Chůze jako prostředek k hubnutí a zlepšení zdravotního stavu

Foto: Freepik

Chůze jako prostředek k hubnutí a zlepšení zdravotního stavu

Může být tato metoda účinná?

Lidem zpravidla jim nepřipadá jako dostatečně účinný nástroj ke splnění stanovených cílů. Mnoho lidí má pohyb propojený s tělocvičnou, či fitness studiem. Oproti nim má procházka jednu velkou výhodu- čerstvý vzduch.

Pouhou chůzí pravděpodobně nedosáhnete prvotřídní figury. Ovšem, pokud jste se pohybu nikdy v životě příliš nevěnovali, nebo nemáte motivaci k větší aktivitě, je chůze skvělým místem, odkud začít. Dokonce i v případě, kdy jste ostřílený sportovec a upřednostňujete náročnější aktivity (HIIT tréninky apod.), může být chůze skvělým doplňkem, nejen díky pohybu na čerstvém vzduchu.

Chůze je pohodlná, nedochází k opotřebení kloubů a přesto spaluje kalorie. Dále podporuje Váš metabolismus, čímž pomáhá předcházet mnoha onemocněním. To jsou rozhodně skvělé důvody, proč jí do každodenního života zařadit více.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Jak chůze prospívá zdraví?

Nedávno byla provedena studie na „London School of Economics and Political Science“ ( Londýnská škola ekonomiky a politických věd). Ta vyzdvihla chůzi jako nejlepší preventivní opatření v boji proti přibírání na váze. Již před touto konkrétní studií desítky předchozích ukázaly, že každodenní chůze prospívá rozvoji pocitu štěstí, dále zdraví a mladistvosti.

Studie „London School of Economics and Political Science“ dospěla k závěru, že pravidelná chůze za účelem hubnutí může být stejně či dokonce více přínosná, jako cvičení v tělocvičně či fitness centru. Výsledky studie, která zkoumala účinky různých tréninků na ukazatele zdraví u více než 50 000 dospělých v průběhu 13 let, zjistila, že lidé, kteří často chodí, mají větší tendenci k hubnutí než ti, kteří chodí do posilovny nebo pravidelně cvičí pouze cvičení s vysokou intenzitou.

Pokud se záměrně věnujete svižné chůzi po dobu nejméně 30 minut denně, zaručeně máte nižší index tělesné hmotnosti a užší pas ve srovnání s osobami, které nechodí na procházky pravidelně. Ještě působivější je, že výsledky byly zvláště výrazné u žen, lidí nad 50 let a osob s nízkými příjmy – tedy u tří skupin, které jsou notoricky známé bojem se svou váhou.

Lidé už od nepaměti regulují svoji tělesnou hmotnost a zvyšují pravděpodobnost , že se dožijí požehnaného věku, chůzí. Avšak poprvé jsme slyšeli o chůzi jako prostředku k hubnutí a prevenci určitých chorob až zhruba v 90. letech. Každodenní zdravotní procházky si získaly pozornost právě v této době, kdy Centra pro kontrolu nemocí ve spolupráci s American College of Sports Medicine (Americká Vysoká Škola sportovní medicíny) doporučila alespoň 30 minut „svižné chůze“ denně, a to všem dospělým po většinu týdne. Současně se American Heart Association ( Americká Kardiologická Asociace) zapojila do výzvy „30 minut chůze denně“. Chůze je od té doby považována za zlatý standard pro splnění pokynů denní „fyzické aktivity se střední intenzitou“, protože ji může provádět téměř kdokoliv a kdykoliv, a to bez jakýchkoliv nákladů.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

V průběhu let byla chůze spojena s prevencí řady nemocí, jako je například:

Obezita • Srdeční choroby, hypertenze, ischemická choroba srdeční (nedokrvení vedoucí k infarktu myokardu) • Cukrovka • Deprese a úzkostné poruchy • Demence, Alzheimerova choroba a kognitivní pokles • Artritida • Hormonální nerovnováha • Příznaky PMS • Poruchy štítné žlázy • Únava a nízká hladina energie

Většina toho, co víme o zdravotních přínosech chůze, pochází z velké části z epidemiologických a korelačních studií. To znamená, že vědci sledují skupiny lidí, kteří pravidelně a často chodí, a poté porovnávají určité faktory jejich zdraví s lidmi, kteří tolik nechodí.

Z tohoto důvodu nemůžeme vždy dojít k závěru, že samotná chůze zabraňuje přibývání na váze nebo způsobuje, že se u někoho nerozvíjejí nemoci. Můžeme ale předpokládat, že lidé, kteří více chodí, také pravděpodobně praktikují další zdravé návyky. Ty pak společně do určité míry předcházejí předčasným projevům stárnutí.

6 zdravotních výhod chůze:

Pokud jste si ještě nenašli trochu času na každodenní procházku, je zde šest důvodů, které by Vás k tomu mohly přimět:

1. Pomáhá vám udržovat zdravou hmotnost Jak již bylo zmíněno dříve, chůze za účelem hubnutí nebo udržování tělesné hmotnosti je stejně efektivní– za určitých okolností možná ještě efektivnější – jako intenzivnější cvičení. To platí dokonce i ve srovnání s různými náročnými sportovními činnostmi, které důsledně zvyšují vaši srdeční frekvenci a u kterých se zpotíte. Může to být například plavání, jízda na kole, cvičení v posilovně, tanec, běh, fotbal / ragby, badminton / tenis, squash a jiná aerobní cvičení . Všechna tato cvičení byla srovnávána ve studii London School s chůzí, ale výhody svižné pravidelné chůze stále převažovaly.

I když chůze po dobu asi 30 minut nespaluje tolik kalorií jako jiné intenzivní tréninky, mohlo by Vás zajímat, jak může pomoci při hubnutí. Chůze rychlým nebo svižným tempem spotřebuje optimální množství tělesné energie. Výhodou v tomto případě může být, že je to snadný cvičební trik, který snadno dlouhodobě udržíte. Má dokonce pozitivní vliv i na Vaši mysl a nikoho neunaví tak, jako to mohou učinit jiné náročné sportovní aktivity.

Jakýkoliv druh cvičení bude přínosný, pouze pokud ho budete skutečně pravidelně dodržovat. Dlouhodobě pravidelná chůze nevede k žádným zraněním, což je jen další výhoda.

Lidé se občas domnívají, že intenzivní cvičení po dobu asi jedné hodiny denně může u některých jedinců snížit výkon v ostatních denních činnostech. Věci jako těžké domácí práce(opravy atd.), vaření, úklid, nakupování, sekání trávníku atd., To všechno spotřebuje nemalé množství fyzické energie – a většina dospělých lidí má na práci tolik dalších věcí, které potřebují udělat. Zde se chůze opět zdá být výhodnou volbou. K chůzi se můžete namotivovat také jednoduchým mentálním trikem: Jakmile si zaškrtnete tréninkové políčko, zbytek dne můžete mít pocit, že „máte hotovo“ a nemusíte se tolik soustředit na pohyb. Když se někdo denně věnuje chůzi v rámci cvičení, čistým efektem může být to, že během dne spaluje celkově více kalorií, přestože jeho skutečné cvičení bylo méně namáhavé. Vnímá totiž chůzi jako jednoduchou aktivitu, což mu ve výsledku dovoluje vložit do této činnosti více energie.

Chůze se navíc zdá být pro mnoho lidí terapeutická a uklidňující (jelikož je provozována venku- ideálně si pro procházky najděte klidné místo v přírodě). Vzhledem k tomu, že chůze může pomoci vyrovnat stresové hormony, jako je kortizol (zvyšuje chuť a ukládání tuku), mohlo by Vám to usnadnit dodržování dalších zdravých návyků – jezte výživnou stravu a dbejte na dostatečný spánek. Tyto dva návyky vás podpoří ve snaze rychle zhubnout.

2. Úleva pro klouby a další pozitivní dopady na zdraví Jednou z nejlepších věcí na chůzi je to, že může pomoci bojovat s chronickými nemocemi, aniž by vás vystavovala i mírnému riziku zranění souvisejícímu s cvičením. Podle některých studií mají lidé, u nichž je méně pravděpodobné, že budou cvičit jiné druhy cvičení, stále tendenci k chození. Nejen z důvodu zdravotního, ale i pro zábavu a uvolnění. Chůze je nejbezpečnější formou cvičení, a to i pro obézní lidi, seniory nebo osoby s rozvinutými zdravotními problémy, jako je cukrovka, srdeční choroby a artritida. Tyto problémy jim mohou bránit v účasti na jiných fyzických činnostech a aktivitách.

Možná předpokládáte opak, ale pravidelná chůze ve skutečnosti podporuje vaše klouby, protože zlepšuje krevní oběh a pomáhá lymfatickému systému, vytahuje toxiny z těla a snižuje zánět. Za normálních okolností kloubní chrupavka nemá přímý přísun krve, ale čím více se pohybujete, tím více cirkuluje tekutina synoviálního kloubu, což umožňuje přivádění kyslíku a živin do choulostivých nebo zraněných oblastí. Ve skutečnosti je podle Nadace pro artritidu neaktivita jedním z hlavních důvodů bolesti a bolestivosti, protože má za následek odříznutí kloubů od přísunu základních tekutin.

Pokud jste v minulosti utrpěli zranění nebo bolesti, můžete postupně zvyšovat intenzitu chůze, aniž byste potřebovali osobního trenéra nebo důsledné vedení. Protahování, dostatečný odpočinek a pomalý start mohou pomoci předcházet bolestem a dalšímu zánětu. Dále je důležité přidávat zátěž pomalu a postupně.

3. Je dobrá pro zlepšení a zachování zdraví srdce Studie z roku 2013 publikovaná v časopise American Journal of Preventative Medicine (Amerických časopis o preventivní medicíně) zjistila, že rychlá chůze má příznivé účinky na klidovou srdeční frekvenci , krevní tlak, cvičební kapacitu, maximální spotřebu kyslíku (zvýšením objemu plic) a kvalitu života. Studie sledovala více než 1 000 pacientů, kteří měli různá onemocnění, a zjistila, že chůze má u většiny dospělých výrazné výhody, protože dokáže ochránit před rizikem nfarktu, mozkové příhody nebo koronárním onemocněním srdce.

Srdeční onemocnění je v současné době velkou hrozbou a souvisí s moderním sedavým životním stylem, s nedostatkem každodenní fyzické aktivity ve spojení s vysokou úrovní stresu a špatnou stravou. Svižná chůze je považována za jednoduchou, bezpečnou a účinnou formu cvičení i u starších lidí. Dále je vhodná pro ty, kdo se v minulosti potýkali s různými nemocemi nebo ty, kdo utrpěli v minulosti zranění, která jim brání ve cvičení s vysokou intenzitou.

Studie ukazují, že rychlá chůze po dobu asi 30 minut denně, pět dní v týdnu (což doporučuje většina zdravotních orgánů) je spojena s 19% snížením rizika ischemické choroby srdeční, přičemž se postupně zvyšuje vaše rychlost a intenzita chůze (například výšlapem do kopce). To vám může poskytnout ještě větší ochranu. V zásadě platí, že čím větší energii do chůze vkládáte a čím více chodíte, o to lépe se budete cítit. Chcete-li se při chůzi soustředit na zdraví Vašeho srdce, zkuste postupně zvyšovat celkovou dobu chůze, vzdálenost, frekvenci, výdej energie a tempo.

4. Bojuje s depresí a zlepšuje vaši náladu Dobrá zpráva: Můžete dosáhnout stejného cíle jako běžec, i když zvolíte pomalejší tempo, tedy prostou chůzi. Všechny formy cvičení jsou prospěšné jako přírodní lék na deprese a problémy spojené s náladou, protože v mozku uvolňují hormony způsobující dobrou náladu, včetně endorfinů.

Chcete pocítit účinky chůze okamžitě?

Pak se venku procházejte a procvičujte „ uzemnění “ přímým kontaktem bosých nohou s trávou nebo pískem. Rozproudit krev a zároveň se opalovat na slunci, tím zvyšovat hladinu vitaminu D a trávit více času v přírodě jsou velmi efektivní a snadné způsoby, jak se každý den cítit šťastnější.

Chůze vás může také omladit a zmírnit fyzické i mentální projevy vašeho věku. Dále je chůze spojena se snížením pravděpodobnosti onemocnění Alzheimerovou chorobou, demencí, ztrátou paměti a dalšími formami mentálního úpadku. Studie provedená Kalifornskou univerzitou v San Francisku zjistila, že chůze je dokonce spojena s dlouhověkostí. Další studie ze stejného oddělení sledovala 6000 žen ve věku nad 65 let a zjistila, že chůze o vzdálenosti 4 km denně vedla k významně větší ochraně před ztrátou paměti než chůze méně než kilometr týdně.

5. Podporuje zdraví kostí až do vyššího věku Podobně jako u jiných typů cvičení může pravidelná chůze pomoci zastavit úbytek kostní hmoty, který je způsoben stárnutím. Riziko porézních kostních onemocnění klesá, pokud chodíte a celkově se věnujete pohybu, protože jste vystaveni gravitaci a nutíte své kosti, aby zesílily a zvládly podpírat vaši tělesnou hmotnost. To snižuje riziko zlomenin nebo osteoporózy , ke kterým s přibývajícím věkem dochází častěji.

Studie provedená společností Brigham a Women’s Hospital (Brighamska nemocnice pro ženy) zjistila, že ženy po menopauze, které se věnovaly chůzi alespoň 30 minut denně, pohybem snížily riziko zlomenin kyčle o 40 procent.

6. Můžete chodit kdekoli a nepotřebujete k tomu žádné vybavení Nemůžete si dovolit členství v luxusní tělocvičně nebo nemáte čas pravidelně navštěvovat špičkové fitness kurzy? Žádný problém! Chůzi se můžete věnovat v blízkosti svého bydliště a nestojí Vás to vůbec nic. Nemusíte nutně splnit denní limit chůze najednou, abyste si mohli den započítat.

Všechna chůze se totiž sčítá. Navíc Vám pouhá každodenní procházka může postupně pomoci dosáhnout Vašeho denního cíle, tedy ideálně 30–60 minut cvičení. Dokonce i kratší procházky, které absolvujete několikrát denně (například 15–20 minut v době, kdy máte čas), přispívají k lepšímu fungování svalů, srdce a hormonů.

Stále nemáte motivaci začít?

Zkuste přemýšlet o chůzi jako o způsobu dopravy, který zároveň přináší řadu zdravotních výhod. Několik zajímavých studií ukázalo, že chůze (může být i jízda na kole) za účelem dopravy je spojena s 11% snížením rizika srdečních onemocnění a souvisí se zlepšením zánětlivých ukazatelů, dyslipidemie (skupinové pojmenování pro infarkt, mozkovou mrtvici a další onemocnění, která způsobují porušení cév) , triglyceridů(tukové částice v krvi) , diastolického krevního tlaku a hladin inzulínu nalačno.

Zvažte, kde všude se můžete pohybovat pěšky. Zkuste každý den najít nějaký cíl Vaší procházky. Můžete například zajít na malý nákup, nebo prostě jen navštívit přátele.

Chůze za účelem hubnutí: Kolik musím ujít?

Chůze je považována za aktivitu s mírnou intenzitou. Většina odborníků doporučuje, aby se lidé snažili chodit „svižně“ rychlostí nejméně 5 až 6,5 kilometrů za hodinu, aby při chůzi dosáhli co největšího efektu při hubnutí. Abychom to uvedli do perspektivy, „lehký běh“ se obvykle provádí rychlostí přibližně 8-9,5 kilometrů za hodinu, zatímco sprint může být rychlý až 14,5-16 kilometrů za hodinu (nebo i více, pokud běžíte opravdu na maximum). Dalším běžným cílem je ujít asi 10 000 kroků za den, což je asi 6,5- 8 kilometrů (v závislosti na vašem kroku). Kroky se hromadí postupně, když vyřizujete běžné denní úkoly a činnosti. Obvykle míle (1,6 km) obsahuje zhruba 2 000 kroků, takže můžete pomalu zvyšovat vzdálenost a blížit se tak ke svému dennímu ideálu.

Kolik je potřeba ujít, abyste skutečně zhubli nebo si všimli změn ve stavbě těla?

Stejně jako všechny ostatní věci související se zdravím, záleží na vašem individuálním tělesném typu a také na kombinaci všech ostatních faktorů vašeho životního stylu – jako je kvalita vaší stravy a spánku, druh práce, kterou se živíte a úroveň vašeho stresu. Ovšem pokud se stravujete nezdravě, věčně trpíte nedostatkem spánku a sedíte většinu dne (kromě krátké doby, kdy cvičíte), delší procházky za účelem hubnutí Vám pravděpodobně nepřinesou velké výsledky.

Vláda mnoha zemí doporučuje, aby dospělí jedinci každý týden prováděli fyzickou aktivitu se střední intenzitou po dobu alespoň 150 minut a více. Jinými slovy, zaměřte se ideálně alespoň na 30 minut svižné chůze téměř každý den a nebojte se přidávat, pokud to čas dovolí. Šedesát až devadesát minut bude mít ještě větší účinek. Hlavně nedovolte, aby Vás paralyzoval nedostatek času a Vy se neodhodlali k žádné aktivitě. Nemusí to být „všechno nebo nic“ – když každý den chodíte alespoň trochu, je to určitě lepší, než kdyby jste nic nedělali.

Chůze je fantastická, ale nezapomeňte také na zdravotní doporučení pro silový trénink . Je dobré zvážit přidání několika středně intenzivních silových tréninků do vaší týdenní rutiny – tedy v případě, že k tomu již máte dostatečnou fyzickou kondici. Chůze za účelem hubnutí je ještě efektivnější, když budete stále vědomě zatínat svaly. Trénujete tím své tělo i mysl.

Například provedení jednoho až tří intervalových tréninků s vysokou intenzitou spolu s chůzí může výsledky značně urychlit. Cvičení HIIT mohou být kratší než vaše procházky - pouhých 10–20 minut. Ony jsou totiž výhody intenzivního intervalového tréninku dalekosáhlé, pokud jde o hubnutí, metabolické funkce, budování svalů a kontrolu hladiny cukru v krvi. Odborníci navíc poukazují na to, že čistě aerobní trénink je skvělý, ale když se vůbec nevěnujete budování svalové hmoty a síly, můžete se ve skutečnosti vystavit většímu riziku ortopedických poranění, úbytku kostní hmoty, ztráty svalové hmoty a dalších problémů. Sečteno a podtrženo - rozhýbejte se! Udělejte si cvičení maximálně zábavné, čímž opět podpoříte tělo i mysl. Navíc je velká šance, že zábavné formě tréninků se budete s chutí věnovat dlouhodobě.

Tipy pro chůzi a procházkové cvičení, které můžete hned vyzkoušet

Pokud se příliš nevěnujete fyzickým aktivitám, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat jejich intenzitu, i když jste dychtiví a chcete se zbavit váhy. Dychtivost by mohla vést k přemožení a následnému zranění. Zaměřte se na počáteční cíl. Vhodné je začít například chůzí po dobu 15 až 20 minut vkuse, jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na vašem rozvrhu. Zvyšte svoji vytrvalost a tempo, abyste postupně dosáhli 30–60 minut denně. Oba časové údaje by měly obsahovat jak zahřátí , tak i vychladnutí. Nejlépe uděláte, když se po zahřátí protáhnete. Předejdete tím zranění. Navíc trochu vychladnete ( ale dávejte pozor, abyste nevychladli příliš a neonemocněli) a tím budete motivováni k dalšímu pohybu.

Pro zajištění výsledků při snaze zhubnout zkuste tento postup:

Zahřejte se: Zpočátku jděte pomaleji, tedy rychlostí, která je zhruba 50 procenty vaší maximální námahy. Jakmile ucítíte, že se Vaše nohy uvolnily, můžete zrychlit až na 60 až 75 procent svého maximálního výkonu. Pokud jste schopni, můžete nakonec kombinovat chůzi se sprintem, čímž vznikne intervalové cvičení s vyšší intenzitou. Střídejte krátké, ale velmi intenzivních fáze chůze s fázemi odpočinku (tedy volné chůze), abyste nabrali dech. Časem, když se Vám toto cvičení bude zdát jednoduché, můžete rychlou chůzi nahradit mírným poklusem.

Navzdory tomu, co si většina lidí myslí, strečink je mnohem bezpečnější a přínosnější až po zahřátí svalů, protože se po zahřátí svaly stávají pružnějšími. Před chůzí není vždy nutné se protahovat, ale je to určitě dobrý nápad, pokud jste náchylní ke zranění nebo plánujete střídat chůzi a běh (zejména pokud právě začínáte běhat ). Chcete-li chránit své tělo, po krátké rozcvičce se můžete soustředit na protažení lýtek (opřete se o zeď/strom a jednu nohu natáhněte za sebe, propněte ji a přední nohu pokrčte – měli byste cítí tah v lýtku), přední části stehna (čtyřhlavý sval)(chytíte patu za zády a zvedáte až do pocitu mírného tahu na přední části stehen), zadní části stehna (hamstringy)( Předklon s napnutýma nohama a snažte se dosáhnout ideálně až na zem) a dolní části zad(úklony trupu do stran se zajištěnou a nehybnou pánví) , přičemž v každém cviku v ideálním případě vydržte po dobu 30 sekund.

Jakmile se budete cítit uvolnění, začněte chodit rychlejším tempem, například 4-6 km za hodinu. Pokud jde o vaše soustředění, měli byste být schopni vést při chůzi plynulou konverzaci, ale ne v případě, kdy zrychlujete. Pokud jde o správné provedení chůze, udržujte hrudník ve vzpřímené poloze a ramena uvolněná. Nechte patu dopadnout na zem jako první a při přenesení váhy na prsty chodidla se přehoupněte dopředu, abyste zabránili běžným zraněním při chůzi / běhu . Můžete také pohybovat pažemi v rytmu chůze. Tento pohyb Vám pomůže zrychlit a využívat ještě více energie. Také můžete nechat paže přirozeně houpat. Aktivací (lehkým zatnutím) svalů ve středu těla (core) pomůžete aktivovat břišní a zádové svaly. Cvičení můžete ukončit tím, že posledních pět minut již půjdete v klidu a budete zhluboka dýchat (do břicha i do plic). Hned po ukončení svižné chůze využijte, že máte rozehřáté svaly a protáhněte se, zejména se opět zaměřte na hamstringy (zádni část stehna) a čtyřhlavý sval stehenní ( predni část stehna) které mají tendenci ke zkracování. V případě, že byste jim při protahování nevěnovali pozornost, mohlo by zkrácení časem vést ke zbytečným bolestem. Použití levného pěnového válečku po tréninku je skvělý způsob, jak promasírovat tkáň hluboké fascie (měkká tkáň- cévy, těsně pod kůží), která může při chůzi nebo běhu bolet, takže zvažte, zda si by nebylo vhodné si takový váleček pořídit.

Jak se vaše výdrž a vytrvalost bude zlepšovat, můžete si procházku každých pár dní prodloužit o 5 až 10 minut. Můžete začít chodit třikrát týdně a brzy si uvědomíte, že chodíte pětkrát až šestkrát týdně a ani se necítíte příliš vyčerpaní. To se pravděpodobně stane ve chvíli, kdy si všimnete pozitivního rozdílu na vašem těle a náladě!

Jakmile zvládáte souvisle jít po dobu 30–45 minut, můžete se soustředit na zvýšení rychlosti nebo zvětšení vzdálenosti – například si dát za cíl ujít delší vzdálenost za stejnou dobu (například 5 km za 40 minut místo 4) . Čím více času strávíte v zóně „vysoké námahy“ (zhruba 50 až 60 procent vaší maximální námahy), tím více výhod se Vám dostane. Snažte se tedy zaměřit na tuto úroveň po dobu alespoň 20 minut.

Pamatujte, že si chůzi můžete zpestřit například tím, že budete mít daný cíl (například obchod s potravinami, oblíbené relaxační místo nebo dokonce práci). Můžete také měnit trasu cesty.

Můžete častěji chodit po schodech místo jízdy výtahem nebo zaparkujte auto dále od cíle Vaší cesty.

Stále se obáváte zranění?

Dobrou zprávou je, že lidé jsou ve skutečnosti nejvíce náchylní ke zraněním, když zůstanou neaktivní. Čím více se tedy věnujete pohybu, tím spíš předejdete zranění. Můžete předcházet úrazům tím, že budete mít správnou obuv, před a po chůzi se protáhnete, ideálně se nejdříve rozcvičíte a při chůzi pak budete postupně zvyšovat tempo.

máte staré a opotřebované tenisky, kupte si nové. Nejlépe uděláte, když požádáte o pomoc s výběrem vhodné obuvi ve sportovním obchodě. Tím získáte jistotu, že máte zcela vhodnou obuv pro Vaše účely. Zkontrolujte patu vašich tenisek, abyste se ujistili, že nejsou sešlapané ani jinak opotřebované. Nejhorší je nerovnoměrné opotřebení, které může způsobit bolesti zad a kloubů. Nevhodnou obuví byste si zbytečně ničili zdraví. To by byla velká škoda, jelikož si chůzí pravděpodobně chcete zdravotní stav naopak zlepšit. Bolestivost kloubů a svalů je ze začátku normální. Měla by však zmizet, jakmile se vaše svaly přizpůsobí vaší nové úrovni aktivity. Pokud u Vás potíže přetrvávají, neváhejte se poradit s lékařem!

Zdroje:

https://prima.iprima.cz/ https://draxe.com/ https://medicina.ronnie.cz/ https://Freepik/ https://ikem.cz/cs

Podobné články

1 Komentářů

Aja

Aja

před 1 roky

Tak nevim, chuze je udajne pro vsechny a muj ortoped mi pri artroze kycelniho kloubu chuzi zakazal.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: