Má vás váš pes skutečně rád?

Foto: Unsplash

Má vás váš pes skutečně rád?

Chcete-li vyvolat rozruch na katedře psychologie nebo na jiném místě, kde se studuje chování zvířat a lidí, stačí vyjít na chodbu a oznámit, že vás váš pes miluje. Na chodbu se vyhrnou skeptici a kritici, stejně jako někteří horliví příznivci, aby se dohadovali o výhodách a nevýhodách tohoto prohlášení.

Mezi skeptiky se najdou i lidé, kteří mají psi ve skutečnosti docela rádi, jako například Jon Katz, autor knihy Mluvit se zvířaty. Katz tvrdí, že psi si k lidem vytvářejí silné vazby, ale nemají city lásky. Říká, že nás "klamou, abychom si mysleli, že nás milují". Psi se podle Katze vyvinuli tak, že reagují na lidi, kteří je krmí a věnují jim pozornost.

Fred Metzger z Pensylvánské státní univerzity s tím souhlasí a tvrdí, že psi do lidí "investují", protože mají co získat, když se chovají, jako by lidi milovali.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Případ z historie

Zdá se, že existuje tolik případů, kdy nejjednodušší vysvětlení je, že pes projevuje lásku k lidem. Vezměme si příběh Rockyho a Rity z oblasti Finger Lakes ve státě New York nedaleko Rochesteru. Rocky byl statný, 65kilový boxer. V době této události byly Rockymu tři roky a Ritě, jeho lidské společnici, jedenáct. Rockyho dostala Rita, když mu bylo 10 týdnů, a okamžitě se s ním sblížila, naučila ho základním povelům a nechala ho spát na své posteli. Kdykoli nebyla ve škole, byli ti dva spolu a na dosah ruky. Rodina o nich často s oblibou mluvila jako o "R a R".

Rita byla poměrně plachá a stydlivá, a jak Rocky rostl, přinášel jí pocit bezpečí. Při setkání s cizími lidmi se Rocky často záměrně stavěl před Ritu jako jakási ochranná bariéra. Zdálo se, že se nebojí.

Jednou, když se Rita chystala vstoupit do obchodu, vyrazili ze dveří dva velcí muži oblečení jako motorkáři, křičeli na prodavače a málem Ritu srazili. Rocky vyrazil vpřed a postavil se mezi vyděšenou dívku a dva hrozící muže. Připravil se a vydal ze sebe tiché vrčivé zavrčení, které v sobě neslo takovou hrozbu, že muži ustoupili a dali dítěti i jejímu opatrovníkovi co proto.

V Rockyho zbroji však byla jedna trhlina - strach z vody tak extrémní, že byl téměř patologický. Boxeři nejsou silní plavci a často se vody stydí, ale Rockyho strach pramenil z jeho štěněčího věku, kdy byl ve věku 7 týdnů prodán do rodiny s dospívajícím chlapcem, který měl citové problémy. Chlapec ve vzteku ze žárlivosti strčil štěně do povlaku na polštář, zauzloval jeho horní část a hodil ho do jezera. Chlapcův otec naštěstí viděl, co se stalo, a podařilo se mu vyděšené štěně zachránit, než se utopilo. Chlapci vynadal, ale druhý den zděšený rodič uviděl svého syna, jak stojí po pás v jezeře a snaží se bojující štěně utopit tím, že ho drží pod vodou. Tentokrát byl Rocky zachráněn a pro vlastní bezpečí vrácen chovateli.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Tato raná traumata způsobila, že jedinou věcí, které se Rocky skutečně bál, byla voda. Když se přiblížil k vodní ploše, ustrašeně se stáhl. Když se šla Rita koupat do jezera, chodil podél břehu, třásl se a kňučel. Pozorně ji sledoval a nepolevil, dokud se nevrátila na souš.

Akt lásky

Jednoho pozdního odpoledne vzala matka Ritu a R do luxusní nákupní zóny, která se nacházela na břehu jezera. Nacházela se tam krátká dřevěná promenáda, která byla postavena podél břehu přes ostrý násep, který byl 20 nebo 30 metrů nad hladinou vody. Rita si podupávala po promenádě a užívala si, jak zvuky jejích kroků zesiluje dřevěná konstrukce, když vtom se na vlhkém dřevěném povrchu smekl chlapec na kole a srazil Ritu pod úhlem, který ji vymrštil přes otevřený úsek pod nejnižším zábradlím. Vydala ze sebe výkřik bolesti a strachu, když se řítila ven, dopadla do vody obličejem dolů a pak tam bez hnutí plavala.

Ritina matka stála u vchodu do obchodu vzdáleného asi sto metrů. Vrhla se k zábradlí a křičela o pomoc. Rocky už tam byl, díval se na vodu, třásl se strachy a vydával zvuky, které vypadaly jako kombinace štěkotu, kňučení a jekotu v jednom.

Nikdy se nedozvíme, co se tomu psovi honilo hlavou, když stál a díval se na vodu - na to jediné, co ho skutečně děsilo a co ho málem dvakrát připravilo o život. Teď tu byla děsivá vodní plocha, která se zřejmě chystala ublížit jeho paničce. Ať už si myslel cokoli, zdálo se, že jeho láska k Ritě přemohla strach, a tak Rocky prolezl stejným volným prostorem v zábradlí a skočil dopředu a do vody.

Jeden může děkovat genetickému naprogramování, které psovi umožnilo plavat bez předchozího nácviku, a okamžitě se vydal k Ritě a chytil ji za ramínko na šatech. To způsobilo, že se přetočila tak, aby měla obličej mimo vodu, a dala se do dávení a kašle. Navzdory svému omráčenému stavu se natáhla a podařilo se jí sevřít ruku v Rockyho obojku, zatímco pes se snažil plavat ke břehu. Voda byla naštěstí klidná a oni se nedostali daleko od břehu.

Za několik okamžiků se Rocky dostal do hloubky, kde jeho nohy stály na pevné zemi. S velkým úsilím Ritu táhl, dokud její hlava nebyla úplně venku z vody, a pak se postavil vedle ní a olizoval jí obličej, zatímco se dál třásl a kňučel. Trvalo několik minut, než se lidští záchranáři dostali dolů po strmém kamenitém náspu; nebýt Rockyho, určitě by dorazili příliš pozdě.

Rita a její rodina věří, že to byla pouze láska velkého psa k holčičce, která ho přiměla k činu, který musel považovat za životu nebezpečný. To jasně zpochybňuje teorie Katze a Metzgera, kteří trvají na tom, že nás psi nemilují, ale jednají pouze z vlastního zájmu. Proč by se měl Rocky chovat způsobem, o kterém se jistě domníval, že by mohl ohrozit jeho život? Pokud by vyhodnocoval náklady a výnosy svého jednání, pak by jistě věděl, že i v Ritině nepřítomnosti bude zbytek rodiny nablízku, aby ho nakrmil a postaral se o jeho potřeby.

Mechanismy lásky

Marc Bekoff, behaviorální biolog z Coloradské univerzity, má jiný výklad. Upozorňuje, že psi jsou společenská zvířata a emoce udržují sociální skupinu pohromadě a motivují jedince k vzájemné ochraně a podpoře. Bekoff dochází k závěru, že "silné emoce jsou jedním ze základů sociálního chování a základem spojení mezi jedinci v jakékoli sociální skupině, ať už jde o smečku, rodinu nebo jen zamilovaný pár".

Nedávný výzkum dokonce identifikoval některé chemické látky spojené s pocity lásky u lidí. Patří mezi ně hormony, jako je oxytocin, který zřejmě pomáhá lidem vytvářet vzájemné citové vazby. Oxytocin produkují jak psi, tak lidé.

Výzkum pomocí skenování mozku (fMRI) ukázal, že se u psa a člověka aktivují stejné části mozku, když matka vidí obrázek svého dítěte a když pes slyší hlas svého majitele. Pokud mají psi jako společenská zvířata evolučně danou potřebu úzkých citových vazeb a mají chemické a mozkové mechanismy spojené s láskou, dává smysl předpokládat, že jsou schopni lásky stejně jako my.

Rockyho strach z vody byl absolutní a nikdy nepolevil. Po zbytek života se jí vyhýbal a nikdo ho už nikdy nespatřil, že by do jezera vložil byť jen nohu. Do vody se odvážil jen jednou, a to kvůli lásce k Ritě.

Copyright SC Psychological Enterprises Ltd.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: