Jak být emocionálně nezávislý a přestat využívat ostatní ke štěstí

Foto: Unsplash

Jak být emocionálně nezávislý a přestat využívat ostatní ke štěstí

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Jestliže jsou vaše emoce závislé na tom, jak se k vám chovají ostatní lidé, musíte se naučit být emocionálně nezávislí. Zde je návod, jak to můžete udělat.

V dnešní době jsme obklopeni tolika věcmi a lidmi, že je těžké zjistit, odkud pochází váš vlastní hlas a emoce. Existuje však dobrá zpráva! Můžete se naučit, jak být emocionálně nezávislí, jen to chce čas a úsilí, abyste dosáhli svého cíle.

Jste lidem po chuti?"

Možná jste závislí na iPhonu, možná jste závislí na sociálních sítích, nebo možná tak moc chcete vyhovět všem ostatním, že ignorujete ten dotěrný vnitřní hlas, který vám říká, abyste dělali to, co chcete dělat VY.

Podstatou je toto - nemůžete být skutečně šťastní, když se líbíte všem ostatním nebo srovnáváte svůj život s ostatními. Pokud jste na něčem nebo na někom závislí, nikdy nemáte ani skutečnou kontrolu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Nechcete se raději zavděčit sami sobě, tomu, kdo řídí svou vlastní loď?

Co to znamená být citově nezávislý?"

Někteří lidé možná nevědí, co to znamená být citově nezávislý. Emočně nezávislý člověk má vnitřní odolnost, díky níž ví, že dokáže čelit a vyřešit jakoukoli okolnost, která ho v životě potká.

K tomu, abyste byli emočně nezávislí, musíte mít silné sebevědomí. Nemůžete být závislí na druhých, aby vás učinili šťastnými nebo vám říkali, jak byste měli žít svůj život. Znamená to také přijmout sám sebe a změnit chování, které vám umožní najít svou vnitřní sílu a schopnost zůstat klidný.

Být emočně nezávislý vám také dává možnost vnímat sám sebe odděleně od ostatních lidí. Jste schopni vyhlásit nezávislost na všech situacích, které budou určovat vaše nálady, chování a vnímání sebe sama.

Mnozí z nás si neuvědomují, že jsou vlastně na něčem nebo na někom jiném závislí, a teprve když tato věc nebo osoba už není nablízku, začnou si uvědomovat rozsah problému.

Být na něčem citově závislý je v hlavě, to je pravda, ale osvobodit se z jeho pout vyžaduje určité úsilí. Když jste na něčem nebo na někom závislí, nikdy nejste schopni učinit pevné a pevné rozhodnutí.

Jste zranitelní vůči podbízivým taktikám druhých lidí a nikdy si nejste jisti tím, co chcete a kam směřujete. To není recept na štěstí ani naplnění.

Být emocionálně nezávislý není v reálném životě tak snadné. Důvodem je to, že je pohodlnější držet se svých starých návyků a způsobů myšlení, než se změnit - i když se vědomě změnit chceme.

Jak se tedy vůbec začít měnit zevnitř? Pro většinu lidí to zní jako velmi náročný úkol. My však máme pro vás odpovědi.

Jak být emočně nezávislý

Nejste si jisti, jak být emočně nezávislý? Pojďme si toto téma prozkoumat trochu podrobněji a pochopit, jak se odpoutat od toho, abyste se ve všech svých emocionálních potřebách spoléhali na druhé.

1. Nejprve si přiznejte problém

Nemůžete ve svém životě provést žádné změny, pokud si v první řadě nepřiznáte, že nějaký problém existuje.

Není snadné přiznat si, že jste pod vlivem jiné osoby nebo že jste na něčem závislí. Ale pokud to neuděláte, nemůžete se pohnout kupředu.

Posaďte se a dobře se zamyslete. Buďte k sobě upřímní a přesně určete věc nebo osobu, na které jste tak závislí. Jakmile si to uvědomíte a přiznáte si to, můžete se pohnout směrem k pokroku.

2. Poznejte sami sebe

Víte, kdo ve skutečnosti v jádru jste? Nemůžete se naučit být citově nezávislí, pokud nejste sami sobě nejlepším přítelem.

To neznamená, že se vám na sobě všechno líbí. Znamená to však, že se přijímáte takoví, jací jste. Uznejte, že jste celistvá osoba, která si zaslouží stejnou úctu jako kdokoli jiný.

Když jste na někom nebo na něčem závislí, je pravděpodobné, že vám chybí určitá míra sebeúcty. Uznání svých silných stránek a jejich prosazování a zároveň uznání svých nedostatků a uzavření dohody se sebou samým o jejich zlepšení je největším krokem vpřed, který můžete udělat.

3. Přestaňte se mlátit za věci, které se staly

Může se stát, že jste se stali závislými, protože se v minulosti něco stalo. A to srazilo vaši sebedůvěru. Můžete se naučit, jak být opět citově nezávislí. Nejprve byste měli prozkoumat, co se stalo, a nechat to být.

Nemá smysl s sebou tahat zavazadla. Nepomůže vám to. Ani to nezmění minulost. Jediné, co můžete udělat, je poučit se z ní. Hledejte tedy všechna ponaučení, která si můžete vzít, a slibte si, že k tomu podniknete potřebné kroky.

Přijměte, že jste v minulosti mohli udělat chyby. Přijměte je a uznejte, že chyby z vás dělají lidskou bytost. Pokud chcete být šťastní, zdraví nebo nezávislí, nemůžete mít ve svém životě neustálou řadu výčitek.

4. Zeptejte se sami sebe, pro koho se rozhodujete

Když se musíte rozhodnout, co uděláte? Sednete si a vše logicky promyslíte, přičemž nasloucháte svému vnitřnímu hlasu? Nebo se spíše zeptáte svého okolí, co si myslí, a řídíte se hlasem většiny?

Jde o váš život. Nemůžete ho žít pro někoho jiného.

Musíte dělat rozhodnutí, která vám vyhovují. Jedině tak můžete dojít na konec svého, doufejme, dlouhého života s malými výčitkami. Pokud se budete ptát někoho jiného, co by udělal on, budete vždy žít život, který není skutečně váš.

Jedním z nejdůležitějších kroků k tomu, abyste se naučili být emocionálně nezávislí, je začít dělat rozhodnutí za sebe, ať už jsou jakkoli malá.

5. Pochopte, že věci a lidé přicházejí a odcházejí

Život nezůstává na místě, a to znamená, že někdy zamáváte na rozloučenou lidem, na kterých vám záleží, a věcem, které chcete, aby ve vašem životě zůstaly. Nemáte kontrolu nad vším. A musíte popustit otěže a nechat život plynout. To je jeden z největších kroků, které můžete udělat na cestě ke štěstí.

Připoutáním se k věcem nebo lidem dáváte ve velké míře najevo svou závislost. Jistě, je příjemné, když jsou ve vašem životě lidé, s nimiž rádi trávíte čas, ale pokud se rozhodnou váš život opustit, je to opravdu konec?

Jistěže ne! Měli jste život i před nimi. Budete mít nějaký i po nich.

Závislí lidé si vytvářejí silná pouta k lidem a věcem, a když zmizí, pocit smutku může být zdrcující.

Pochopte, že jste sami o sobě celistvá osoba a že život bude plynout ve vás i kolem vás. Ať tak či onak, budeš v pořádku.

6. Vlastněte svá rozhodnutí, ať se děje, co se děje

Rozhodujte se sami za sebe, ale také tato rozhodnutí a volby zcela vlastněte. Pokud se nepovedou, nic se neschová. Pokud se povedou správně, oslavujte je. Nemůžete mít vždycky pravdu, ani se nemůžete pořád mýlit.

Přijmout odpovědnost za vše, co v životě děláte a pro co se rozhodnete, je jedním z klíčových rysů nezávislosti. Bez toho se prostě nemůžete naučit být emocionálně nezávislí. Jistě, čas od času je to děsivé.

Pokud se vám to nepodaří, můžete to těžce nést. Nezapomeňte, že každý neúspěch je učební křivkou, na kterou se můžete rozhodnout reagovat pozitivně.

7. Neberte si všechno k srdci

Lidé vás budou kritizovat, lidé vám budou ubližovat a lidé budou říkat věci, které nemyslí vážně. Takový je život. Není to odraz vás, ale jich. Dokud se k lidem chováte laskavě a soucit ně, nechte všechno ostatní úplně plavat.

Emocionálně závislí lidé mají tendenci brát si kritiku extrémně osobně. Vnímají ji jako urážku svého charakteru a předpokládají, že osoba, která kritiku vyslovuje, je prostě z nějakého důvodu nemá ráda. Ne vždy je tomu tak; možná je kritika míněna konstruktivně, tj. jako něco, z čeho se můžete poučit.

Jste člověk s vlastními názory, stejně jako každý jiný. Neberte si všechno tak osobně. A brzy se díky tomu naučíte být emočně nezávislí.

8. Buďte pozorní

Když jste pozorní, věnujete pozornost přítomnému okamžiku za všech okolností. Uvědomujete si, co se děje ve vašem nitru - vaše myšlenky, pocity a vjemy.

To ale také znamená, že si uvědomujete i to, co se děje mimo vás, například situace a další vnější faktory. A to vše děláte s otevřenou myslí a neposuzujete, zda je něco dobré nebo špatné.

Při praktikování všímavosti si můžete vybudovat emoční nezávislost, protože vám pomůže zvýšit uvědomění si svých reakcí a reakcí na to, co se vám děje *nebo co se neděje*.

Nemůžeme změnit to, co nepoznáme. Jinými slovy, k tomu, abychom byli všímaví, je zapotřebí vědomého zkoumání a volby. Když identifikujeme své vzorce chování a myšlení, které nás udržují v závislosti, můžeme se stát mnohem svobodnějšími.

9. Zeptejte se sami sebe "proč?"

Součástí uvědomění a získání emoční nezávislosti je i hlubší zkoumání toho, proč si chcete tuto vnitřní odolnost vybudovat. Zde je několik otázek, které můžete prozkoumat.

a.Proč je pro vás důležité být emočně nezávislý?

b.Jaké faktory vás k tomu vedly?

c.Jak se cítíte, když jste závislí na jiných lidech nebo věcech, abyste byli šťastní?

d.Jakou zkušenost máte s tím, že jste emočně závislí?

e. Co by pro vás znamenalo stát se emočně nezávislým?

f. Jak chcete, aby se váš život změnil v důsledku toho, že budete emočně nezávislý?

g. Proč chcete mít větší kontrolu nad svými emocemi?

Jakmile lépe pochopíte, proč se chcete stát emočně nezávislým, můžete být více motivováni k tomu, abyste udělali vnitřní práci, kterou to vyžaduje.

10. Změňte své myšlení

Není snadné změnit způsob myšlení, protože je to takový zvyk. Nejprve však musíte zjistit, jaké negativní myšlenky se vám pravidelně honí hlavou.

Nejlepším způsobem, jak to můžete udělat, je zapsat si je do deníku.

Můžete si například myslet: "Potřebuji, aby mi můj přítel projevoval hodně náklonnosti, abych se cítila dobře." nebo "Věci se musí dít tak, jak chci, abych se cítila, že mám svůj život pod kontrolou."

Těmto myšlenkám se říká "automatické negativní myšlenky". Když je tedy máte v hlavě, procvičte si jejich změnu na něco neutrálního nebo pozitivního.

Příkladem může být "Jsem schopen cítit se šťastný, aniž by mi někdo projevoval náklonnost" nebo "Dokážu emočně zvládnout, když se věci nevyvíjejí podle mých představ".

Když tyto negativní myšlenky změníte na pozitivnější, pomůže vám to přeorientovat fungování vašeho mozku. Můžete mít své myšlenky a činy více pod kontrolou, což je klíčem k tomu, abyste se stali emočně nezávislými.

11. Jak se cítíte? Buďte k sobě soucit

Je něco, čemu se vyhýbáte tím, že jste citově závislí na druhých lidech? Možná se cítíte osamělí, smutní nebo odmítnutí. Zamyslete se nad tím, co je základním důvodem vaší citové závislosti, a pak těmto pocitům dopřejte soucit .

Můžete si například říct: "Cítím se smutný a odmítnutý. Ale je v pořádku, že se tak cítím. Není nic špatného na tom, že se cítím nepříjemně."

Když si tyto základní pocity, které vás udržují v citové závislosti, uvědomíte a budete k nim soucit ní, můžete být k obtížným emocím tolerantnější.

Nebudeme se muset snažit zbavit těchto pocitů tím, že budeme hledat souhlas druhé osoby. Je to forma sebeuklidnění, abyste se necítili zahlceni svými emocemi.

12. Naučte se sebepotvrzování

Jak jsme již zmínili, citová závislost se prolíná s tím, že se rádi líbíte lidem. A to, co dělá člověk, který obdivuje lidi, je, že se dělá menším než ostatní lidé a mění své hranice, aby se mohl přizpůsobit ostatním lidem.

Pokud tedy praktikujete sebehodnocení, dáváte si povolení cítit své pocity a přijímáte své myšlenky a emoce.

Můžete si například říci: "Mé pocity jsou oprávněné. Je v pořádku cítit se tak, jak se cítím. Mám dovoleno vytvářet si hranice vůči ostatním lidem. Nedělá to ze mě špatného člověka."

Když to uděláte, dáváte prostor svým pocitům. Pokud se nacházíte v situaci, kdy je pro vás obtížné potvrdit své pocity, položte si otázku: "Co bych teď od někoho rád slyšel, aby mě potvrdil?".

Když máte tuto odpověď, řekněte ji sami sobě, *jako byste byli tou druhou osobou*. Po nějaké době bude přirozenější dělat to pravidelně.

Jakmile se naučíte být emočně nezávislí, všimnete si, že se cítíte sebejistěji. Čím více se budete spoléhat sami na sebe, tím více se budete cítit pod kontrolou a zmizí pocit, že jste zcela vydáni na milost a nemilost druhým.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články