Káva a kofein - kolik kávy byste měli vypít?

Foto: Unsplash

Káva a kofein - kolik kávy byste měli vypít?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Káva obsahuje stovky bioaktivních látek. Ve skutečnosti je pro mnoho lidí největším zdrojem antioxidantů (1, 2).

Studie také ukazují, že pijáci kávy mají nižší riziko onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, neurologické poruchy a jaterní choroby (3).

Možná vás však zajímá, kolik kávy je bezpečné pít a zda její nadměrný příjem s sebou nese nějaká rizika.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tento článek vysvětluje, kolik kávy můžete bezpečně vypít.

Kolik kofeinu je v šálku kávy?

Kofein, účinná látka obsažená v kávě, je nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě (4).

Obsah kofeinu v kávě je velmi variabilní a pohybuje se od 50 do více než 400 mg v jednom šálku.

Malý šálek doma uvařené kávy může poskytnout 50 mg, zatímco 16uncový (475 ml) šálek Starbucks grande obsahuje více než 300 mg.

Obecně lze předpokládat, že průměrný 8uncový (240 ml) šálek kávy nabízí přibližně 100 mg kofeinu.

Několik zdrojů uvádí, že 400 mg kofeinu denně - což odpovídá 4 šálkům (945 ml) kávy - je pro většinu zdravých dospělých bezpečných (3, 5).

Mnoho lidí však bez problémů vypije mnohem více.

Mějte na paměti, že existuje mnoho dalších zdrojů kofeinu, včetně čaje, nealkoholických nápojů, energetických nápojů, čokolády a některých léků (6, 7).

Obsah kofeinu ve vašem ranním džusíku se může pohybovat od 50 do více než 400 mg. Mnoho zdrojů doporučuje 400 mg kofeinu denně jako bezpečnou horní hranici pro zdravé dospělé osoby.

Krátkodobé příznaky nadměrného příjmu

Pokud vypijete příliš mnoho kávy během krátké doby, mohou se u vás objevit psychické a fyzické příznaky, včetně:

 • nepokoj
 • úzkost
 • závratě
 • rozbouřený žaludek
 • podrážděnost
 • nespavost
 • zrychlený srdeční tep
 • třesk

Pokud se u vás takové příznaky po vypití kávy objeví, můžete být na kofein citliví a měli byste zvážit snížení jeho příjmu nebo se mu zcela vyhnout.

Přestože je možné zemřít na předávkování kofeinem, ze samotné kávy je to téměř nemožné. Museli byste vypít více než 100 šálků (23,7 litru) za jediný den.

Existuje však několik vzácných případů, kdy lidé zemřeli po užití kofeinových doplňků (8).

Příjem příliš velkého množství kofeinu může způsobit různé příznaky, které se většinou týkají mozku a trávicího systému.

Lidé snášejí různá množství

Kofein působí na lidi různým způsobem. Bylo objeveno mnoho genů, které ovlivňují citlivost lidí na tento stimulant (9, 10).

Tyto geny ovlivňují enzymy, které rozkládají kofein v játrech, a také receptory v mozku, na které kofein působí.

Vliv kofeinu na spánek je rovněž geneticky podmíněn. Někteří lidé mohou vypít kávu a okamžitě usnout, zatímco jiní jsou po celou noc vzhůru.

V závislosti na vaší genetické výbavě můžete snášet hodně kofeinu - nebo velmi málo. Většina lidí je někde uprostřed.

Vaše získaná tolerance je také velmi důležitá. Ti, kteří pijí kávu každý den, mohou tolerovat mnohem více než ti, kteří ji pijí jen zřídka.

Je také důležité si uvědomit, že citlivost na kofein mohou ovlivnit zdravotní potíže.

Pokud trpíte úzkostí, panickou poruchou, srdeční arytmií, vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo jinými zdravotními potížemi, můžete tolerovat méně kofeinu. Chcete-li se o své toleranci dozvědět více, poraďte se se svým lékařem.

Citlivost na kofein je velmi variabilní a závisí na genech a receptorech pro kofein v mozku.

Káva a dlouhověkost

Přestože vysoký příjem kofeinu způsobuje nežádoucí vedlejší účinky, je káva spojována s mnoha zdravotními benefity. Je dokonce spojována s prodloužením délky života.

V jedné studii na 402 260 lidech ve věku 50-71 let měli ti, kteří vypili 4-5 šálků kávy denně, nejnižší riziko úmrtí během 12-13 let trvání studie (11).

Dva další přehledy podpořily podobné výsledky (12, 13).

Výzkumy jsou však nejednotné. Jedna nedávná studie zjistila, že pití 4 a více šálků denně je spojeno se zvýšeným - nikoli sníženým - rizikem úmrtí u lidí mladších 55 let (14).

Všimněte si, že tyto a většina dalších studií nespecifikují, zda se "šálek" vztahuje na standardní 8uncový (240ml) šálek nebo jen na obecnou nádobu, kterou mohou lidé používat k pití kávy nezávisle na objemu.

Naproti tomu rozdíly v objemu mezi různě velkými šálky na kávu nejsou obecně příliš velké.

Ačkoli důkazy nejsou jednoznačné, několik studií naznačuje, že pijáci kávy žijí déle - optimální množství kávy se pohybuje kolem 4-5 šálků denně.

Káva a riziko onemocnění

Káva je také spojována se sníženým rizikem různých onemocnění, včetně:

 • Diabetu 2. typu. Čím více kávy lidé pijí, tím nižší je u nich riziko diabetu 2. typu. Jedna studie zjistila, že s každým denním šálkem se toto riziko snižuje o 7 % (15).
 • Ciróza jater. Pití 4 a více šálků kávy denně přináší největší snížení - až o 84 % - jaterní cirhózy, závažného následku některých jaterních onemocnění (16, 17).
 • Rakovina jater. Riziko rakoviny jater se snižuje o 44 % na každé 2 šálky denně (18).
 • Alzheimerova choroba. V jedné studii bylo 3-5 šálků denně spojeno s 65% snížením rizika Alzheimerovy choroby (19).
 • Parkinsonova choroba. Káva je spojena se snížením rizika Parkinsonovy choroby, přičemž největší snížení je pozorováno při 5 a více šálcích denně (20).
 • Deprese. Studie prokázaly, že 4 a více šálků kávy denně jsou spojeny s o 20 % nižším rizikem deprese a o 53 % nižším rizikem sebevraždy (21, 22).

Zdá se tedy, že optimální je zaměřit se na 4-5 šálků kávy denně.

Všechny tyto studie byly pozorovacího charakteru, takže nemohou prokázat, že káva způsobila snížení počtu onemocnění - pouze to, že pijáci kávy měli menší pravděpodobnost, že těmito nemocemi onemocní.

Přesto stojí za to mít tyto výsledky na paměti.

Ve většině případů by měla mít stejné příznivé účinky káva bez kofeinu. Výjimkou je Parkinsonova choroba, na kterou má zřejmě vliv především kofein.

Konzumace kávy je spojena se snížením rizika mnoha onemocnění, přičemž největší účinky se projevují při konzumaci přibližně 4-5 šálků denně.

Kofein v těhotenství

U těhotných žen může kofein procházet placentou a dostat se k plodu. Plod má však s metabolismem kofeinu problémy.

Některé studie spojují vysoký příjem kofeinu během těhotenství se zvýšeným rizikem potratu, porodu mrtvého plodu, předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti (23, 24, 25, 26).

Obvykle se doporučuje, aby těhotné ženy omezily příjem kofeinu na 100-200 mg denně, tedy asi 1-2 šálky (240-475 ml) kávy.

Mnozí odborníci však doporučují se kávě v těhotenství zcela vyhnout. Pokud chcete být v naprostém bezpečí, je to rozumná volba.

Vznikly obavy z vlivu kofeinu na vyvíjející se plod, proto se obecně doporučuje vyhnout se příjmu kávy nebo jej minimalizovat, pokud jste těhotná.

Doporučený příjem

Důkazy ukazují, že optimální množství může být 4-5 šálků kávy denně.

Toto množství je spojeno s nejnižším rizikem předčasného úmrtí a také s nižším rizikem řady běžných onemocnění, z nichž některá postihují stovky milionů lidí.

To ovšem neznamená, že musíte pít kávu.

Lidé, kteří jsou citliví na kofein, mají určité zdravotní potíže nebo jim tento nápoj prostě nechutná, by se mu rozhodně měli vyhnout.

Pokud máte navíc kávu rádi, ale zjistíte, že má tendenci vyvolávat ve vás úzkost nebo problémy se spánkem, možná budete chtít její konzumaci omezit nebo vyloučit.

Přínosy kávy navíc můžete snadno znehodnotit tím, že do ní přidáte cukr nebo jiné nezdravé, vysoce kalorické přísady.

Přesto je možné optimalizovat pití kávy tak, abyste získali maximum prospěšných účinků.

Důkazy naznačují, že největší přínos pro zdraví má 4-5 šálků kávy denně. Pokud jste však citliví na kofein, měli byste se zaměřit na nižší množství nebo se kávě vyhnout úplně.

Podtrženo a sečteno

Pro lidi, kteří si kávu dopřávají, existuje jen velmi málo důkazů o škodlivosti - a spousta důkazů o prospěšnosti.

Ačkoli optimální je 4-5 šálků denně, mnoho lidí snese bez problémů i více.

Pokud rádi pijete hodně kávy a nepociťujete vedlejší účinky, není důvod s jejím pitím přestat.

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14506489, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16507475, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9889511, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16507475, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15635355, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986491/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20532872, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22591295, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25156996, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23953850, (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20008687, (12) http://www.bmj.com/content/326/7386/420,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články