Kolik hodin byste měli trávit na sociálních sítích?

Foto: Unsplash

Kolik hodin byste měli trávit na sociálních sítích?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí každodenního života. Od Instagramu a Facebooku po Twitter a TikTok mnoho lidí přepíná mezi aplikacemi několikrát denně, aby viděli, co se děje v jejich soukromých kruzích a ve větším světě kolem nich. Většinu času je toto chování reflexivní. Pokud máte pár minut, kdy čekáte na vlak nebo jste mezi schůzkami, instinktivně zvednete telefon a začnete projíždět sociální sítě.

Procházení sociálních sítí v malých dávkách vyvolává radost, zvyšuje hladinu dopaminu a pomáhá vám spojit se s ostatními. Většina lidí však na těchto platformách sociálních médií tráví více, než je doporučený čas, díky čemuž je rolování v konečném důsledku spíše škodlivé než prospěšné. Četné studie naznačují, že sociální média negativně ovlivňují vaše sebevědomí a duševní zdraví, zejména pokud na těchto aplikacích trávíte několik hodin denně.

Kolik času byste tedy měli denně strávit na sociálních sítích? Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co říkají odborníci.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Trávení více než tří hodin na sociálních sítích denně ovlivňuje vaše duševní zdraví

I když se zdá bezvýznamné procházet Instagram a Facebook celé hodiny, krátkodobé a dlouhodobé účinky na váš mozek svědčí o opaku. Podle článku publikovaného JAMA Psychiatry měli američtí teenageři, kteří trávili více než tři hodiny denně na sociálních sítích, o 60 % vyšší riziko problémů s duševním zdravím ve srovnání s teenagery, kteří se s aplikacemi vůbec nezabývali.

Tato tříhodinová hranice je obecně považována za doporučenou hranici pro všechny uživatele sociálních sítí, protože cokoli po tomto časovém období začíná značně zhoršovat způsob, jakým se díváte na sebe a způsob, jakým zvládáte své úzkosti a stres. Studie zjistily, že zvýšená angažovanost na sociálních sítích přímo ovlivňuje váš proces internalizace podle inverze. V důsledku toho, čím více času trávíte na sociálních sítích, tím více si internalizujete emoce, jako je úzkost, deprese a osamělost.

Kira Riehm, jedna z předních autorek článku JAMA Psychiatry, vysvětluje tento fenomén. "Tento vzorec zjištění lze vysvětlit řadou potenciálních mechanismů, včetně vystavení kyberšikaně, nekvalitnímu spánku nebo vystavení idealizovaným sebeprezentacím, u kterých bylo v jiných studiích zjištěno, že jsou spojeny s depresivními a úzkostnými symptomy," dodala. Ačkoli je to častější u dospívajících, stejný vzorec lze identifikovat i u dospělých.

Příliš časté používání sociálních sítí vede k nepříznivým zdravotním účinkům

Pokud trávíte na sociálních sítích více než tři hodiny denně, vystavujete se riziku vzniku několika nepříznivých zdravotních účinků. Nejen, že to zvyšuje vaše pocity deprese, úzkosti a izolace, ale čas strávený online může mít fyzický vliv na vaše tělo. Podle Forbes je u lidí, kteří se častěji zapojují do sociálních sítí – a kteří obecně tráví příliš mnoho času před obrazovkou – větší pravděpodobnost, že přiberou na váze a jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku určitých zdravotních stavů, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Je to proto, že čím více času strávíte před obrazovkou, tím více času strávíte sedavým chováním. Studie naznačují, že když si osvojíte tento líný životní styl, začne se u vás vyvíjet řada fyzických vad. Sociální média v tom hrají velkou roli, zvláště když vezmete v úvahu skutečnost, že průměrný Američan strávil jen za poslední rok na sociálních sítích více než 1300 hodin.

Tři hodiny denně jsou absolutní maximální množství času, které byste měli strávit na sociálních sítích, abyste se těmto problémům vyhnuli, ale odborníci na psychiatrii se domnívají, že skutečná doba, kterou byste měli s těmito aplikacemi pracovat, je mnohem, mnohem nižší.

V ideálním případě byste měli na sociálních sítích strávit pouze 30 minut denně

Podle Journal of Social and Clinical Psychology vede omezení vašeho zapojení na sociálních sítích na 30 minut denně k lepšímu duševnímu zdraví a pozitivně ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Studie navrhuje strávit přibližně 10 minut na třech samostatných aplikacích sociálních médií denně, abyste si stále udrželi zapojení, aniž byste se příliš nakláněli špatným směrem. Účastníci studie, kteří se řídili tímto 30minutovým pravidlem, hlásili nižší úrovně úzkosti, deprese a stresu.

Melissa Hunt, jedna z vedoucích psychologů studie, vysvětlila zjištění pro Science Daily. "Některá existující literatura na sociálních médiích naznačuje, že dochází k obrovskému množství sociálního srovnání," řekla. "Když se podíváte na životy jiných lidí, zejména na Instagramu, je snadné dojít k závěru, že život všech ostatních je chladnější nebo lepší než ten váš."

Čím méně času trávíte na sociálních sítích, tím méně je pravděpodobné, že se budete srovnávat s ostatními a zapojit se do škodlivého chování. Může se zdát nereálné strávit na všech platformách sociálních médií pouze 30 minut denně, ale i dočasná pauza na vyzkoušení může vést k řadě výhod pro duševní zdraví, takže stojí za to vyzkoušet, jak to zlepšuje vaši pohodu.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: