Telefony nás poslouchají, ani o tom nemusíme vědět. Jak to s nimi vlastně je ?

Foto: Pixabay

Telefony nás poslouchají, ani o tom nemusíme vědět. Jak to s nimi vlastně je ?

Mobilní telefony za posledních několik let dostaly úplně jiný rozměr. Není to zas tak dlouho, co byla na vesnici v jednom domě pevná linka, kdo potřeboval zašel si k sousedovi zatelefonovat. To už dávno není pravdou. Nyní vlastní mobilní telefon snad každý. Každý ho nosí stále u sebe a už neslouží jen k nutným hovorům či SMS zprávám.

Začalo to tlačítkovým zařízením, určenému k volání a krátkým SMS, s populární hrou „had“. Během několika málo let jsme ve fázi, kdy naše mobily dokáží více než myslíme. Základ je samozřejmě stále stejný, zatelefonovat a napsat SMS zprávu, internet v mobilu je téměř samozřejmost. Nespočet možných her, které si není problém za několik vteřin stáhnout, vlastně nám mobil dokáže nahradit hned několik zařízení. Kalkulačka, kalendář, stopky, vodováha, překladač, fotoaparát, navigace a dokonce i zákaznické i platební karty.. to vše a ještě mnohem více máme teď v jednom zařízení u sebe v kapse.

Není žádným tajemstvím, že pokud v internetovém vyhledávači zadáme například „mixér“, následně se nám začnou na sociálních sítích objevovat reklamy s tímto zbožím. To je jistě na jednu stranu super, pokud sháníme konkrétní zboží, mohou nám být tyto reklamy užitečné. Pokud u sebe máte „chytrý telefon“ a s přáteli večer u piva budete rozebírat, že dětem chcete koupit novou houpačku na zahradu. Je dost pravděpodobné, že se vám za nedlouho objeví reklamy právě na dětské houpačky. Jak je vlastně toto možné ? Skutečně nás mobil dokáže poslouchat ?

Co na to odborníci ?

Na toto téma bylo provedeno již několik studií. První třeba na Northeastern University a americkém státě Massachusetts v roce 2017. Tam otestovali více než sedmnáct tisíc aplikací z platformy Android, kde sledovali samovolnou aktivitu mikrofonu, kamery apod. Nicméně žádnou takovou nezvyklou aktivitu nezaznamenali. Pouze u některých aplikací potvrdili, že otisk displeje odesílají třetím stranám.

I přes prokázaná tvrzení odborníků, odposlech přes chytrý telefon není takový problém. Například Facebook si nechal patentovat způsob, jak mikrofon vzdáleně zapnout. Aktivace je údajně velice snadná, pomocí neslyšitelného zvukového signálu, zakomponovaného do televizních reklam a podobných zvukových stop. Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku) řekl, že sociální síť neplánuje vynález zkoušet v praxi. Firma si pouze nepřála, aby na takovou možnost přišla dříve konkurence, která by ji mohla začít zneužívat.

Ovšem tím, že si stáhneme některé aplikace, dáváme souhlas ke zpracování osobních údajů a přístupu k mikrofonu, kameře apod. Nikde přímo potvrzené odposlouchávání našim zařízením není a žádné z třetích stran nás ani sledovat nepotřebují. Jde jim pouze a přenos dat ze kterého je potencionální zisk. Reklamy tímto mají určené zacílení. Pochopitelně není problém zablokovat reklamy dle historie vyhledávání, ale pak se vám budou objevovat náhodné reklamy, což o nic lepší nebude.

Budete shánět již zmíněný mixér, ale reklamy se vám budou objevovat na zahradní sekačky ačkoli bydlíte na sídlišti. Takže oficiálně můžeme být klidní, nikdo nás nesleduje. Ale zkuste se před mobilem zmínit , že soused má nové auto, které se vám také líbí..

 

Zdroje: healthline.com, Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář