Jak poznáte, že jste zamilovaní nebo pouze pobláznění? Rozeznejte rozdíl než bude pozdě.

Foto: Unsplash

Jak poznáte, že jste zamilovaní nebo pouze pobláznění? Rozeznejte rozdíl než bude pozdě.

Láska, kterou prožívají ti šťastlivci, je často popisována jako kaleidoskop pocitů. Mezi takové pocity může patřit štěstí, vášeň, zbožňování nebo dokonce majetnický vztah. Pocity mohou být závratné, ale jak člověk pozná, jestli jsou opravdu zamilovaní nebo prostě pobláznění. Abychom skutečně porozuměli tomu, který ze dvou pocitů můžeme zažívat, musíme pochopit, jak je definována láska a zamilovanost a jak se liší.

Existuje mnoho druhů lásky

Existuje mnoho druhů lásky, ale pro účely tohoto článku se zaměříme na dokonalou lásku, neboli ideální „úplnou“ verzi lásky, o kterou většina lidí usiluje v romantických vztazích. Jeden rozpad dokonalé lásky, který byl propagován psycholog Robert Sternberg (nazývaný Sternbergova trojúhelníková teorie lásky) rozděluje tento pocit na tři odlišné, ale korelované složky:

  •  intimitu
  • vášeň
  •  rozhodnutí/závazek 

Sternberg uvedl, že zamilovanost (nebo limerence) na druhé straně zahrnovala pouze vášeň.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

I když se rozdíly mohou zdát dost jednoduché, může být stále těžké vědět, jestli jste zamilovaní nebo prostě s někým prožíváte intenzivní vášeň. Naštěstí jsme to pro vás rozdělili.

Pobláznění je popisováno jako fantazie

Jeden z největších rozdílů mezi láskou a zamilovaností závisí na délce pocitů. Zamilovanost je někdy popisována jako pomíjivá fantazie bez skutečného základu, protože toho člověka ve skutečnosti moc dobře neznáte.

Pokud jste do někoho zamilovaní, můžete si s ním dokonce představit budoucnost, ale to je obvykle poháněno prázdnými touhami. Pobláznění může být dokonce odvozeno z pojmu „láska na první pohled“, ale vzhledem k tomu, co psychologové o lásce teoretizovali, to pro někoho ve skutečnosti znamená okamžitou přitažlivost - takovou, která může kdykoli zmizet.

Dalším způsobem, jak zjistit, zda jste zamilovaní, je očekávat a dosáhnout dokonalosti. Začněme nejprve očekáváním dokonalosti. Ve vašich očích tato osoba nemůže udělat nic špatného, ​​ale to, co se ve skutečnosti děje, je to, že si v hlavě vytváříte jejich idealizovanou verzi, protože je zase tak dobře neznáte. Pokud byste to udělali, poznali by své nedostatky a negativní vlastnosti. Nyní k dokonalosti. Sami se možná měníte pokaždé, když je vidíte, nebo jen říkáte věci, díky kterým budete znít chytře nebo vtipně (což je nejen trochu klamné, ale dlouhodobě vysoce nezvladatelné). Pokud jste byli opravdu zamilovaní, chcete se seznámit s každým aspektem této osoby a chtěli byste, aby také poznal vaše skutečné já.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Láska je dlouhodobá realita

Láska nekvete přes noc. Spojení může začít jako pobláznění a po určité době se může proměnit v lásku (doba se u každého liší), ale cesta k tomu je zde: nestává se to okamžitě. „Láska má tendenci být něco, co se pěstuje po dlouhou dobu, kde se s někým opravdu seznamujete a budujete si vztah,“ řekl sexuální terapeut Ian Kerner, Ph.D., LMFT, Men's Health. „Vytváříš také emocionální bezpečí a jsi schopen s touto osobou prokázat zranitelnost.“ Jinými slovy, láska vyžaduje intimitu, nejen fyzickou, ale také emocionální.

Pokud jste do někoho zamilovaní, je vám příjemné být kolem sebe svým úplným já, dobrým, zlým i ošklivým. Nebojíte se podělit o své trapné zážitky, nepopulární názory nebo tvář bez make-upu. Další známkou zamilovanosti je, že jste ve společném pouta s nimi v bezpečí a necítíte potřebu mluvit 24/7, protože existuje vzájemná důvěra. Když jste s někým zamilovaní, můžete se chovat obsedantně nebo lpivě, protože jste nejistí a nejste si jisti, kam směřuje spojení.

Pokud jste se identifikovali jako ve fázi pobláznění a jste odhodláni navigovat své spojení směrem k lásce, existuje několik věcí, které můžete udělat pro posílení svého pouta: dejte mu čas, udržujte konzistentní komunikaci a snažte se o spojení.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: