Jakou chybu děláme, když zapisujeme věci, za které jsme vděční?

Foto: Freepik

Jakou chybu děláme, když zapisujeme věci, za které jsme vděční?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Psaní vděčnosti na papír či do deníku, je proces, při kterém zapisujeme vzpomínky, zážitky, za které jsme vděční. Ti, kteří tento rituál praktikují pravidelně mají tu výhodu, že mohou pociťovat méně stres u, než ti, kteří se této praktice moc nevěnují. Tito lidé jsou více nabití pozitivní energií a poté, co zavřou stránky deníku, v sobě nepociťují žádnou sobeckost.

A když zrovna otevřete něčí deník vděčnosti, buďte si jisti, že naleznete pouze věty naplněné zajímavými událostmi života-skvělé jídlo, kompliment od kamaráda, krásný pohled na západ slunce-však nenalezneme ani špetku vzpomínek, které by byly nějak stres ující či ovlivněny negativními pocity. Podle Wendy Suzuki, Ph.D., výzkumnice plasticity mozku a profesorky neurální vědy na Newyorské univerzitě, je velmi důležité vybalancovat Váš deník i neuspěchy.

Zde uvádíme Suzuki návod, jak vylepšit Vaší praxi ve psaní vděčnosti, aby jste napomohli Vašemu duševnímu zdraví a pozvolnému úbytku stres u.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Proč byste měli do deníku vděčnosti také zahrnout “negativní” zážitky?

Suzuki kniha je právě o tom, jak lze stres a nezdary využít jako pozitiva, což kdekomu může pomoci se sebevědomím a posunout se dále po životní cestě.

Emoce, které většinou pokládáme za negativní-strach, obavy, vztek-nás přece jenom také učí důležité lekci. A pokud je budeme rozlišovat jako pocity, které nás něco naučí a nezameteme je v první vteřině pod koberec, Suzuki doplňuje, že se o sobě můžeme dozvědět mnoho nových překvapujících věcí. „Co je to, že mě strach naučí tomu, abych si vzpomněla, čeho si nejvíce vážím? Co mi starosti říkají o mém životě a co dělám správně a co špatně a co je vlastně můj sen? Pokud budu brát tyto pocity jako emoce, které mě chrání a jemně mi naznačují různé informace, mám jinou cestu, jak se s těmito emocemi vypořádávám,” říká Suzuki.

Projevovat vděčnost, je pro tyto negativní emoce, jedna z možností, jak na ně změnit svoji perspektivu. Suzuki přiznává, že ve svém denním zápisu vděčnosti také zapisuje neúspěchy tak jako úspěchy a absolutně to změnilo její perspektivu o strachu a úzkostech “od těch emocí, které jsem nikdy nechtěla mít, na ty emoce, které jsem potřebovala.”

Nový pohled na stres

Tato poznání nás dostává do důležitého bodu: Stres není až tak špatný. Evolučně řečeno, existuje, aby nám pomohl se připravit na různé překážky. Vědci dokonce zjišťují, že je v malých dávkách zdraví a prospěšný.

„Stres není kotva. Je to vítr v našich plachtách,” říká Suzuki. „Pohání nás vpřed, pomáhá nám zůstat v motivované náladě. V mé kariéře jsem dávala nejlepší projevy, když jsem se trochu bála,” přiznává.

Však když se stres začne hromadit, začíná to být problém. „Když jste neustále ve stres u, není to dobré ani pro Vaše tělo ani mozek,” vysvětluje, že dlouhodobý stres udržuje souladný nervový systém ve vysoké pohotovosti. 

Když je tento nervový systém v takovémto stavu, srdeční frekvence se rapidně zrychlí, stahují se cévy a zvyšuje se krevní tlak. Tyto reakce nám pomohou postavit se hrozbám, však nejsou pro to, aby člověk byl neustále ve střehu.

Však v našem světě plném stres ujících zpráv, neustále proudících informací a dlouhých listů s úkoly, které musíme splnit, je pouze přirozené cítit se vy stres ovaně. Proto je důležité mít správnou stres ovou rutinu, která hladinu stres u sníží. Cvičení které pomáhají, jako sepsání věcí, za které jsme vděční (pozitivní i negativní) může pomoct uklidit stres ovou hladinu, tak jako triky, které pomohu když stres přijde nenadále, například cvičení s dechem, meditace a vědomé kontrolování našich negativních pocitů. Také uklidňující doplňky stravy vysoké kvality mohou pomoci Vašemu tělu zpátky na správnou cestu za klidnou myslí.

K závěru

I když je lákavé vyjadřovat vděk pouze k věcem, které stáli na vrcholcích Vašeho života, je dobré vyjádřit vděčnost i věcem, které pro Vás byli velice náročné. A pokud toto budete dodržovat, nakonec přetvoříte stres na něco, co potřebujete (alespoň v menších dávkách) abyste dokázali projevit své nejlepší Já.

Zdroje: mindbodygreen.com, Freepik

Podobné články