Co dělají umělá sladidla s vaším tělem?

Foto: Unsplash

Co dělají umělá sladidla s vaším tělem?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Stále více spotřebitelů vyměňuje cukr za umělá sladidla ve snaze jíst zdravěji. Někteří to vidí jako způsob, jak snížit kalorie, zatímco jiní se chtějí vyhnout vedlejším účinkům cukru. Umělá sladidla bohužel nemusí být tak bezpečná, jak si myslíte, zvláště při pravidelném používání.

Například studie z roku 2015 publikovaná v British Medical Journal naznačuje, že uměle slazené nápoje představují podobná zdravotní rizika jako běžná soda. Jak poznamenávají vědci, je nepravděpodobné, že by tyto nápoje zabránily cukrovce. Postupem času mohou skutečně zvýšit riziko cukrovky. Další studie naznačují, že nekalorická sladidla mohou přispívat k rakovině, poruchám imunity, inzulínové rezistenci a chronické únavě.

Tato zjištění je předmětem diskuse. FDA uvádí, že není dostatek důkazů k potvrzení potenciálních rizik aspartamu a jiných náhražek cukru. Tyto přísady však před uvedením na trh nevyžadují schválení FDA, což dále zvyšuje zmatek. Co se tedy stane s vaším tělem, když jíte umělá sladidla? Pojďme to zjistit.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Umělá sladidla aktivují systém odměňování vašeho mozku

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Když jíte kousek čokolády, váš mozek uvolňuje dopamin, chemickou látku „dobrého pocitu“. Jeho účinky se během několika hodin vytratí, takže sáhnete po dalším kousku čokolády. Sladká jídla mohou také ovlivňovat inhibiční neurony v centrálním nervovém systému, což ztěžuje kontrolu vašeho chování. Jednoduše řečeno, cukr má návykové účinky a může (také nemusí) vést k přejídání.

Umělá sladidla mají podle Frontiers for Young Minds podobné účinky. Tyto přísady částečně aktivují systém odměňování mozku a mění vaše chuťové buňky, zvyšují chuť k jídlu. Jelikož plně neaktivují cesty odměny, způsobují menší potěšení než sladká jídla. Výsledkem je, že se můžete přejídat nebo si vybrat více kalorické potraviny, abyste se cítili spokojeni. Stejný zdroj uvádí, že vynechání cukru a umělých sladidel může do jednoho týdne snížit chuť na sladké.

Náhražky cukru mohou také změnit signály sytosti v mozku. Lidé, kteří konzumují umělá sladidla, mají větší pravděpodobnost kompenzačního chování, říká Time Kristina Rother, MD. Mohou například vypít dvě láhve dietní sody místo jedné nebo sníst celou krabičku sušenek bez cukru, přičemž si vezmou stovky prázdných kalorií.

Zvýšení inzulinu a hladiny cukru v krvi

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Umělá sladidla mohou také dlouhodobě ovlivňovat hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Například sukralóza aktivuje receptory sladké chuti, což způsobuje zvýšení hladiny inzulínu. Ve studiích na zvířatech zvyšoval draslík acesulfam hladinu inzulínu až o 210%. Zdá se, že aspartam nemá tento účinek. Sorbitol, xylitol a další cukerné alkoholy na druhé straně mohou rychle stoupat hladinu glukózy v krvi.

Většina studií má protichůdné výsledky, ale zdá se, že vědci souhlasí s tím, že náhražky cukru představují zdravotní rizika. Recenze 30 kohortních studií, které sledovaly více než 400 000 lidí po dobu 10 let, uvádí, že umělá sladidla mohou významně zvýšit riziko cukrovky a metabolického syndromu. Vědci také zjistili silnou souvislost mezi těmito přísadami a hypertenzí, vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami .

Tyto nežádoucí účinky nejsou okamžité a může trvat roky, než se u vás rozvine metabolický syndrom, inzulínová rezistence nebo srdeční choroba. Stejně jako u všeho ostatního je klíčem moderování. Příležitostná dietní soda nebo čokoláda bez cukru nezpůsobí žádnou škodu. Jedna věc je ale čas od času si tyto pochoutky užít a druhá věc je pravidelně je konzumovat.

Náhražky cukru mohou také změnit vaši střevní mikroflóru

Popis obrázku

Zdroj obrázku: Unsplash

Lidské střevo je domovem více než 100 bilionů mikrobů. To, co jíte a pijete, stejně jako vaše životní návyky, mohou buďto pomoci nebo poškodit vaše střevní bakterie. Náhražky cukru mohou podpořit růst „špatných“ střevních bakterií, takže vaše tělo bude náchylné k nemocem. Tyto potravinářské látky mohou také změnit střevní mikrobiální rozmanitost nebo způsobit například zánět slepého střeva.

Umělá sladidla se zpracovávají odlišně než cukr a jiné přírodní potraviny. Po požití zůstávají intaktní v GI traktu a mohou změnit střevní flóru. Z dlouhodobého hlediska mohou ovlivnit bakterie odpovědné za metabolismus glukózy, trávení a další fyziologické procesy.

Tyto sloučeniny mohou také způsobit nadýmání, průjem a zažívací potíže. „Když se změní chemická struktura cukru, ovlivní to také to, jak na ni tělo reaguje,“ řekla Bustle odbornice na výživu Lorraine Kearney. Můžete také zaznamenat nevolnost, závratě, bolesti hlavy nebo změny nálady po konzumaci uměle slazených potravin. Pamatujte, čas od času nejdou umělá sladidla nebezpečná. Svoje chutě ale můžete taky uspokojit pyré z ovoce, stévie a dalších přírodních alternativ k cukru.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články