5 praktických tipů, jak žít (lépe) s chronickou depresí

Foto: Unsplash

5 praktických tipů, jak žít (lépe) s chronickou depresí

Tento jev, často označovaný jako chronická deprese, může být charakterizován opakujícími se epizodami závažné depresivní poruchy. Můžete fungovat měsíce nebo roky normálně, pak vás najednou srazí deprese a dva týdny nemůžete vstát z postele. U ostatních se jejich porucha nálady projevuje neustálou mírnou depresí, nazývanou perzistentní (trvalá) depresivní porucha - nízká nálada, která nikdy zcela nezmizí.

Kromě emocionálních a sociálních obtíží se chronická deprese stává skutečným logistickým problémem. Je nepohodlné být pravidelně v depresi. Požadavky vašeho života zůstávají stále stejné, i když se vaše zdroje na zvládnutí těchto požadavků rychle vyčerpávají. Bez ohledu na deprese, je třeba nakoupit potraviny, zaplatit účty a očekává se, že se budete chovat jako funkční dospělý člověk.

Čekat než deprese přejde nestačí k naplňujícímu životu. 

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Zde je několik praktických nápadů, které vám pomohou projít temnou dobou vašeho života a přitom žít dobře.

 

Přestaňte vzdorovat a začněte přijímat

Je smutné připustit, že deprese může být trvalou součástí vašeho života. Nic nemůže být přirozenější než chtít, aby nepříjemný pocit zmizel, nejlépe rychle a navždy. Je lákavé věřit, že kdybyste mohli jen dostatečně tvrdě pracovat a zůstat dostatečně pozitivní, mohli byste svou depresi nadobro překonat. 

A přesto může být deprese situační, environmentální, biologická, neurologická - jinými slovy, existují faktory mimo vaši kontrolu, které přispívají k vaší náladě. Teď není čas na falešnou pozitivitu. Když popíráte své pocity, pouze zesilují - rozhodnuti dát o sobě vědět, protože pocity jsou naším vnitřním kompasem.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Existuje starý citát od Carla Junga, že „čemu se bráníte, přetrvává“. Abyste se dostali z deprese, musíte nejprve přijmout, že je tady. Když si všimnete, že se cítíte vyčerpaní, uplakaní a podráždění, řekněte si: „Ano, jsem v depresi a pravděpodobně to není moje chyba. Už jsem tu byl a přežil. Bolí to, ale není důvod k panice".

 

Změňte svoji depresi

Nyní, když jste svou depresi radikálně přijali jako pravidelného návštěvníka, musíte se naučit žít společně v harmonii. Jednou oblíbených terapeutických technik je hravost s pojmenováním deprese. Deprese je velmi přesný, klinický termín a je užitečný a validující v klinickém prostředí. Ale pokud budete žít s depresí jako opakující se host, možná budete muset navázat přátelštější podmínky.

Možná místo toho, abyste si řekli, že máte chronickou depresi, můžete se přejmenovat na "melancholický temperament". Nebo zkuste dát své depresi lidské jméno.
 

Soustřeďte veškerou energii na základní péči o sebe

Když máte pocit, že jste vyčerpaní ze své životní síly, poslední věc, kterou byste chtěli udělat, je vařit, uklízet nebo se sprchovat. Tyto věci působí podřadně a bezvýznamně, tak proč se trápit? Ale hlad, dehydratace a nedostatek hygieny nikdy nikomu nezlepšily náladu.
 

Pokud jste v depresi, pak už seškrabáváte dno svého energetického sudu pouhým překonáním dne. Musíte být strategičtí ohledně toho, jak vynakládáte omezenou fyzickou a emoční energii. Prozatím dramaticky snižte svá očekávání na sebe na úplné minimum. Soustřeďte svoji (přiznaně sníženou) vůli na základní životní úkoly.
 

Pokračujte v tom, kvůli čemu se cítíte dobře, i když vás to momentálně nenaplňuje

Jednou z nejbolestivějších částí deprese je úplné odpaření radosti a potěšení. Zdá se, že všechno vaše štěstí bylo fyzicky vysáto z vašeho těla. Prožít den bez špetky radosti je pěkně zdrcující na duši.

Existuje velmi účinná, i když velmi nepohodlná strategie řízení deprese, která se nazývá behaviorální aktivace. Behaviorální aktivace v zásadě znamená, že sami sebe přesvědčíte, abyste se věnovali příjemným, zdravým aktivitám. Děláte to, i když se cítíte po celou dobu v depresi, i když příjemné činnosti jsou to poslední, co byste chtěli dělat.

 

Buďte k sobě upřímní, když potřebujete pomoc

Když prožíváte depresi znovu a znovu, v podstatě se procházíte s černým mrakem nad hlavou. Procvičujete si všechny zvládací schopnosti - máte deštník a pláštěnku. Pokud budete mít štěstí a budete k sobě laskaví, možná dokonce poznáte, že jste docela zruční v životě s depresí.

Jen proto, že jste možná již na depresi zvyklí, neznamená to, že vaše deprese stále není bolestivá.

Nejedná se o selhání ve vašem řízení deprese. Spíše je to dovednost rozpoznat, kdy potřebujete další podporu. I když jste třeba profesionálem v životě s depresí, neznamená to, že to musíte zvládat sami.
 


Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: