 gramů (8).

Je také vynikajícím zdrojem biotinu, další klíčové živiny, která podporuje tvorbu keratinu. Pouhé 3 unce (85 gramů) konzervovaného lososa obsahují 5 mcg, tedy 17 % DV (4).

Tato ryba má také vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, což je druh tuku prospěšný pro srdce, který prokazatelně pomáhá zlepšovat růst vlasů, zvyšuje jejich hustotu, a chrání před vypadáváním vlasů, pokud jsou užívány ve formě doplňků stravy (9, 10).

4. Sladké brambory

Sladké brambory jsou nejen jednou z nejživějších druhů zeleniny, ale jsou také velmi výživné a skvěle podporují tvorbu keratinu.

Mají obzvláště vysoký obsah karotenoidů provitaminu A. Karotenoidy provitaminu A, jako je beta-karoten, se v těle přeměňují na vitamin A.

Středně velká sladká brambora (asi 150 gramů) poskytuje 1 150 mcg - více než 100 % DV - provitaminu A. Vitamin A podporuje syntézu keratinu a je nezbytný pro zdraví pokožky a vlasů (7, 11, 12, 13).

Každá porce této oranžové kořenové zeleniny obsahuje také vydatnou dávku draslíku, manganu a vitamínů B6 a C (11).

5. Vhodné pro děti a mládež. Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou pikantní, sytá a chutná.

Jsou také skvělým zdrojem biotinu i bílkovin podporujících tvorbu keratinu. Pouhá 1/4 šálku (35 gramů) nabízí 7 gramů bílkovin a 2.6 mcg biotinu - 9 % DV (4, 14, 15).

Tato semena jsou navíc bohatá na řadu dalších mikroživin, včetně vitaminu E, mědi, selenu a kyseliny pantotenové (14).

6. Mango

Mango pochází z jižní Asie a představuje chutný způsob, jak do stravy vtěsnat další živiny a zároveň podpořit syntézu keratinu.

Zejména toto tropické peckovité ovoce je nabité provitamínem A, v každém šálku (165 g) je 89 mcg - téměř 10 % DV (16).

Mango má také vysoký obsah několika dalších klíčových živin pro zdraví pokožky a vlasů, jako je vitamin C a kyselina listová (16).

7. Česnek

Stejně jako cibule se i česnek může pochlubit velkým množstvím N-acetylcysteinu, který vaše tělo přemění na L-cystein - aminokyselinu obsaženou v keratinu (5, 6).

Ačkoli je zapotřebí provést další výzkum na lidech, některé studie naznačují, že česnek může napomáhat zdraví pokožky. Například jedna studie na zkumavkách zjistila, že česnekový extrakt chrání buňky keratinocytů, které jsou zodpovědné za tvorbu keratinu, před poškozením ultrafialovým zářením (17, 18).

Studie ve zkumavkách a na zvířatech dále naznačují, že tato oblíbená zelenina allium může podporovat hojení ran, bojovat proti mikrobiálním infekcím a zpomalovat projevy stárnutí (17).

Česnek se může pochlubit také mnoha prospěšnými mikroživinami, včetně manganu, vitaminu B6 a vitaminu C (19).

8. Kapusta

Kapusta je známá svým působivým výživovým profilem.

Tato zelená listová zelenina je dobrým zdrojem provitaminu A, který podporuje syntézu keratinu, a může se pochlubit 50 mcg v pouhém 1 syrovém šálku (21 gramů), což je přibližně 6 % DV (20).

Je také skvělým zdrojem vitaminu C, ve vodě rozpustné živiny, která působí jako antioxidant. Tento vitamin rovněž pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu, což je typ bílkoviny, která udržuje pevnost, strukturu a pružnost pokožky (20, 21, 22).

9. Hovězí játra

Hovězí játra jsou jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů biotinu, takže jsou skvělou volbou, pokud chcete přirozeně zvýšit produkci keratinu.

Ve skutečnosti pouhé 3 unce (85 gramů) vařených hovězích jater obsahují 31 mcg biotinu, což překračuje vaši denní potřebu na 103 % DV (4).

Přičemž stejné množství hovězích jater poskytuje dostatečné množství 24 % biotinu.5 gramů bílkovin a 7 960 mcg vitaminu A - neuvěřitelných 884 % DV (23).

Hovězí játra jsou také vynikajícím zdrojem mnoha dalších vitaminů a minerálních látek, jako je vitamin B12, kyselina listová, riboflavin a železo (23).

10. Mrkev

Mrkev je vysoce výživná kořenová zelenina blízce příbuzná celeru, petrželi a pastináku.

Zejména mrkev má vysoký obsah provitaminu A, v 1 nakrájeném šálku (128 gramů) je 1 070 mcg. To je více než 100 % DV (24).

Mrkve jsou také nabité vitaminem C, který podporuje syntézu kolagenu a podporuje zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Navíc tento vitamin napomáhá hojení ran, zmírňuje záněty a chrání před poškozením kůže (21, 22, 25).

Mrkev navíc nabízí dostatek biotinu, vitaminu B6, draslíku a vitaminu K1 (24, 26).

Závěr

Keratin je typ bílkoviny, která zlepšuje zdraví vašich vlasů, kůže a nehtů (1).

Pro syntézu keratinu jsou nezbytné některé specifické živiny, včetně bílkovin, biotinu a vitaminu A.

Vyvážená strava plná potravin bohatých na tyto živiny může pomoci podpořit tvorbu keratinu ve vašem těle.

Tyto potraviny nejenže zlepšují zdraví vlasů, pokožky a nehtů, ale jsou bohaté i na mnoho dalších prospěšných živin.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: