Jak se organizovat? 10 návyků, díky kterým využijete svůj čas efektivně

Foto: Freepik

Jak se organizovat? 10 návyků, díky kterým využijete svůj čas efektivně

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!


Máte tolik úkolů a plánů a týden má jen 168 hodin! Chcete být produktivní v práci i v rodinném životě, ale nemáte dostatek času na veškeré činnosti z Vašeho seznamu. Připadá Vám, jako by kolem Vás vládl nepořádek a chaos či vnímáte obrovské množství plánů. Nevíte, kde pro ně najít dostatek energie a sil a jste si toho dobře vědomi.

 

Nejprve musíte změnit svůj úhel pohledu – čas není nepřítel, ale naopak Váš přítel. Pokud máte cíle a příležitosti, můžete toho tolik udělat! Nejdůležitější je dobře organizovat sama sebe a svůj čas. To se týká nejen práce, ale i dalších aspektů Vašeho života. Sebedisciplína je klíčem k úspěchu! Člověk, který nedokáže kontrolovat svůj život a udržet si disciplínu, nedosáhne kýžených úspěchů. Pokud nemůžete ničeho dosáhnout, postupem času se dostanete do stres u, Vaše produktivita se sníží a budete dezorientovaní. Začarovaný kruh je na Světe!

 

Co je to sebeorganizace?

 

Toto slovo má nespočet synonym – disciplína, seberozvoj, sebeovládání, motivace atd. Když máte motivaci, sebeorganizace je mnohem snazší. Například, když pracujete a máte mnoho úkolů, tak je splníte buď brzy nebo pozdě. A motivuje Vás výplata. Když pracujete od devíti, pojedete do práce včas a splníte všechny úkoly, které Vás čekají. A co když jste šéf přímo Vy? Podnikatelé prostě musejí být organizovaní a disciplinovaní. Zapamatujte si, že Vy sami jste kapitánem své životní lodi. Organizovanost Vám pomůže dosáhnout úspěchu při Vašich činech, udělat dvakrát více práce, lépe využít svůj čas a vydělat více peněz.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

 

Proč je to tak složité a jaké chyby pravděpodobně děláte?

 

1) Příčina: Nemáte jasný plán dne.

 

Doporučení: Je důležité pamatovat na to, co a proč děláte, a pak Vás bude úspěch provázet celým životem.

 

2) Příčina: Dosahujete úspěchů i bez plánování.

 

Doporučení: Díky plánování dosáhnete svého cíle ještě rychleji.

 

3) Příčina: Nemáte žádná časová omezení

 

Doporučení: Musíte se naučit odhadnout, kolik času budete potřebovat na splnění různých úkolů a svůj čas si plánovat.

 

4) Příčina: Nemáte priority

 

Doporučení: Vybírejte to, co je pro Vás nejvýznamnější.

 

5) Příčina: Příliš mnoho činností a málo času

 

Doporučení: Dělejte méně věcí, zato poctivěji. Plně se soustřeďte pouze na jeden úkol.

 


Sebeorganizace je tedy velmi důležitá. Lidé jsou různí. Někomu jde organizace svého času rychle a s lehkostí a pro někoho je získání kontroly nad svým životem nepředstavitelně náročné. Řídit čas je nemožné, ale můžete se naučit efektivně ho využít. Existují knihy a semináře o organizaci času, které Vám mohou pomoci.

 

Zde jsou hlavní rady, jak ušetřit čas a stát se produktivnějším. Těchto deset zvyků Vám pomůže k lepší organizaci sebe i svého života.

 

1) Plánujte svůj den brzy

 

Začínat nový den je snazší, když máte plán. Své úkoly znáte a můžete je začít plnit pěkně jeden po druhém. Nemyslete na další úkoly, které Vás přes den čekají. Ubírá Vám to pozornost a ztrácíte zbytečně čas.

 

2) Vytyčte si cíle

 

Toto je hlavní část plánování. Musíte si být jisti, chcete-li svých cílů dosáhnout, a nebo ne. Poté začnete podnikat kroky ke splnění.

 

3) Priority

 

Chcete stihnout vše, ale nemáte dost času na veškerá setkání, projekty atd. Udělejte si seznam úkolů podle důležitosti. Jinak budete v neustálém stres u, budete podráždění a Vaše produktivita klesne. Nastavit si priority je velmi důležité!

 

4) Delegujte

 

Delegování je jedním z nejdůležitějších principů pracovní produktivity. Nesnažte se dělat všechno sami a nechte některé úkoly udělat ostatní.

 

5) Věci, které udělat musíte, si zapište

 

Pořiďte si zápisník, kalendář či jakýkoliv jiný plánovač času. To Vám pomůže držet se plánu a rychleji splnit své cíle.

 

6) Méně se rozptylujte

 

Existuje mnoho „žroutů” našeho času – sociální sítě, televize, chatování, prázdné řeči atd. Mnoho lidí kontroluje svoji poštu hned po probuzení, či čtou noviny a kontrolují Facebook. Všechny tyto činnosti Vám ubírají Vaše drahocenné minuty, někdy dokonce hodiny!

 

7) Přestávky

 

Myslíte si, že když si dáte přestávku, ztrácíte čas a bez ní byste toho zvládli udělat více? Není to pravda! Dopřejte si malé přestávky. Ty Vás příjemně rozptýlí a dodají síly.

 

8) Řekněte: „Ne!“

 

Tato rada se týká těch věcí, jako je odsouvání různých činností, perfekcionismus, multitasking, nové úkoly na které není třeba spěchat, úkoly které Vám přišly znenadání atd.

 

9) Načasování

 

Můžete si načasovat jakýkoliv úkol nebo činnost!

 

10) Zpětná vazba

 

Pokaždé, když něco děláte, zkontrolujte si po sobě průběh práce, jinak se Vám může stát, že budete muset v budoucnu předělávat tu samou práci. Zbytečně ztratíte čas.

 Úspěšní lidé si umí svůj čas plánovat. Za každým jejich úspěchem ale stojí obrovské úsilí a sebezdokonalování. Kde děláte chybu? Jejich dny mají také jen 24 hodin, stejně jako ty Vaše. Někdy může být velmi náročné soustředit se na práci nebo určité úkoly. Musíte si vytvořit každodenní užitečné návyky, které Vám pomohou dosáhnout Vašich cílů, a stát se tak organizovanějším člověkem. Pokud můžete spravovat své úkoly, pak můžete spravovat i své aktivity a následně veškerý svůj čas. Konec konců – když využijete svůj čas racionálně, můžete si řídit svůj život dle libosti.

 

Zdroje: Russianyellowpages.us; Freepik

 
 

Podobné články