Máte problémy s každodení komunikací? Co je to sociální úzkost a jak ji překonat?

Foto: Unsplash

Máte problémy s každodení komunikací? Co je to sociální úzkost a jak ji překonat?

Všichni známe pocit nervozity nebo nepohodlí, když se nacházíme ve velkém množství lidí. Řeč na veřejnosti nebo vstup do místnosti plné cizích lidí není pro každého zrovna vzrušující, ale většina lidí to zvládne. Pokud máte sociální úzkost, stres z těchto situací je příliš velký na zvládnutí. Mohli byste se vyhnout veškerému společenskému kontaktu, protože věci, které ostatní lidé považují za „normální“, jako třeba malé rozhovory a oční kontakty, Vám jsou velmi nepříjemné. Mohly by se začít rozpadat všechny aspekty vašeho života, a to nejen sociální.

Sociální úzkost (známá také jako sociální fobie) je jednou z nejčastějších duševních poruch, takže pokud ji máte, máte naději na vyléčení. Těžkou součástí je schopnost požádat o pomoc. Zde je pár rad, které by Vám měly pomoci překonat sociální úzkost. Nezapomínejte, že nejlepší pomocí je právě ta odborná.

Dělejte něco nového.

Pokud trpíte mírnou až středně závažnou sociální úzkostí, můžete se po většinu času cítit jako v rutině. Jaký je nejlepší způsob, jak se dostat z rutiny? Dělej něco nového. I když může být lákavé vyhnout se sociálním a výkonovým situacím, pokud trpíte sociální úzkostní, je důležité se dostat ven. To znamená přijímat pozvání, abyste šli na místa a dělali věci, které Vám budou nepříjemné.

Řekněte si o pomoc.

Nečekejte do zítra, příštího týdne nebo až přijde další záchvat. Dohodněte si schůzku s odborníkem ještě dnes. Pokud je Vám příliš trapné zavolat svému lékaři, zvažte kontaktování linky pomoci v oblasti duševního zdraví, jako je ta, kterou nabízí Národní aliance pro duševní nemoci. Možná zjistíte, že rozhovor s anonymním cizincem je méně zastrašující a nakonec by to mohlo vést k získání potřebné pomoci. Stačí udělat první krok.

Pište si deník.

Pište si deník, abyste viděli, jak jste se zlepšili. Psaní o Vašich myšlenkách a zkušenostech Vám také pomůže poznat, kdy upadáte zpět do starých zvyků a vzorců negativního myšlení.

Pracujte na svém fyzickém zdraví.

Udělejte vše, co je v Vašich silách, abyste zajistili, že špatné fyzické zdraví nepřispívá k Vašim problémům s úzkostí. Pravidelně cvičte a zdravě a vyváženě se stravujte. Snažte se držet dál od alkoholu. Pijte například heřmánkový čaj pro uklidnění nervů. Pokud nemáte prostředky ani čas na navštěvování fines centra, máte pořád spoustu možností. Zvažte chůzi, běh nebo si doma zacvičte jógu.

Pogratulujte si.

Možná nejste sebevědomým veřejným mluvčím, ale ve Vašem životě je spousta věcí, na které můžete být hrdí. Uvědomte si, že čelíte více výzvám než ostatní a že byste měli mít dobrý pocit z malých úspěchů ve Vašem životě. Někdy můžete být dokonce pyšní, že jste se dostali z domu. Stavte na malých úspěších a budete se cítit lépe.

Kupte si nový outfit.

Maloobchodní terapie zjevně není lékem na sociální úzkost, ale někdy Vám oblečení může opravdu připadat jako nový člověk s novým přístupem. Zkuste se dostat ze zaběhnutých podmínek tím, že si koupíte něco mimo vaši komfortní zónu. Vyberte si jedinečný kousek, abyste mohli vyzkoušet něco nového a dát ostatním téma konverzace, až Vás znovu potkají.

Nesnažte se být dokonalí.

Perfekcionismus a sociální úzkost jdou často ruku v ruce. Všechno, co říkáte, a vše, co děláte, nemusí být dokonalé. Snažte se být nedokonalí a riskovat celý den.

Buďte více v přírodě.

Být venku má přirozený uklidňující účinek. Pokud pracujete uvnitř nebo trávíte většinu času uvnitř, zkuste častěji chodit ven. Udělejte si procházku parkem, kdykoli můžete.

Spěte dostatečně.

Ujistěte se, že máte dostatek spánku, nedostatek odpočinku může způsobit, že se budete cítit hůř a prohloubíte tak Vaši úzkost.

Překonávejte se.

Pracujete v zaměstnání, které nevyužívá Vašich schopností a talentu? Vždy jste se vydali „bezpečnou“ cestou kvůli své sociální úzkosti? Zkuste se vymanit z rutiny tím, že opustíte bezpečnou zónu a přijmete výzvy, které Vám pomohou růst jako člověku. Přijměte povýšení v práci, vraťte se do školy a začněte novou kariéru nebo se pusťte do podnikání. Řiďte se svou vášní a sny a nedovolte, aby Vám v cestě stála sociální úzkost.

Zdroje: www.verywellmind.com, www.webmd.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář