15 lekcí, které si můžete odnést z vlastních rozchodů

Foto: Unsplash

15 lekcí, které si můžete odnést z vlastních rozchodů

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Rozchody bolí, ale mohou vám také pomoci zmoudřet a poučit se z chyb. Zde je 15 lekcí, které vám vlastní rozchod může dát o životě.

"Být někým odmítnut neznamená, že byste měli odmítnout i sami sebe nebo že byste se měli považovat za méněcenného člověka." -Jocelyn Soriano

Univerzální pravdou je, že rozchody jsou těžké.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Nezáleží na tom, jestli jste tím, kdo se rozchází, nebo tím, kdo je rozbit, vždy po něm zůstane určitá míra bolesti a pochybností o sobě samém.

Tato bolest a pochybnosti o sobě samém vás mohou srazit na kolena, mohou vás téměř donutit ke špatným rozhodnutím a mohou vám rozbít sebevědomí.

Začínáte pochybovat o své hodnotě na tomto světě a když tu není nikdo, kdo by vás zvedl, může se snadno stát, že spadnete a už se nezvednete.

15 lekcí, které si můžete odnést z vlastních rozchodů

Nemusí to tak ale být, rozchody budou vždycky těžké, ale právě způsob, jakým se s nimi vypořádáte, může situaci skutečně zvrátit.

Tady je 15 životních lekcí, které si můžete odnést z rozchodu, pokud si dokážete odpočinout od truchlení a pokusíte se na věc podívat z nadhledu.

#1 Všechno se mění a nic nestojí na místě

Jen proto, že jste nechtěli, aby se věci změnily, neznamená, že mohou zůstat stejné. Ke změnám dochází neustále, někdy k dobrému a někdy ke špatnému, jedinou volbou, kterou v této věci máte, je, zda je dokážete přijmout, nebo ne.

Rozchod může změnit celý váš životní směr, věci, které jste si naplánovali, už nemusí být možné, možná se budete muset přestěhovat, změnit práci nebo se dokonce stát rodičem samoživitelem. Někdy tyto věci nemůžete ovlivnit a jediné, co můžete udělat, je přijmout to a jít dál, stejně jako mnoho jiných věcí, které vám jsou v životě dány a vzaty.

#2 Vybíráte si svou cestu

Veškeré změny, které přicházejí v důsledku rozchodu, vás mohou zanechat ztracené a osamocené, začnete mít pocit, že bojujete proti proudu a že prohráváte. Nemusí to tak ale být, tyto změny nastanou, ale pokud je přijmete a převezmete nad nimi kontrolu, pak si můžete vybrat přesně tu cestu, kterou se chcete vydat.

Začnete znovu plně ovládat svůj život, nebudete se muset zodpovídat nikomu jinému než sami sobě a můžete být svobodní. Nemusíte o rozchodu přemýšlet jako o konci, místo toho ho berte jako začátek nové kapitoly.

#3 Z dobrého se stane špatné

Ty kdysi drahocenné vzpomínky na válení se na pláži nebo smích na zahradě vás začnou bolet. Kdykoli dojde k rozchodu, snadno si vyberete všechny dobré chvíle, které jste kdysi sdíleli. Ve skutečnosti může být často těžké vybrat vůbec nějaké špatné body.

Nenechte se však zmást, každý vztah má vzestupy a pády, někdy vzestupy stojí za pády a někdy ne. Na hloubání v minulosti není nic špatného, ale na trápení se je všechno špatně.

#4 "Co by kdyby" je nebezpečné

Co by kdyby vás jen přivádí k šílenství, jsou to otázky, na které nelze nikdy odpovědět a které budou vždy nevyřešené. Zkuste se místo toho dívat dopředu. Zkuste si klást otázky o svých dalších krocích a rozhodnutích, protože jen ty vám dají odpovědi, které budou mít nějaký význam.

#5 Spokojenost není štěstí

To, že vás váš vztah zanechal spokojeného, neznamená, že vás učinil šťastným. Můžete být s něčím spokojeni, aniž by vás to činilo skutečně šťastnými. Svým způsobem je spokojenost určitou formou usazování se. Je to představa, že nejste ani nešťastní, ani šťastní, je to něco, co znamená, že vás to ani v jednom případě nijak zvlášť neovlivňuje.

Štěstí je však něco jiného, štěstí je ten ohromující pocit práva, je to něco, co chcete chránit a za co jste ochotni bojovat. Spokojenost je něco úplně jiného než štěstí.

#6 Musíte být k sobě upřímní

Je v pořádku, že se vám po bývalém partnerovi stýská, je v pořádku, že přemýšlíte o jeho nejlepších vlastnostech a důvodech, proč jste se zamilovali. Musíte však myslet i na ty špatné věci. Musíte k sobě být upřímní ohledně celého vztahu, dobrého i špatného.

Musíte přijmout, že vás to bolí a že to nemůžete popřít. Pokud k sobě budete upřímní, můžete se stát silnějšími. Pokud si budete lhát, pak ze sebe děláte oběť.

#7 Popírání vám pouze upírá svobodu jít dál

Někteří lidé stráví popíráním celý život. Jde však o to, že se nedostanou příliš daleko. Popírání je něco, co vás bude brzdit. Pokud byl rozpad vztahu vaší vinou, pak se s tím smiřte, přijměte důvody a snažte se je změnit. Pokud byl krach vztahu jejich vinou, pak to přijměte a smiřte se s tím, že jste nemohli nic dělat. Buďte k sobě ohledně rozpadu vztahu upřímní, jinak je více než pravděpodobné, že se s ním setkáte znovu.

#8 Pravé barvy

Někdy může být šokující, jak moc se člověk změní, během rozchodu. Někdo, koho jste kdysi znali a milovali, se pro vás může stát cizím člověkem. Může se změnit a pokřivit natolik, že se divíte, jak jste ho vůbec mohli mít rádi. Může být těžké tyto změny přijmout a může být snazší vymýšlet si výmluvy, které by je umožnily.

Je třeba pochopit, že toto jsou skutečně pravé barvy vašeho bývalého partnera, že už necítí potřebu vám imponovat. Tohle jsou oni praví, a pokud se vám to nelíbí, pak je stejně lepší, když se rozejdete.

#9 Odchod je těžký, ale nutný

Může být těžké přijmout, že už nesdílíte svůj život, stejně jako může být těžké, přijmout, že váš bývalý partner už nesdílí ten svůj. V dnešní době je snadné přihlásit se na sociální sítě a podívat se, co váš bývalý dělá, ale to neznamená, že byste to měli dělat.

V podstatě je to obvykle velmi špatný nápad, lidé na sociálních sítích ukazují jen to, co chtějí, takže i když můžete vidět fotky, jak se váš bývalý baví, nemusí to být úplný obraz. Na tom ale nezáleží, protože vás pohled na tyto fotky stejně bude bolet, nejlepší je si s bývalým buď promluvit, nebo ho nechat na pokoji.

#10 Karma je tam venku

Může být snadné být zlomyslný, když vás něco bolí, zvlášť když se zdá, že se to člověka, který vám ubližuje, netýká. To však neznamená, že byste měli podle této zloby jednat. S nenávistí je to stejné jako s jedem, pokud si dovolíte cítit nenávist, pak jedinou osobou, kterou to ovlivňuje, jste vy.

#11 Ne každá bolest je špatná

Bolest je těžké prožívat, to však neznamená, že je vždy špatná. Někdy vás konfrontace s bolestí a její prožití může nakonec učinit mnohem silnějším člověkem. Známý buddhistický způsob myšlení říká: myslete na své věci jako na již rozbité, myslete na své blízké jako na již zemřelé, smiřte se s tím, že jsou rozbité, a smiřte se s tím, že jsou pryč. Vezměte si například sklenici, můžete z ní pít, můžete se z ní těšit, ale vždy myslete na to, že je rozbitá, a až se jednoho dne rozbije, už jste se s tím smířili.

#12 Užívat si vlastní společnosti

Jednou z největších úprav při rozchodu je množství času, který nyní budete trávit sami. To však nemusí být špatně, tento čas můžete strávit tím, že znovu poznáte sami sebe. Dopřejte si věci, které vám dělají radost, a uvědomte si, že se nemusíte zodpovídat nikomu jinému než sami sobě. Může to být opravdu osvobozující, užívat si vlastní společnosti.

#13 Lidé milují cizí neštěstí

Smutnou pravdou o lidech je, že někteří se vyžívají v neštěstí druhých. Velmi rychle zjistíte, kolik vašich přátel je právě takovým typem lidí.

#14 Jste silnější, než jste si mysleli

Může se snadno stát, že upadnete do závislého vztahu, kdy váš partner dělá všechny práce, které vy nezvládnete. Velmi rychle však zjistíte, že všechny ty věci, o kterých jste si mysleli, že je nezvládnete, zvládnete. Jen jste potřebovali ten impuls, abyste to zjistili.

#15 Když to má být, tak to má být

S osudem se nemůžete hádat, možná byste chtěli, ale nemůžete. Někdy je nejlepší to přijmout a jít dál. I když to možná bolí, i když byste chtěli zůstat a bojovat, věci, které se mají stát, nemůžete změnit a ani nemáte. To nejzdravější, co můžete udělat, je nechat odejít to, co nemělo být, a jít dál a zjistit, co je.

Rozchody budou vždycky těžké, ale pokud se z nich můžete poučit, jít dál a stát se díky nim silnějším člověkem, nestojí to za to, alespoň nakonec?

Všechno v životě má své důvody a rozchod není jiný, takže místo toho, abyste na sebe ukazovali prstem nebo se obviňovali, věnujte čas hledání toho důvodu, kdo ví, kam vás hledání může zavést!

Pamatujte, že rozchod může být hořký, ale můžete se rozhodnout, že se mu postavíte čelem a uděláte z něj zkušenost, která vám změní život, pokud budete mít na paměti těchto 15 věcí, které se můžete z rozchodu naučit.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články