Je ovocný džus stejně nezdravý jako sladká limonáda?

Foto: Unsplash

Je ovocný džus stejně nezdravý jako sladká limonáda?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Ovocné šťávy jsou obecně vnímány jako zdravé a mnohem lepší než sladké limonády.

Mnoho zdravotnických organizací vydalo oficiální prohlášení, v němž nabádají ke snížení konzumace sladkých nápojů, a několik zemí zašlo tak daleko, že zavedlo daň na sladké limonády (1, 2).

Někteří lidé však naznačují, že džus není tak zdravý, jak se o něm tvrdí, a že je pro vaše zdraví stejně škodlivý jako sladké limonády.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tento článek zkoumá nejnovější vědecké důkazy, které porovnávají ovocné šťávy a limonády.

Oboje mají vysoký obsah cukru

Jedním z hlavních důvodů, proč někteří lidé považují ovocné šťávy za stejně nezdravé jako sladké limonády, je obsah cukru v těchto nápojích.

Oba, jak limonáda, tak 100% ovocná šťáva, obsahují kolem 110 kalorií a 20-26 gramů cukru na šálek (240 ml) (3, 4).

Výzkumy soustavně prokazují souvislost mezi sladkými nápoji a vyšším rizikem onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak a srdeční choroby, a také vyšším rizikem předčasného úmrtí (5, 6, 7, 8, 9).

Vzhledem k podobnému obsahu cukru začali někteří lidé řadit džusy a limonády do jedné skupiny s tím, že je třeba se jim ve stejné míře vyhýbat. Je však nepravděpodobné, že by limonády a džusy ovlivňovaly zdraví stejným způsobem (2).

Například sodovka má tendenci zvyšovat riziko onemocnění v závislosti na dávce. To znamená, že čím více sodovky vypijete, tím vyšší je riziko onemocnění - i když pijete jen malé množství.

Naopak pití malého množství džusu - konkrétně méně než 5 uncí (150 ml) denně - může snížit riziko onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Pouze vyšší příjem se zdá být pro vaše zdraví škodlivý (2).

To znamená, že zdraví prospěšné účinky džusu se vztahují pouze na 100% ovocné šťávy - nikoli na ovocné nápoje slazené cukrem.

Ovocné šťávy a limonády obsahují podobné množství cukru. Přesto je limonáda pravděpodobně zdraví škodlivá, a to bez ohledu na její množství, zatímco ovocný džus může zvyšovat riziko onemocnění pouze v případě, že se pije ve velkém množství.

Oboje může vést k nárůstu hmotnosti

Ovocný džus i sladká limonáda mohou zvyšovat riziko nárůstu hmotnosti.

To proto, že oba jsou bohaté na kalorie, ale zároveň mají nízký obsah vlákniny, což je živina, která pomáhá snižovat pocit hladu a podporuje pocit sytosti (10, 11, 12).

Z toho vyplývá, že kalorie zkonzumované z limonády nebo ovocné šťávy vás pravděpodobně nezasytí tolik jako stejný počet kalorií zkonzumovaných z potraviny bohaté na vlákninu se stejným množstvím cukru, například z kousku ovoce (13).

Také pití kalorií - namísto jejich konzumace - může zvýšit riziko přibývání na váze. Odborníci se domnívají, že je to pravděpodobné, protože většina lidí tyto tekuté kalorie nekompenzuje tím, že by snědla méně kalorií z jiných potravin - pokud se o to vědomě nesnaží (14, 15).

To znamená, že k přibývání na váze vede pouze nadbytek kalorií. Proto je důležité zmínit, že konzumace malého množství nápojů obsahujících kalorie nepovede u většiny lidí automaticky k přibírání na váze.

Ovocné šťávy a limonády jsou bohaté na kalorie, ale mají nízký obsah vlákniny, takže jsou neúčinným způsobem, jak snížit hlad a udržet se sytí. Mohou také vést k nadměrnému příjmu kalorií, což dále podporuje přibývání na váze.

Ovocný džus je bohatší na živiny

Ovocný džus obsahuje vitaminy, minerály a prospěšné látky, které sladké limonády obvykle postrádají (16).

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je 1/2 šálku (120 ml) ovocné šťávy stejně bohatá na většinu vitamínů a minerálů, včetně železa, draslíku, hořčíku a vitamínů skupiny B, jako stejné množství čerstvého ovoce (4, 16, 17).

Mějte na paměti, že mnoho živin se časem rozkládá. Čerstvě vymačkaná šťáva proto pravděpodobně obsahuje vyšší množství vitaminů a minerálních látek než jiné druhy šťáv. Přesto mají všechny 100% džusy vyšší obsah živin než sladké limonády.

Ovocná šťáva rovněž obsahuje prospěšné rostlinné sloučeniny, jako jsou karotenoidy, polyfenoly a flavonoidy, které mohou pomáhat neutralizovat volné radikály a snižovat riziko onemocnění (2, 6, 18, 19).

Tím lze vysvětlit, proč jsou různé druhy ovocných šťáv spojovány s příznivými účinky na zdraví, od zlepšení imunity a funkce mozku až po snížení zánětů, krevního tlaku, a hladiny LDL (špatného) cholesterolu (20, 21, 22, 23, 24).

Těchto přínosů je však pravděpodobně nejlépe dosaženo při konzumaci ovocných šťáv v množství do 5 uncí (150 ml) denně (2).

Ovocná šťáva je bohatá na vitaminy, minerální látky a prospěšné rostlinné sloučeniny, které sodovka postrádá. Pravidelná konzumace malého množství šťávy je spojena s řadou zdraví prospěšných účinků.

Podtrženo a sečteno

Ovocná šťáva a sladká limonáda jsou si v některých ohledech podobné, v jiných se však značně liší.

Oba mají nízký obsah vlákniny a jsou zdrojem cukru a tekutých kalorií. Při konzumaci velkého množství jsou oba spojeny se zvýšeným rizikem obezity a nemocí, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby.

Na rozdíl od sladkých limonád však ovocný džus obsahuje řadu vitamínů, minerálů a prospěšných rostlinných látek, které vás chrání před nemocemi.

Při konzumaci v malém množství proto ovocný džus zůstává jasným vítězem.

Zdroje: (1) https://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/sugars_intake/en/ , (2) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/175093/nutrients , (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30882235 , (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31636410 , (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31636410 , (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939539/ , (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21519237 , (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22998340 , (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25770266 , (10) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169098/nutrients , (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31636410 , (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29315597 , (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31636410 ,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články