6 Způsobů, jak se vypořádat s úzkostí

Foto: Freepik

6 Způsobů, jak se vypořádat s úzkostí

Cítíte bezdůvodnou úzkost? Máme pro vás 6 způsobů, jak se s ní vyrovnat a jak jí předcházet.

Existuje jedno rčení: „Jediná věc, které se musíte bát, je strach sám.“ Pokud budete trávit veškerý váš čas starostí o to, jak špatné věci se vám stanou, můžete zůstávat zaseknutí v minulosti. Převážně si nebudete moct užít přítomnost.

Samotná úzkost může pocházet z různých stresových faktorů, jako jsou zdravotní stavy, problémy ve vztazích a peníze. Podle definice úzkost obecně označuje „intenzivní, nadměrné a trvalé obavy a strach, které nejsou přiměřené běžně se vyskytujícím situacím, které zažíváme.

Mezi nejčastější příznaky úzkosti patří nespavost, nechtěné myšlenky, špatné soustředění, podrážděnost, neklid, bušení srdce, třes, nevolnost a pocení.

Stejně jako vaše oblíbená hra, se splněním každého milníku a mise přicházejí složitější a náročnější životní překážky, což zvyšuje úroveň stresu. A jak všichni víme, příliš mnoho stresu může vést k silným úzkostem.

1. Stanovte si reálné cíle

I když můžete být schopni dosáhnout čehokoli, na co si vzpomenete, pečlivě zvažte, jak veliký stres vám to přinese. Učte se o svém okolí a o cílech, kterých chcete dosáhnout. Vždy přemýšlejte nad tím, že s dosažením určitých věcí přichází i stres.

Stanovte si proto cíle, které jsou náročné, ale dosažitelné tvrdou prací a odhodláním.

2. Stanovte si pevné hranice

Zmapujte si své emoce. Učte se o posilování svého těla a duše. Snižujte příznaky úzkosti tím, že se budete o svou mysl lépe starat. Když stanovíte pevné hranice mezi sebou a ostatními, budete mít prostor ke zpracování hodnoty vztahů a nebudete se dostávat do tolika konfliktů.

Dejte lidem okolo vás jasně najevo, co jste schopni udělat a jak daleko jste ochotni zajít. Nakonec vám to pomůže, protože si společně s přáteli nastavíte realistická a zvládnutelná očekávání.

3. Nastavte si priority

Vybírejte si své „emocionální bitvy“. Ne každá stresová situace nutně musí vést k příznakům úzkosti. Nesnažte se co nejdříve odstranit všechny překážky najednou. Spíše se nejdříve zbavte menších problémů. Zvažte přijetí výzev, o kterých si myslíte, že je dokážete efektivně zvládnout s minimálním úsilím. Postupně začnete porážet každou překážku, která vám stojí v cestě. Začněte si pak vést osobní inventář svých úspěchů. Vypisujte si všechny pokroky, kterých jste během cesty dosáhli, a také to, jak jste dokázali sebrat odvahu, a i nadále pokračovali v těžkých a nejistých chvílích.

To vše by vám mělo pomoci vybudovat větší pocit sebevědomí. Čím více si uvědomujete vlastní schopnost zvládat stresové situace a překonávat nepřízeň osudu, tím méně úzkosti nakonec budete cítit

4. Nastavte si tempo

Život je maraton, ne sprint. Klíčem ke zvládnutí všeho, co děláte, je nastavení zvládnutelného tempa, aby nedocházelo k vyhoření před dosažením vašeho cíle. Snažte se tedy nepředbíhat sami sebe. Řím nebyl postaven za den, stejně jako vaše vlastní osobní impérium.

A pokud situaci prostě nezvládnete (to se stává naprosto běžně), možná budete muset na okamžik z bitvy ustoupit. Nakonec se budete moct vrátit na frontu a bojovat tím nejlepším způsobem.

5. Promluvte si s někým

Když jme zaplněni emocemi a trápením, nevidíme často jasně. Jsme pohlceni problémy, které nás obklopují a ztrácíme přehled o dalších důležitých aspektech našeho života.

Z mé zkušenosti moc dobře vím, jak těžké může být se otevření se svým pocitům. Zvláště tomu tak může být, když žijete hektickým životem nebo pocházíte z rodiny, kde není zvykem své city vyjadřovat. Ale můžu vám potvrdit, že i přes nepřízeň osudu, můžete nežádoucí aspekty vašich životů měnit, zmírňovat a odstraňovat. Promluvte si s kamarádem a pokud víte, že vám kamarád nepomůže, zajděte za profesionálem. Výzkumy jasně ukazují, že čas strávený s tou správnou osobou, pomáhá prolomit i ty zdánlivě neprolomitelné zdi úzkosti.

Jinými slovy, čím více se otevřete jiné osobě ohledně věcí, které ve vás vyvolávají úzkost, tím menší je pravděpodobnost, že tyto věci negativně ovlivní váš budoucí život.

6. Dýchejte

Už jste se někdy obávali něčeho tak moc, že jste se nakonec cítili fyzicky nemocní, emocionálně vyčerpaní, a dokonce lapali po dechu? Je to běžné a někdy to zkrátka neovlivníte.

Pokud jste si to dosud neuvědomili, život je jako věčná překážková dráha. Je plný vzestupů a pádů, spousty nečekaných zvratů a překážek. Namísto toho, abyste jako první dorazili do cíle, možná zaměřte svou pozornost na úspěch. Dostaňte se do cíle s klidem v mysli. Dostat se co nejrychleji do cíle by vám bylo k ničemu, kdybyste po cestě přišli o nohu.

Pokud se vám něco nepovede, zadržení dechu může fungovat. Ne nadarmo se říká, abychom šli na vzduch, když si potřebujeme pročistit hlavu a doplnit kyslík v plicích.

Zadržení dechu, dokud nedosáhnete toho, co chcete, může několikrát fungovat, když jste dítě, ale vůbec ne, když jste dospělí a máte povinnosti, jako je placení účtů a udržování zdravých vztahů s ostatními. S tím se říká, že v jednom či druhém bodě budete muset přijít na vzduch, abyste si pomohli vyčistit mysl a doplnit kyslík v plicích.

Závěr

Závěrem lze říct, že bez ohledu na to, jak klidní a vyrovnaní si připadáte, stres zkrátka zažijete, a to v nejrůznějších podobách. Příliš mnoho stresu může nakonec vést k řadě vysilujících příznaků úzkosti, což má negativní dopad na kvalitu vašeho života.

Nyní, když už více než rok žijeme v pandemii, mnozí z nás zažívají pocity úzkosti. Naučíte-li se, jak se efektivně s úzkostí vyrovnat, můžete jí nakonec přemoci a žít produktivnější a naplňující život. Řekněte si, že nejste jediný, kdo se potýká s problémy a že jste dostatečně silní na to, abyste je zvládly. Pokud zkoušky překonáte, budete ještě silnější. Důležité je však připomenutí, že ne každá zkouška se dá zvládnout a je naprosto v pořádku požádat o pomoc odborníka. Jsme jen lidé a nejsme se železa, všichni někdy potřebujeme pomoc druhých.

Zdroje: Freepik, https://www.lifehack.org/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář