Výzkum odhalil, že když mluvíte sami se sebou, můžete být génius

Foto: Unsplash

Výzkum odhalil, že když mluvíte sami se sebou, můžete být génius

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Často se vám stává, že si o samotě mumláte sebemotivující rady? Co takhle si nahlas odříkat, co jste si přečetli, nebo si třeba připomenout své každodenní úkoly? Pokud ano, neoznačujte se tak rychle za "bláznivě smýšlejícího jedince". Publikované výzkumy totiž potvrdily, že jedinci, kteří se účastní samomluvy, jsou považováni za osoby s vyšší úrovní inteligence než ti, kteří se jí neúčastní.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Zapamatování si, kam jste dali klíče od auta
Ve studii publikované v časopise Quarterly Journal of Experimental Psychology provedli psychologové Gary Lupyan a Daniel Swingley sérii experimentů, aby zjistili, zda mluvení k sobě samému zvyšuje výkonnost jedince při hledání předmětů. Během jednoho pokusu dostali jedinci pokyn, aby hledali předmět a přitom si pro sebe mumlali jeho název. Výsledkem těchto rozdílných pokusů bylo, že jedinci, kteří použili metody samomluvy, objevili předměty snadněji a rychleji.

Při dalším pokusu účastníci virtuálně pozorovali předměty, které se běžně vyskytují v supermarketu. Poté po nich bylo požadováno, aby předmět vyhledali ve fyzickém světě. Někteří účastníci byli požádáni, aby název předmětu zopakovali nahlas, aby se zjistilo, zda to prospěje jejich výsledkům. Výsledky ukázaly, že při hledání předmětu byla výhoda a kratší doba dokončení.

Vysoké kognitivní funkce jsou výhodou, kterou tito jedinci získávají. Mluvení pro sebe pomáhá mozku připravit se na lepší rozpoznání sledovaného předmětu. Posiluje paměťová centra mozku.

Organizovaný myslitel
Podle výsledků dalšího výzkumu, který provedli vědci z Bangorské univerzity, zveřejněných v New York Times, mluvení nahlas k sobě prokazuje vysokou úroveň inteligence. Účastníci museli nahlas a potichu přečíst seznam instrukcí. Po analýze a měření úrovně výkonu došli vědci k závěru, že lidé jsou při hlasitém čtení soustředěnější a více se do děje zaberou.

Spolutvůrkyně studie, doktorka Paloma Mari-Beffa, vysvětluje, že výhody vyplývají jednoduše z toho, že účastníci "slyší" sami sebe. Sluchové příkazy lépe manipulují s chováním než příkazy psané. Dr. Mari-Beffa zdůrazňuje, že samomluva je užitečná, pokud jde o naše emoce a uspořádání myšlenek a vzpomínek.

Další pozitivní efekt zveřejněný v digitálním časopise Procedia Social and Behavioral Sciences odhalil, že samomluva, včetně motivačních komentářů ve druhé a třetí osobě, umožňuje jedinci pociťovat menší úzkost při výkonu, zatímco jeho kolegové hodnotí jeho výkony pozitivněji.

Příště, až zjistíte, že si šeptáte každodenní připomínky a cíle, připomeňte si, že je to prostě známka inteligence!

Zdroje:
Gary Lupyan, Daniel Swingley. Sebeřízená řeč ovlivňuje výkonnost vizuálního vyhledávání. The Quarterly Journal of Experimental Psychology, 2011; 1 DOI: .

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články