6 nejlepších návyků, jak si udržet fit mozek

Foto: Unsplash

6 nejlepších návyků, jak si udržet fit mozek

Pokud jste někdy měli pocit, že už nejste tak bystří jako dřív, mohlo vám to dát pauzu k zamyšlení nad kondicí vašeho mozku.

Je pravda, že mozek obvykle dokončuje vývoj ve dvaceti, poté dochází k postupnému zpomalování kognitivních funkcí s věkem, takže je dobré o těchto věcech začít přemýšlet brzy. Později v životě existuje také riziko demence způsobené nemocemi, jako je Alzheimerova choroba; země se stárnoucí populací jsou nyní nevyhnutelně svědky rostoucí míry demence.

Naštěstí je však míra kognitivního zpomalení a rizika demence ovlivněna tím, co odborníci nazývají „modifikovatelné rizikové faktory“. Stručně řečeno, existuje důvod k optimismu, protože existují věci, které můžete udělat – životní návyky, které si můžete osvojit – abyste si zachovali ostrost mozku a ochránili se před rizikem demence.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Zůstaňte duševně aktivní, abyste si vybudovali kognitivní rezervu

Psychologové a gerontologové odkazují na koncept známý jako „kognitivní rezerva“, což je v podstatě schopnost vašeho mozku přizpůsobit se stárnutí nebo nemoci.

Například, pokud má člověk vysokou kognitivní rezervu, pak i když vykazuje některé biologické markery Alzheimerovy choroby, je možné, že bude stále fungovat dobře v testech své duševní choroby. Jako by měli volnou mentální kapacitu, která jim umožňuje vyrovnat se s poškozením.

Důležité je, že existuje mnoho činností, které si můžete osvojit a které jsou považovány za budování vaší kognitivní rezervy, jako je čtení, hra na hudební nástroje nebo zpěv, vyplňování náročných hádanek, učení se druhého jazyka a cestování. Zjednodušeně řečeno, na starém přísloví „použij to, nebo to ztratíš“ skutečně platí.

Socializace

Viděli jste počítačové hry pro trénink mozku, jejichž cílem je udržet váš mozek co nejrychlejším. Problém s těmito hrami je, že jejich výhody nezobecňují – ve hrách se zlepšíte, ale neuvidíte, že se vaše zisky přenesou do jiných aspektů vašeho života. Hry mohou být dokonce škodlivé, pokud vás jejich nadměrné hraní odvádí od stýkat se s přáteli a rodinou. Je to proto, že socializace je vrcholnou činností pro trénink mozku.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Sociální izolace je naopak považována za hlavní rizikový faktor demence. Jak uvedl tým výzkumníků z Univerzity v Groningenu ve svém nedávném komplexním přehledu na toto téma, „u lidí s menší sociální participací, méně častým sociálním kontaktem a více pocity osamělosti je zvýšené riziko rozvoje demence“.

Vyhledejte proto společnost a živou konverzaci, když můžete – dá to vašemu mozku skvělé cvičení a pocity sounáležitosti budou přínosem i pro vaše duševní zdraví. 

Zůstaňte fyzicky aktivní

Váš mozek závisí na kyslíku a dalších živinách, aby dobře fungoval, a tak z toho vyplývá, že čím lepší je vaše kardiovaskulární zdraví, tím lepší a zdravější bude váš mozek. Sedavý způsob života a obezita jsou zároveň spojeny s rychlejším úbytkem kognitivních funkcí a zvýšeným rizikem demence.

Zkuste tedy do své rutiny začlenit aktivní životní styl. Pravidelné běhání, jízda na kole, plavání nebo cvičební lekce vám pomohou, ale pokud to není vaše věc, můžete zkusit jednoduše chodit, nebo zůstat aktivnější prostřednictvím zahradničení nebo pravidelně vykonávat nějaký jiný druh koníčka.

Jezte zdravě

Je také dobré, pokud dokážete držet zdravou stravu. Vyhýbání se příliš velkému množství nasycených tuků zabrání ucpávání tepen a spousta ovoce a zelené zeleniny poskytne vašemu tělu dostatek antioxidantů, které pomohou vyčistit mozek od „volných radikálů“ – jakési škodlivé vedlejší produkty různých biologických procesů.

Pro splnění těchto cílů doporučuje Světová zdravotnická organizace takzvanou „středomořskou dietu“, která má vysoký obsah ovoce, zeleniny, luštěnin (jako je čočka, fazole a hrách), ořechů, obilovin a olivového oleje a zároveň má nízký obsah nasycených mastných kyselin. Pokud je to příliš ohromující, začněte tím, že se zaměříte na sníst o jeden kus ovoce denně více a vyhněte se příliš velkému množství hotových jídel ze supermarketu.

Zajímejte se

Ještě překvapivější je, že existují také vazby mezi osobností a zdravím mozku. Lidé, kteří dosahují vyššího skóre v otevřenosti vůči zkušenostem (jedna z takzvaných vlastností velké pětky, která je spojena se zvědavostí, kreativitou a ochotou zkoušet nové věci), bývají bystřejší a mají nižší riziko demence. Jak uvedl tým z University of Georgia: „Vyšší otevřenost souvisela s lepší psychomotorickou rychlostí, kognitivní flexibilitou a pracovní pamětí u depresivních a nedepresivních starších dospělých“.

Naštěstí existují zvyky, které si můžete osvojit, abyste zvýšili svou otevřenost zkušenostem, jako je hledání většího úžasu (například procházkami v úžasném prostředí nebo sledováním dokumentů o přírodě), cestováním na exotická a neznámá místa a užíváním si kulturních zážitků rozšiřujících mysl.

Myslete pozitivně

Doufejme, že nyní, jakmile si osvojíte tuto řadu pozitivních návyků týkajících se duševní a fyzické aktivity, zajímání se, být otevřený a dobře jíst, budete se ohledně budoucnosti svého mozku cítit docela optimisticky, zvláště když budete starší. Toto je vlastně poslední kousek skládačky.

Rostoucí množství výzkumů naznačuje, že váš postoj ke stárnutí může mít skutečné důsledky pro vaše nervové zdraví. Pokud očekáváte, že budete stále pomalejší a náchylnější k zapomnění, mohlo by se z toho stát sebenaplňující se proroctví.

Případně, pokud si uvědomíte, že zdraví vašeho mozku je do jisté míry ve vašich vlastních rukou, a že je možné – se správným životním stylem a rutinami – zůstat duševně agilní po celý život, pak to vašemu mozku pravděpodobně prospěje.

Pokud tedy můžete, hledejte pozitivní starší vzory, vezměte si k srdci rady v tomto článku a chopte se příležitosti trénovat svůj mozek jako sval. Můžete tak odemknout svůj plný potenciál.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: