Jak se omluvit tak, aby to skutečně něco znamenalo?

Foto: Unsplash

Jak se omluvit tak, aby to skutečně něco znamenalo?

Benjamin Franklin kdysi řekl, že kromě smrti a daní není nic jisté, ale mohl dodat, že v každém vztahu si lidé navzájem ubližují.

Je to normální důsledek toho, že dva partneři vyjednávají o všem, co přináší společné procházení životem. Tajemství, jak překonat bolestivé okamžiky, spočívá v nápravě. A náprava obvykle začíná tím, že se umíte omluvit.

Zní to jednoduše, že? Pouze pokud si myslíte, že stačí říct pouhé "promiň" - většinou tomu tak není. Pokud chcete zlepšit své vztahové dovednosti, zde je pět kroků, které můžete podniknout k vytvoření smysluplné omluvy, která skutečně něco znamená.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

1. Omluvte se. Buďte přímí a převezměte odpovědnost.

Omluva, která obsahuje slovo "kdyby", není omluvou. Představte si, že jste právě řekli něco necitlivého a bezmyšlenkovitého a váš partner se cítí dotčen. Nabídnete tedy omluvu, která zní takto: "Omlouvám se, jestli to, co jsem řekl, ti ublížilo."

Jde o to, že jste svému partnerovi ublížili. Neexistuje zde žádná dvojznačnost. Nemuselo to být úmyslné, ale faktem zůstává, že mu nebo jí to ublížilo. Pokud vám na tomto vývoji záleží, sluší se, abyste se omluvili a byli přímí.

"Promiň, že jsem ti ublížil." Nyní uznáváte partnerovu realitu. Přidání "kdyby" k omluvě má distancující účinek, který jako by vás zbavoval jakékoli odpovědnosti. Lidé ve vztazích ubližují lidem. V ideálním případě je to neúmyslné. Omluva by však vždy měla být záměrná a přímá.

2. Uznejte dopad toho, co jste řekli nebo udělali.

Z pěti kroků je tento možná nejdůležitější, ale často se vynechává. Vraťme se k příkladu z prvního kroku, kdy jste řekli něco necitlivého a bezmyšlenkovitého.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Nejprve si budete chtít přiznat, že jste partnerovi ublížili. Dále vám pomůže ukázat, že víte, proč to bolelo: "Je mi líto, že jsem ti ublížil. Chápu, že ti ta slova připomněla kritický způsob, jakým s tebou mluvil tvůj otec."

To je samozřejmě jen příklad toho, co byste mohli říct. Zřejmě do něj vložíte pochopený dopad, který je specifický pro vaši situaci. A přátelé, pokud nevíte, jaký dopad mají vaše slova nebo činy - zeptejte se!

Co se vašeho partnera dotklo na tom, co jste řekli nebo udělali? Jak si vaše slova vyložil? Až dostanete odpověď, reflektujte ji, abyste ukázali, že jste ji pochopili.

Mimochodem, tento krok je v období po aféře velmi důležitý. Nestačí se partnerovi omluvit za to, že jste ho zradili. Musí také slyšet, že skutečně uznáváte a oceňujete, co mu vaše nevěra způsobila (tj. ztížila mu důvěru, způsobila mu bezesné noci, přiměla ho zpochybnit celý váš vztah atd.)

Vyjádření pochopení dopadu vašeho jednání bude mít velký vliv na uzdravení.

3. Vyjádřete svůj závazek polepšit se.

Zdá se to být samozřejmé, ale to, co se často v omluvě opomíjí, je sdělení vašeho záměru neopakovat to, co jste řekli nebo udělali jako první. V ideálním případě to už neuděláte.

Ale přiznejme si, že jste lidé a pravděpodobně to uděláte znovu. V tomto případě postačí vyjádření záměru: "Je mi líto, že jsem ti ublížil. Chápu, že ti ta slova připomněla kritický způsob, jakým s tebou mluvil tvůj otec. Budu se snažit lépe volit slova, abych ti v budoucnu něco podobného neřekl."

4. Zachovejte čistotu.

Nesnažte se svá slova nebo chování ospravedlnit nebo racionalizovat, jako například ve větě,"Promiň, že jsem ti ublížil, ale opravdu jsi mě rozčílil." V rámci jedné mazané věty jste se v podstatě omluvili a pak to vzali zpět. A co hůř, přenesli jste vinu na svého partnera.

Pokud máte oprávněnou výtku, je to v pořádku; máte právo ji nadhodit a vyřešit později - jen ne ve chvíli, kdy se omlouváte a přebíráte odpovědnost za své chování. Zachovejte si čistotu a soustřeďte se na to, co jste udělali.

5. Jaké je vaše chování? Počkejte, až budete připraveni.

Váš partner může vycítit neupřímnou omluvu. To když vaše slova říkají "je mi to líto", ale vaše tvář je stále rudá hněvem nebo promítá naprostou odtažitost. Věnujte proto více času přemýšlení o způsobu, jakým jste mu nebo jí ublížili, a nechte se uklidnit od toho, co ve vás vyvolává reakci.

Tímto postupem umožníte, aby se vaše slova a afekt shodovaly, a váš partner pozná, že je vám to opravdu líto. Jen s tím, víte, nečekejte až na další olympiádu. A konečně, navazujte dobrý oční kontakt! Neomlouváte se přece na podlahu! Přímý pohled na partnera podpoří vaši upřímnost.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: