Jak žít smysluplný život? Máme 10 tipů jak na to

Foto: Freepik

Jak žít smysluplný život? Máme 10 tipů jak na to

Smysluplný život je něco jako subjektivní záležitost. To, co má smysl pro jednoho člověka, může mít pro druhého samozřejmě malý význam. Existují však určité aspekty naplnění a štěstí, kterým každý z nás může přisoudit význam. Jako takový existuje celá řada vědeckých studií, které byly provedeny po celém světě, které se zabývaly tímto tématem.

Pokud chcete vědět, jaké výzkumné programy a studie mohou nabídnout při hledání smysluplného života, pokračujte dále. Možná vás překvapí, kolik poznatků může věda na toto téma nabídnout.

1. Poslech hudby vás může udělat laskavějším

Hudba byla dlouho chápaná jako forma komunikace, která se do našich duší dostává jako žádná jiná. A podle výzkumu frankfurtské Goetheho univerzity nám může dokonce pomoci, abychom byli více nápomocní a projevovali více laskavosti ostatním.

Výsledky německé studie z roku 2016 ukazují, že integrace poslechu hudby do každodenního života může zlepšit poznání, zejména pokud jde o kreativní úkoly. Čím více, tím větší úroveň radosti byla přenášena v hudbě, tím více byl zaznamenán její účinek.

2. Pomoc druhým pomáhá i nám

Zde jsou další důkazy o tom, že smysluplný život strávený péčí o ostatní a jejich pomocí může být pro nás přínosem. Dokument z roku 2016 publikovaný vědci na Kolumbijské univerzitě a Massachusetts Institute of Technology zjistil, že lidé, kteří nabízejí péči a pomoc ostatním, budou lépe vybaveni pro řešení svých vlastních problémů.

Vědci provedli třítýdenní studii online platformy, která poskytuje školení a praxi v sociální regulaci emocí. Jejich výsledky naznačovaly, že se naše nálada mění, když pomáháme druhým, což vede k většímu pocitu hodnoty, který může pomoci při zvládání strategií pro každodenní životní boje. Studie navíc ukázala, že účastníci, kteří se více angažovali tím, že pomáhali druhým, vykazovali větší pokles deprese způsobený zvýšeným používáním přehodnocování v každodenním životě.

3. Můžete ze svého pracoviště udělat pozitivnější místo

Přestože z práce můžete mít pocit, že to není něco, nad čím máme velkou kontrolu, vědci prokázali, že laskavé jednání v práci může ve skutečnosti vést k posunu v chování mezi kolegy. Studie z Kalifornské univerzity - zakotvená odbornicí na štěstí Sonjou Lyubomirskou - prokázala, že laskavé chování bylo na pracovišti prospěšné i nakažlivé.

4. Najděte smysl, bez ohledu na váš věk

Bylo provedeno několik vědeckých studií o roli smyslu pro účel při vývoji smysluplného života. Jedna studie z roku 2016 s názvem Účel v životě a kognitivní fungování v dospělosti z Carleton University v Kanadě a Západní Virginie University v USA zjistila, že u starších lidí je stejně pravděpodobné, že budou potřebovat v životě samy definovaný účel, aby mohli čelit řadě problémů , jako je kognitivní porucha . Skutečný smysl pro účel může v zásadě snížit riziko stavů, jako je demence, u starších lidí.

5. Všímavost vede k lepšímu rodičovství

Pro některé je to jejich role rodiče, která jim ukazuje, jak žít smysluplný život. A ačkoli existuje mnoho způsobů, jak se pokusit vychovávat šťastné děti , věda ukázala, že všímavost vede k vylepšeným technikám rodičovství. Podle studie provedené na univerzitě ve Vermontu jsou rodiče, kteří praktikují všímavost, obecně pozitivnější a trpí menšími úzkostmi při interakcích se svými dětmi.

6. Zdraví není určeno pouze geny

Přestože určité zdravotní stavy jsou způsobeny geny a my můžeme mít pocit, že nad nimi jako jednotlivci máme jen malou kontrolu, vědci nyní navrhují, abychom si věci mohli změnit sami. Určité geny jsou spojovány například s negativními způsoby myšlení, ale meditace je může změnit - nebo alespoň jejich účinek.

7. Čas je důležitější než peníze

Vše, co se zaměřuje na váš bankovní zůstatek a výdělky více, může zlepšit vaše materiální bohatství, ale má co říci o vedení smysluplnějšího života? Podle vědecké práce publikované v roce 2016 jsou lidé, kteří si cení svůj čas před penězi, prostě šťastnější. Věda nakonec odhalila, že náš čas je nejcennějším zdrojem, který máme, když lidé poctivě reagují na otázky týkající se jejich životního stylu.

8. Šťastný a smysluplný život se může lišit

Můžeme předpokládat, že smysluplný život automaticky povede k většímu štěstí, ale věda ukázala, že ve skutečnosti nejsou oba bytostně propojeni. Jinými slovy, být šťastný nemusí nutně vést k většímu smyslu smyslu ve vašem životě.

9. Altruismus je pro vás dobrý

Možná nebudete mít v úmyslu těžit z altruismu nebo laskavosti, ale vědecký výzkum to naznačuje. Podle rozsáhlé studie, která čerpala údaje od přibližně 200 000 lidí ve 136 zemích, a poskytováním ostatním například ve formě charitativních darů, se lidé cítí šťastnější.

10. Odložte telefon a komunikujte

Všichni jsme byli ve společnosti někoho, kdo nemůže odložit telefon a nebude se vám dívat do očí. A teď věda naznačuje, že tato praxe má skutečně škodlivý účinek na sociální interakce tady a teď. Ve skutečnosti to může dokonce vést k rozbití přátelství a vztahů kvůli pociťovanému sociálnímu vyloučení.

Zdroj: happiness.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář