Kouření a vysoký tlak: Existuje souvislost?

Foto: Unsplash

Kouření a vysoký tlak: Existuje souvislost?

Kouření cigarety okamžitě zvyšuje krevní tlak a puls. Trvá přibližně 20 minut po cigaretě, než se váš krevní tlak a puls vrátí do normálu. Existují však dlouhodobé účinky?

Není jasné, zda kouření cigaret vede také ke zvýšenému riziku hypertenze. To je stav, kdy je váš krevní tlak trvale vysoký. Opakované dočasné vzestupy krevního tlaku však mohou způsobit poškození.

Ačkoli riziku hypertenze způsobené kouřením zcela nerozumíme, víme, že zanechání kouření může zlepšit váš celkový zdravotní stav a snížit riziko dalších kardiovaskulárních problémů.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Souvislost mezi kouřením a krevním tlakem

Kouření způsobuje dočasné zvýšení krevního tlaku. Pokaždé, když kouříte, okamžitě zvýšíte krevní tlak aktivací sympatického nervového systému (SNS).

Váš SNS řídí reakci vašeho těla na nebezpečí nebo stres. Když je váš SNS aktivován, hormonální signály způsobují zvýšený průtok krve do vašich svalů. To způsobuje, že se cítíte napjatější a ostražitější. V důsledku toho se zvýší váš puls a krevní tlak.

Kouření aktivuje SNS a způsobuje stejné zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku. To může časem poškodit stěny vašich tepen a vystavit vás vyššímu riziku mnoha závažných srdečních onemocnění.

Kouření může také zvýšit riziko hromadění tukových látek známých jako plak uvnitř vašich tepen. Tento stav se nazývá ateroskleróza. Pokud se neléčí, může vést k srdečnímu infarktu a mrtvici. Hypertenze může zvýšit rychlost hromadění plaku uvnitř vašich tepen.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Kouření vs. vaping

Vaping neboli používání elektronických cigaret je v posledních několika letech stále populárnější. Mnozí výrobci vapingu tvrdí, že vaping je zdravější alternativou k tradičním cigaretám. Studie o účincích vapingu však stále nejsou jednoznačné.

Existují důkazy, které spojují vaping s hypertenzí. Například studie z roku 2018 zjistila, že e-cigarety způsobují u lidí s hypertenzí bezprostředně po použití výrazné zvýšení krevního tlaku.

Studie z roku 2021 zjistila, že e-cigarety mají podobný vztah k hypertenzi jako běžné cigarety, ale vědci zdůraznili potřebu dalších dlouhodobých studií.

Zvyšuje kouření riziko hypertenze?"

Výzkumníci plně nerozumí souvislosti mezi kouřením a hypertenzí. Kouření zvyšuje riziko mnoha kardiovaskulárních onemocnění.

Výsledky studií zabývajících se souvislostí mezi kouřením a hypertenzí jsou však rozporuplné.

Analýza z roku 2015, která zahrnovala 141 317 osob, zjistila, že kuřáci mají obecně nižší krevní tlak než nikdy nekouřící osoby. Studie z roku 2017 zahrnující muže, kteří dříve kouřili, zjistila, že mají vyšší riziko hypertenze než současní kuřáci.

Výzkumníci se domnívají, že to může být částečně způsobeno nárůstem hmotnosti, který je běžný 2 roky po ukončení kouření. Jiná studie z roku 2017 naznačuje, že by to mohlo být způsobeno tím, že účinky kouření jsou dlouhodobé a často se projeví až v pozdějším věku.

Naopak veškeré negativní účinky ukončení kouření jsou dočasné.

Přestože výzkum na toto téma stále probíhá, víme, že kouření je spojeno se zvýšeným rizikem mnoha dalších zdravotních potíží, včetně kardiovaskulárních onemocnění.

Ačkoli tedy riziku hypertenze u kuřáků plně nerozumíme, zdravotní rizika kouření jsou zřejmá.

Jaké jsou příznaky hypertenze?

Hypertenze je často nazývána "tichým" onemocněním. Mnoho lidí s hypertenzí nemá žádné příznaky. Navíc dočasně zvýšený krevní tlak způsobený cigaretou obvykle do 20 minut opět klesne. To znamená, že při lékařské prohlídce často není odhalen.

Pokud se příznaky vysokého krevního tlaku objeví, mohou zahrnovat:

 • závratě
 • bolesti hlavy
 • krvácení z nosu
 • zmatenost
 • rozmazané nebo nejasné vidění
 • nedýchání
 • nepravidelný srdeční tep
 • pocit, jako by vám srdce bušilo nebo závodilo
 • červená nebo růžová moč

Měli by lidé s hypertenzí přestat kouřit?

Pokud kouříte a máte vysoký krevní tlak, doporučuje se přestat kouřit. Studie z roku 2016 naznačuje, že kouření může zhoršovat hypertenzi, zejména u mladších dospělých.

Podle Americké kardiologické společnosti (American College of Cardiology) mají lidé, kteří kouří, obtížnější kontrolu nad svým krevním tlakem, a to i při užívání léků na krevní tlak.

Mějte na paměti, že kouření způsobuje dočasné zvýšení krevního tlaku při každém kouření. Studie z roku 2005 dokonce ukázala, že cigarety mohou oslabit účinky léků na krevní tlak, jako je například amlodipin.

Hypertenze je rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Vědci ve studii z roku 2021 pozorovali nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění u lidí, kteří omezili kouření.

Jak mohu zabránit hypertenzi, pokud kouřím?

Přestat kouřit je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko různých kardiovaskulárních onemocnění. Mezi další kroky, které můžete podniknout ke snížení krevního tlaku, patří např:

 • udržování přiměřené hmotnosti
 • pravidelné cvičení
 • omezení množství vypitého alkoholu
 • výživná strava, vyváženou stravu s nízkým obsahem soli
 • užívání všech léků na krevní tlak, které vám předepsal lékař
 • podnikání kroků ke zvládání a omezení stresu

Často kladené otázky

Více informací o kouření a vysokém krevním tlaku se dozvíte, když si přečtete odpovědi na některé časté otázky níže.

Zvyšuje pasivní kouření krevní tlak?

Ano. Vystavení pasivnímu kouření v domácnosti nebo na pracovišti způsobuje zvýšení krevního tlaku.

Studie 2019 zjistila, že lidé vystavení pasivnímu kouření mohou mít také zvýšené riziko hypertenze.

O kolik zvyšuje kouření krevní tlak a na jak dlouho?"

Ze zprávy generálního lékaře z roku 2010 vyplývá, že užívání nikotinu v jakékoli formě může zvýšit krevní tlak až o 5 až 10 milimetrů rtuti (mm Hg) bezprostředně po užití. Tento vzestup trvá přibližně 20 minut.

Proč mám vysoký krevní tlak poté, co jsem přestal kouřit?

Některé studie zjistily vyšší hodnoty krevního tlaku u bývalých kuřáků. To může být způsobeno dočasným zvýšením hmotnosti a dalšími tělesnými úpravami po zanechání kouření.

Mnoho lidí, kteří přestávají kouřit, také pociťuje během odvykání nikotinu příznaky úzkosti, které mohou v tomto období snadno způsobit zvýšení krevního tlaku.

Celkové zdravotní přínosy zanechání kouření jsou však mnohem větší než dočasné zvýšení hmotnosti nebo krevního tlaku. O všech zdravotních problémech, které vás po zanechání kouření trápí, se můžete poradit s lékařem.

Můžete kouřit cigarety a zároveň užívat léky na krevní tlak?

Poraďte se o kouření a užívání léků na krevní tlak se svým lékařem. Některé výzkumy ukázaly, že kouření může oslabit účinky některých léků na krevní tlak.

Možná budete potřebovat vyšší dávku nebo jiný lék. Váš lékař s vámi také může probrat možnost zahájení programu, který vám pomůže přestat kouřit.

Způsobují léky na odvykání kouření vysoký krevní tlak?"

Na tuto otázku hledala odpověď studie z roku 2016 o vlivu léků na odvykání kouření na krevní tlak.

Výzkumníci zjistili, že přípravky na odvykání kouření krevní tlak nezvyšují. To platilo i u účastníků studie, kteří již hypertenzí trpěli.

Pomoc při odvykání kouření

Přestat kouřit je skvělý způsob, jak se k něčemu zavázat. Je to také vážná výzva, proto je důležité mít podporu. Pokud jste připraveni přestat kouřit:

 • Zavolejte na horkou linku SAMHSA 800-662-HELP (4357). Horká linka Úřadu pro zneužívání návykových látek a duševní zdraví (SAMHSA) spojuje lidi s podpůrnými službami. Zavolejte kdykoli nebo použijte jejich online vyhledávač, kde vám zdarma doporučí podpůrné organizace, léčebné programy a další služby ve vaší komunitě, které vám mohou pomoci přestat kouřit.
 • Navštivte Smokefree.gov. Tyto federální webové stránky vám pomohou sestavit plán, jak přestat kouřit od začátku do konce. Najdete zde množství tipů, zdrojů, průvodců a online podpůrných služeb v angličtině nebo španělštině. Smokefree.gov nabízí také specializované služby pro veterány, dospívající, ženy a dospělé nad 60 let.
 • Stáhněte si aplikaci quitSTART. Tato bezplatná aplikace, která je službou webu Smokefree.gov, vám umožní sledovat vaše pokroky, zvládat vaše chutě a účastnit se her a výzev.
 • Zašlete text "QUITNOW" na číslo 333-888. National Texting Portal je služba Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Národního onkologického institutu (NCI). Nabízí podporu, rady a tipy pro odvykání kouření. Služba je bezplatná, ale mohou se na ni vztahovat standardní sazby za textové zprávy vašeho operátora.

Vztah

Kouření způsobuje dočasné zvýšení krevního tlaku. Aktivuje sympatický nervový systém a způsobuje zvýšení pulsu a krevního tlaku na 15 až 20 minut.

V současné době není jasné, zda kouření zvyšuje také riziko hypertenze. Kouření však zvyšuje riziko mnoha dalších zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění.

Pokud již hypertenzí trpíte, může vám zanechání kouření pomoci lépe zvládat krevní tlak. V krátkodobém horizontu můžete zaznamenat zvýšení krevního tlaku v důsledku některých vedlejších účinků zanechání kouření. Dlouhodobý přínos zanechání kouření je však zřejmý.

Zdroje: (1) https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/benefits-of-quitting-smoking-over-time.html, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7999635/, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684098/, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684098/, (5) https://www.nature.com/articles/hr200580, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723357/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53012/#ch6.s2, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5634904/, (9) https://www.nature.com/articles/hr200580, (10) https://bmccardiovascdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12872-015-0180-4, (11) https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/quit-smoking/national-texting-portal.html,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: