Jak s rostoucím věkem nepřijít o postřeh?

Foto: Pixabay

Jak s rostoucím věkem nepřijít o postřeh?

Autor výchozího textu: Ilchi Lee  

Lidé si s rostoucím věkem často dělají starosti ohledně stavu svého mozku. Bojí se, že už nebudou mít takový postřeh a myšlenka na to, že pozbydou kognitivní schopnosti, v nich vyvolává pocit ztráty sebe samotného.


Ale možná jste si všimli, že toto se netýká každého. Mnoho seniorů si zachová postřeh a bystrost i ve velmi vysokém věku. Ale jak to dělají? A jak toho můžeme dosáhnout i my?


Někteří říkají, že jde o genetickou záležitost; člověk se tak jednoduše narodí. Toto tvrzení nelze vyvrátit, ale do jisté míry můžeme působení času na mozek ovlivnit i my sami.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?


Mozek se narozdíl od ostatních částí těla může měnit. Je neuroplastický, což znamená, že se dají přesměrovávat jeho dráhy i vytvářet nové spoje neuronů1. A dlouhou životnost mu můžeme zajistit právě za pomoci neuroplasticity. Zde naleznete pár rad a cvičení, jak toho dosáhnout: 

1.   Naučte se něco nového 
Lidé často považují vzdělávání za něco jen pro mladé nebo pro ty, co se snaží získat konkrétní pracovní pozici, ale celoživotní vzdělávání je jedním z nejlepších způsobů, jak si ve stáří udržet zdravé fungování mozku2. Ten můžeme v tomto případě přirovnat ke svalu. Když člověk bude celý den jen posedávat nebo ležet v posteli, jeho svalstvo zeslábne. U mozku je to analogické - musíte ho procvičovat.


A jestli chcete, aby byl v dobré kondici, tak ho musíte stejně jako svalstvo při cvičení vystavovat výzvám. Výzkum prokázal, že mozek je i ve stáří schopen vytvářet nové spoje3, takže bychom se měli snažit tuto schopnost využívat naplno. Jako výzvu můžete vyzkoušet něco, co jste vždy chtěli, ale mysleli jste si, že by vám to nešlo. Nebo se zkuste naučit úplný opak toho, co už umíte. Matematici tak mohou např. vyzkoušet literární semináře nebo navštívit výtvarnou lekci.


Návrh cvičení: Mnohému se můžete naučit i pomocí různých hrátek s mozkem, které dle výzkumu zpomalují jeho stárnutí. Toto cvičení se nazývá "Propojení pomocí kresby" a rozvíjí propojení zraku a rukou, přičemž navozuje rovnováhu mezi mozkovými hemisférami. Vezměte si tužku a papír a kreslete znázorněné tvary, dokud vaše pohyby nebudou plynulé a obrázek symetrický. 

Kliknutím sem zobrazíte/vytisknete obrázek (zdroj: autor výchozího textu). 
 


2.   Objevte smysl svého života 
Lidé, kteří odejdou do důchodu, často ztrácí smysl svého života, což je dle vědců pro zdraví mozku velmi škodlivé, dokonce je to považováno za jednu z hlavních příčin kognitivního úpadku u starších osob4. Je to prosté: když si lidé připadají užiteční, jsou šťastnější, méně se stresují, a po celý život si udrží svou houževnatost.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?


Ve své knize I've Decided to Live 120 Years (neofic. překlad: Budu žít 120 let) radím lidem, aby si říkali, že se dožijí 120 let. Ne proto, že jim to mohu zaručit, ale kvůli tomu, že tato mentalita je klíčová pro dlouhý a smysluplný život. A vzhledem k tomu, že se nejstarší lidé planety k tomuto věku opravdu přibližují, to není nemožné. Při této mentalitě prožíváte nejlepší léta v šedesáti, sedmdesáti, ale i v osmdesáti. Poté nás totiž při výběru životního cíle nelimituje věk a můžeme dělat to, co nás těší, a zároveň máme pocit, že jsme světu nějak přispěli.


Návrh cvičení: Zeptejte se sami sebe, co je pro vás to nejdůležitější. Čeho si vážíte nejvíce? Morálních zásad, lásky, hojnosti? Sestavte seznam 10 věcí, které vás napadnou. U každé se zeptejte, jestli by vás život s touto hodnotou naplňoval. Poté z nich vyberte pět, o nichž si myslíte, že jsou pro vás nejdůležitější, a vymyslete, jak jich do života zapojit ještě více.3.   Pravidelně meditujte 
Stres představuje jednu z největších hrozeb pro zdraví mozku a je spojován se zvýšeným rizikem výskytu Alzheimerovy choroby a jiných forem demence5. A jak už jistě víte, má co dočinění s různými fyzickými onemocněními, včetně problémů v oblasti zažívacího traktu, oslabené imunity a onemocnění srdce. Aktivní snaha o jeho zvládnutí se tím pádem jeví jako ta nejlepší věc, kterou můžete pro své celkové zdraví udělat.


O meditaci se ví, že je vynikající na zmírnění stresu a posílení kognitivních funkcí. Studie z americké univerzity UCLA prokázala, že starší lidé, kteří meditují pravidelně, mají mnohem "mladší" mozek než běžná populace6. K tomu má meditace pozitivní vliv na soustředění, s čímž mají lidé ve vyšším věku časté obtíže. Navíc pomáhá s pocitem celkové spokojenosti7.


Návrh cvičení: Meditace je natolik snadná, že může jít i o pouhé hluboké a záměrné dýchání. Jak na to: 

Pohodlně se usaďte na zem nebo na židli a narovnejte dolní část zad. Pokud chcete, můžete si také lehnout na rovný povrch. Uvolněte krk, ramena, poté i ruce. Zavřete oči. 
Jednu ruku si položte na hruď, druhou na podbišek. 
Při nádechu nafoukněte podbřišek jako jakýsi balónek. Při výdechu v něm zatněte svaly. Ruka na hrudi by se neměla pohnout. 
U začátečníků je doporučeno se nejprve zaměřit na pohyb podbřišku a nedbat na délku nádechů a výdechů. 
Uvolněte všecha napětí v těle i mysli a pohodlně dýchejte. Nemusíte zámeřně dýchat pomalu nebo zadržovat dech. Jakmile se vaše tělo dostatečně uvolní, vaše dýchání se samo zpomalí a ustálí. 
Pokračujte a po chvíli v břiše ucítíte teplo. Soustřeďte se na něj. Postupně bude zesilovat, až se rozšíří po celém podbřišku a do spodní části zad. Energie se vám tak rozšíří i do břicha. 

Shrnutí 
Péče o mozek je základem péče o sebe. Koneckonců byste bez něj nemohli být sami sebou. Doufám, že vám tato cvičení pomohou a budete moct vést šťastný, zdravý a produktivní život po nejméně dalších 100 let. 

Seznam zdrojů z výchozího textu: 
[1]   What is Brain Plasticity?  brain IQ. https://www.brainhq.com/brain-resources/brain-plasticity/what-is-brain-plasticity/ 

[2]   Penny Dacks, Ph.D. Cognitive Enrichment: Lifelong Learning May Help Prevent Dementia, Cognitive Vitality, Jun 2014  https://www.alzdiscovery.org/cognitive-vitality/blog/cognitive-enrichment 

[3]  Emily Underwood. New neurons for life? Science Magazine, AAAS, Mar 2019  
https://www.sciencemag.org/news/2019/03/new-neurons-life-old-people-can-still-make-fresh-brain-cells-study-finds 

[4] Alan Mozes. A Sense of Purpose May Benefit Your Brain, COMPASS, by WebMD, Mar 2015 https://www.webmd.com/healthy-aging/news/20150319/a-sense-of-purpose-may-benefit-your-brain#1 

[5] Protect your brain from stress, Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, Feb 2021.  
https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/protect-your-brain-from-stress 

[6] Eileen Luders, Nicolas Cherbuin and Florian Kurth.  Forever Young(er): potential age-defying effects of long-term meditation on gray matter atrophy, Frontiers in Psychology, Front. Psychol., 21 January 2015  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2014.01551/full 

[7] Matthew A. Killingsworth, Daniel T. Gilbert.  A Wandering Mind Is an Unhappy Mind, AAAS, Science  Nov 2010: 
Vol. 330, Issue 6006, pp. 932.   https://science.sciencemag.org/content/330/6006/932.abstract 

*** 

Finanční informace z původní webové stránky: Obsah tohoto článku úzce souvisí s knihou autora výchozího článku, I’ve Decided to Live 120 Years: The Ancient Secret to Longevity, Vitality, and Life Transofrmation, aniž by ji autor výchozího textu přímo citoval. Tato kniha už v minulosti sloužila jako podklad pro jiný článek na původní webové stránce (TDWI), These 8 Life-Changing Tips Will Help You Age Well.

 

Zdroje: thedoctorweighsin.com, Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: