Vztahové hádky - 25 zásad, které je třeba si zapamatovat

Foto: Unsplash

Vztahové hádky - 25 zásad, které je třeba si zapamatovat

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Vztahové hádky jsou normální v každém vztahu. Jak ale zajistit, aby vaše hádka zůstala zdravá, a zabránit tomu, aby se stala toxickou?

Hádky ve vztahu jsou pro většinu párů nevyhnutelné. Samozřejmě existuje několik šťastných párů, které se hádají jen zřídka a naprosto si rozumí. Ale pro nás ostatní, obyčejné smrtelníky, je drobná hádka v lásce kvůli nedorozumění nebo záměně docela běžná.

To, že se s milencem pohádáte, z vás nedělá špatného partnera, ani to neznamená, že váš vztah není dokonalý. Ale to, jak hádku ukončíte, vás může definovat jako dobrého nebo špatného partnera. Může to rozhodnout o celém vašem vztahu, nebo ho rozbít.

Hádky sice nemůžete ovlivnit, ale můžete ovlivnit to, jak se s nimi vypořádáte.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Hádky ve vztahu a jejich důsledky

Pokud máte na výběr, je vždy lepší se hádkám vyhnout a místo toho spolu komunikovat. Koneckonců, hádky v lásce mohou ovlivnit vaše zdraví, váš klid a vaši produktivitu.

Toxické hádky vás mohou rozdělit tím, že vybudují tlustou zeď studeného vzduchu, díky níž vám jakákoli vzájemná interakce bude připadat jen trapná a otravná. Pokud se s hádkami ve vztahu správně nevypořádáte, postaví mezi vás a vašeho partnera zeď.

Přesně proto je komunikace v každém vztahu vždy zásadní.

V konečném důsledku se tyto hádky změní ve války ega, kdy oba partneři nechtějí ustoupit, protože pak vypadají ve vztahu slabí a bezmocní.

Ale ve skutečnosti hádky nemusí váš vztah změnit k horšímu. Ve skutečnosti vás zdravé hádky mohou dokonce oba sblížit a zabránit novým hádkám.

Nejčastější věci, kvůli kterým se páry hádají

Páry se hádají kvůli mnoha různým věcem. Nejčastějšími důvody, proč se páry dostávají do slovní války, jsou však finance, nejistota v lásce a členové rodiny toho druhého. Vždy to začíná něčím nepatrným, například hloupým rozdílem v názorech.

Pokud se však tomuto rozdílu v názorech nepostaví čelem hned v počáteční fázi, jen se potlačí a přeroste ve zklamání nebo něco horšího. I proto byste nikdy neměli před svým partnerem nic podstatného tajit, zejména pokud se to mění v pocity nelibosti a výčitky.

Hádky a obviňování samy o sobě nejsou špatné. Hlubší jizvu zanechává způsob, jakým svého milence obviňujete nebo jakým mu ubližujete hrubými výroky. Nemůžete ovlivnit každou hádku, ale můžete ovlivnit to, jak se rozhodnete na hádky ve vztahu reagovat.

Příště, až se dostanete do hádky, musíte si položit tuto otázku: "Hádáte se s partnerem proto, že chcete problém vyřešit, nebo se s ním hádáte proto, že mu chcete ublížit a shazujete ho?"

Mějte na paměti, že v hádce nemůžete vzít svá slova zpět, jakmile je jednou řeknete, i když jste nechtěli říct něco zraňujícího.

27 dávek a zákazů při hádce ve vztahu

Ne všechny hádky jsou pro vztah špatné. Hádka nebo hádka je prosbou, kterou chce být váš partner vyslyšen. Pokud se tedy přistihnete, že stojíte na druhé straně místnosti a nevidíte nic jiného než červenou barvu, pamatujte si, že nejste konfrontováni se svým nepřítelem!

Tady je 27 dávek a zákazů ve vztahových hádkách, které byste měli mít na paměti, až se příště dostanete do konfrontace se svým milencem. Pokud použijete tyto rady, bude se váš partner cítit milován a respektován, i když se na vás v tu chvíli zlobí.

1. Vždy se snažte, abyste se s partnerem dokázali domluvit. Nemlčte

Když se vám partner postaví nebo vás požádá o odpověď, neignorujte ho nebo neseďte tiše, jako by nebyl dost důležitý na to, aby si zasloužil odpověď. Mnoho lidí má tendenci takto postupovat, když dojde ke konfrontaci, ale vašemu vztahu to nijak nepomáhá.

Možná si myslíte, že ignorování může být nejlepší způsob, jak se vypořádat s rozzlobeným milencem, ale ve skutečnosti se bude cítit ještě hůř. Když mlčíte, protože s nimi odmítáte mluvit, sami si stavíte zeď.

2. Nezvedej ruku

Fyzicky se ozveš jen tehdy, když nemáš nic, co by stálo za to říct nebo se bránit. Pravděpodobně víte, že se mýlíte a nedokážete se ospravedlnit, a místo toho, abyste se smířili s porážkou, použijete ruce, abyste se pomstili a ukázali svou sílu. Tohle nikdy nedělejte.

Také je to jeden ze znaků toxického vztahu, takže pokud nechcete, aby váš vztah dospěl až tam, nepouštějte se do fyzických útoků. Musíte si uvědomit, že konflikt lze vyřešit, aniž byste na něj kdy vztáhli ruku.

3. Nekopejte do nich, když jsou na dně

Neříkejte extrémně ostrá prohlášení, na která váš partner *která ani nesouvisí s hádkou*, jen abyste ho umlčeli. "Jsi odporná nula, která si nedokáže udržet práci. Nemáš žádné přátele, nikdo tě nemá rád... jsi tak ubohý, že je mi z tebe na zvracení..." rozhodně nepřijmete s úsměvem!

Nejdůležitější je, že je to váš partner, takže byste neměli říkat tak ostrá slova! Pamatujte, že jakmile něco řeknete, už to nikdy nemůžete vzít zpět.

4. Vždycky se snažte, aby se vám něco stalo. Nevyhrožujte partnerovi

Neříkejte, že odcházíte nebo že se chcete rozejít, když jste uprostřed hádky. Nezáleží na tom, zda to říkáte jen proto, abyste partnera vyděsili, nebo to myslíte opravdu vážně, ale hádka ve vzteku není scénářem, který by měl takovou choulostivou záležitost nastolit.

Také byste partnerovi opravdu neměli nijak vyhrožovat. To není způsob, jak řešit hádky. Co vy víte, ta myšlenka byla jen vyvolána hádkou a nikdy jste ji nemysleli vážně.

5. Víte, že jste se s partnerem pohádali? Nepoužívejte sprostá slova

Vyvarujte se slovního urážení partnera nebo používání sprostých slov v hádce jen proto, abyste zdůraznili svůj názor. Partnera tím jen rozzuříte a zvýšíte jeho agresivitu.

Také by to mohlo skončit tím, že partnera jen zraníte, což způsobí další škody. Pokud chcete k hádce přistupovat skutečně zdravě, vyhněte se používání vulgarismů.

6. Nebuďte arogantní

"Tak co s tím hodláš dělat?" není nikdy dobrý způsob komunikace s partnerem uprostřed hádky. Ukazuje to jen vaši aroganci a neúctu ke snaze pochopit svého milence.

Poslední věc, kterou byste měli udělat, je pohrdání jeho pocity, proto nebuďte odmítaví, pokud chcete vztahové hádky opravdu řešit správným způsobem. Také se nechovejte pasivně-agresivně, protože s takovým přístupem se nikdy nikam nedostanete.

7. Nezobecňujte jejich chyby

Vyvarujte se používání slov jako "ty nikdy" a "ty vždycky", když se snažíte v hádce něco říct, protože tím svého partnera jenom dostanete do ofenzivy. Z jeho jediné chyby uděláte doživotní prokletí.

"Ty to vždycky děláš..." nebo "Ty nikdy neposloucháš..." vám v hádce nikdy nepomohou, pokud se nesnažíte partnerovi ublížit.

8. Jaké je vaše chování? Nepřiznávejte se jen proto, abyste jim ublížili

Mnoho partnerů se uprostřed hádky k něčemu přizná a vyzývavě se postaví se zdviženou hrudí, jen aby viděli, jak bude jejich partner reagovat. "Ano, utratil jsem SVÉ peníze, aniž bych ti to řekl!" nebo "Vyspal jsem se s tvou nejlepší kamarádkou!" hádku neukončí, jen odvede hádku na úplně jinou kolej!

Pokud se přiznáváte, abyste získali výhodu v hádce, nestojí to za to. Také hádka by měla být o tom, že se oba snažíte problém vyřešit, ne se nad něj povyšovat.

9. V případě, že se hádáte, je třeba, abyste se hádali. Nepopírejte, že jste naštvaní

Jestliže jste naštvaní, prostě to řekněte. Hněv není špatná emoce, dělá z vás člověka. Nepředstírejte a neříkejte, že jste v pohodě, když je jasné, že tomu tak není. To vám nepomůže cítit se lépe ani vyřešit problém.

Čím dříve se dokážete postavit svému hněvu, tím lépe pro všechny zúčastněné. Proto při řešení vztahových hádek nepopírejte ani neuzavírejte svůj hněv.

10. V případě, že se hádáte o něco, co vás trápí, je třeba se s tím smířit. Nehrabejte se ve starých problémech

Pokud prohráváte hádku, nevytahujte staré problémy z minulosti jen proto, abyste svého partnera postavili do latě. Mluvte o dané záležitosti a vyhněte se odbíhání od přítomnosti k minulosti, pokud nechcete, aby se před vámi partner citově zablokoval.

Věci, které se staly dříve, by měly zůstat v minulosti, protože fakta nemůžete změnit. Jste v přítomnosti, a tak se soustřeďte na ni.

11. Jaké jsou vaše plány? Nesrovnávejte

Srovnávání bolí a vy víte, že kdyby vás partner někdy uprostřed hádky srovnával s někým jiným, třeba se svým bývalým, bodlo by to. Víme, že je snadné nechat se při hádce pohltit hněvem a všemi ostatními těžkými emocemi, ale nepodléhejte jim.

Kontrolujte se, abyste při hádce nesrovnávali svého bývalého, protože byste toho pak pravděpodobně litovali. Také si nezaslouží, abyste ho srovnávali.

12. Vždycky se snažte, aby vás to bolelo. Nezpůsobujte bolest

Neříkejte věci, které by mohly vašeho partnera citově zranit, nebo ho demoralizovat a přimět cítit se zranitelnější.

Můžete mít při hádce s ním pocit, že mu ubližujete, ale když řeknete něco jako "ty jsi taková nula..." nebo "ty jsi takový hlupák, že jsi nechal toho člověka, aby po tobě chodil", váš partner jen uvidí rudě a bude vám to vracet, i když se mu snažíte jen pomoci.

I při hádkách ve vztahu je váš partner stále vaším partnerem a nikdy byste na to neměli zapomínat, když jdete dál. Nevnímejte ho jako nepřítele, i když vám to tak může připadat.

13. Nebojte se, že se vám bude hádka zdát nepřátelská. Neplynujte

Neplynujte svého partnera, nemanipulujte s ním a nemaťte ho falešnými informacemi nebo nepravdivými historkami jen proto, abyste ho přiměli přijmout to, co říkáte.

V určitém okamžiku si to uvědomí a jen tím k vám ztratí důvěru. I když přesně víte, jak s nimi manipulovat, nedělejte to, pokud nechcete, aby se na vás zlobili, nebo je nechcete ztratit úplně.

14. Neslyšet a neříkat

Pokud někdo z rodiny vašeho partnera z něčeho obviní, nepoužívejte k odhalení hádku.

"Moje máma/táta měl v tobě pravdu... Opravdu nevím, co jsem na tobě kdy viděl!" Možná se budete na pár vteřin cítit ospravedlněni, ale váš partner se bude cítit zraněný a naštvaný. Může se stát, že vás nakonec bude jen mlčky léčit.

Nejdůležitější je, že nakonec budete litovat, že jste to svému partnerovi udělali.

15. V případě, že se vám to nelíbí, můžete se obrátit na svého partnera. Nezametejte své frustrace

Jestliže jste naštvaní a partner vás z něčeho obviní, nezametejte to pod koberec slovy jako "to je jedno..." nebo "Je mi jedno, co si myslíš...". Pamatujte si, že váš partner je na vás naštvaný, protože se cítí ublížený.

Tím, že se budete chovat jako rozmazlené dítě, mu na náladě nepřidáte. Jestli si ze zvládání vztahových hádek můžete něco odnést, pak je to neodmítání vašich nebo jejich pocitů.

16. Vždycky se snažte, abyste byli schopni se s někým dohodnout. Nezatahujte do toho třetí osobu

Nezatahujte do sporu třetí osobu jako rozhodčího, pokud se váš partner necítí dobře, když se před ní hádá nebo argumentuje. Váš partner se může cítit zrazen, když se s třetí osobou spojíte a budete se snažit vysvětlit, proč máte pravdu vy a váš partner se mýlí.

Vztah je vztahem dvou lidí a nikoho jiného, a to platí i pro hádky. Respektujte tedy svůj vztah natolik, abyste do něj nezatahovali nikoho dalšího.

17. Buďte upřímní

Prvním krokem v hádce je upřímnost. Musíte si ujasnit, proč se zlobíte, a musíte si o tom s partnerem promluvit. Pokud nevíte, proč se zlobíte, řekněte partnerovi, že si nejste jisti, proč jste naštvaní, ale prostě jste.

Klíčem k efektivní komunikaci je prostá upřímnost.

Přestaňte před partnerem skrývat své pocity a přestaňte své emoce odmítat. Řekněte mu, jak se cítíte, jak vás to rozrušilo a proč se tak cítíte. Ve skutečnosti není tak těžké komunikovat.

18. Snažte se komunikovat

Pravdu, proč se hádáte? Hádáte se, abyste napravili nedorozumění, nebo ne? Je tedy opravdu potřeba partnerovi ubližovat? Místo toho, abyste se ho snažili zranit ostrými slovy, zkuste s ním komunikovat, aby vás a vaše očekávání či požadavky pochopil.

Pokud se nikdy nenaučíte komunikovat, nebudete také nikdy schopni vyřešit žádný konflikt ve vašem vztahu. Jediné, co se stane, bude, že se problémy budou hromadit, dokud to váš vztah už nevydrží.

19. V případě, že se budete snažit o uklidnění, budete se snažit o uklidnění. Snažte se uklidnit

Je těžké vidět něco jiného než červenou, když jste uprostřed hádky. Ale ať už jste jakkoli rozzlobení, musíte pochopit, že hněv problém nikdy nevyřeší. A zkušenosti z minulosti by vám řekly totéž.

Než se pokusíte problém vyřešit, snažte se co nejlépe zklidnit svou mysl. Jinak byste mohli říct nebo udělat něco, čeho byste litovali.

Když se cítíte nesnesitelně rozzlobení, omluvte se nebo si na několik minut v klidu sedněte, dokud váš hněv neodezní, a pokuste se spolu mluvit bez zvyšování hlasu.

20. Omluvte se

Pokud si myslíte, že jste se mýlili, spolkněte svou hrdost a řekněte partnerovi, že je vám to líto. Možná ho to zaskočí, ale ocení vaše gesto a uzná vaši upřímnost.

A i když máte pravdu a partner se vám omluví, musíte mu říct, že je vám to také líto, protože jste ztratili klid nebo jste ho špatně pochopili.

Je to nejjednodušší způsob, jak se vyhnout střetu ega a zůstat v očích druhého pokorní. Přišli byste raději o hádku, nebo o svůj vztah? Volba je na vás.

21. Vždycky se smíříte s tím, že jste se pohádali. Po hádce se vždy usmiřte

Jakkoli se můžete cítit naštvaní nebo zahořklí, po hádce se vždy usmiřte. Přistupte k partnerovi a na minutu nebo dvě ho pevně obejměte. Buďte k němu láskyplní a dejte mu najevo, že je vám to líto.

Nemusíte říkat ani slovo, jen ho obejměte a snažte se vzpomenout si, jak moc ho máte rádi a jak moc pro vás znamená. Usmíření po hádce vám oběma také pomůže uvědomit si, že vaše láska je větší než jakákoli hádka.

22. Do validate feelings

Hádky ve vztahu jsou už tak dost náročné, ale bez potvrzení pocitů partnera nebo svých vlastních se přes hádky nedostanete. Pokud vám řekl, že jste mu svým jednáním ublížili, nesnažte se ho přesvědčit o opaku.

Otevírá vám své těžké pocity, a to vyžaduje hodně odvahy a kuráže. Klíčem ke klidnější hádce je tedy skutečně potvrzení pocitů.

23. Jaké jsou vaše pocity? Více naslouchejte a méně mluvte

I při hádkách máme tendenci to dělat neustále. Proč více mluvíme, než nasloucháme? Nebo proč posloucháme jen proto, abychom mohli reagovat?

Předtím, než začnete mluvit, musíte naslouchat tomu, co se vám partner snaží říct. Jinak to bude snadno vypadat jako jednostranný rozhovor a problém se nevyřeší. I kdyby šlo o něco tak jednoduchého, jako je naslouchání, může to s vaší hádkou udělat zázraky.

24. Jak se chovat? Do practice empathy

Pokud nedokážete pochopit, proč je váš partner rozrušený a frustrovaný, zkuste se vžít do jeho situace. Kdyby byla situace opačná, jak byste se cítili vy? Také co na vašem jednání způsobilo, že vám připadalo sobecké nebo zklamání?

Snažte se změnit svůj pohled a zachovat si otevřenou mysl. Procvičováním empatie můžete pochopit, z čeho váš partner vychází, a na základě toho změnit své chování.

25. Jak se chovat k partnerovi? Změňte své chování

Omluva by neměla končit jen slovy: "Omlouvám se." Vždycky se omlouvám. Místo toho by vás hádka měla přimět k tomu, abyste si uvědomili, co musíte u sebe a ve svém vztahu změnit.

To už by mělo být zřejmé, ale omluva problémy nevyřeší ani situaci nezmění. Změňte tedy své chování a staňte se lepšími v zájmu vašeho vztahu.

Jak se vypořádat s hádkami ve vztahu?

Zvládnutí hádek často vyžaduje účinnou komunikaci, upřímnost a otevřenost z obou stran. Pokud je jeden z vás odmítavý, pasivně agresivní nebo výbušný, bude to ve vztahu problém.

Koneckonců hádky jsou ve vztahu nevyhnutelné. To však neznamená, že byste měli zapomenout na to, že se oba milujete.

K hádkám ve vztahu tak či onak dojde, ale to, jak se s nimi vypořádáte, vás oba posílí. Až se příště budete na svého partnera zlobit, mějte na paměti tyto zásady "co dělat" a "co nedělat" a prospěje to vám oběma.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články