Mód přežití: Jak vám ničí život?

Foto: Freepik

Mód přežití: Jak vám ničí život?

Mód přežití je krátkodobý režim myšlení založený na strachu, vstupujeme do něj, když je spuštěna reakce našeho mozku „boj nebo útěk“. Tento způsob myšlení vypíná tu část nás, která ráda riskuje, umí využít naší představivosti a přizpůsobit se novým podmínkám, a místo toho směruje veškerou drahocennou energii na část, která se za každou cenu snaží uchovat nás v bezpečné zóně, drží se nelibosti a zášti a přebírá tak nad námi kontrolu. Taková odpověď naší mysli je zcela zdravá, stojíme-li například tváří v tvář medvědovi, dlouhodobý život v tomto režimu si ale může vybrat těžkou daň na našem těle i mysli.

Jak rozpoznat mód přežití?

Tady je devět znaků toho, že jsme se ocitli v módu přežití:

1. Všechno je naléhavé. Každý dead-line je právě teď. Nemůžete myslet dopředu nebo přemýšlet o jiných úkolech najednou.

2. Neustále rušíte a znovu plánujete hovory, meetingy a jiné schůzky.

3. Váš tým ani rodina vám nemohou pomoci. Cítíte se osaměle a beznadějně. Jen vy sami přece můžete úkol udělat správně, není důvod ho zadávat někomu jinému.

4. Stres je ohromující. Nemůžete spát, nemůžete jíst, nemůžete ani přemýšlet s čistou hlavou. Váš dech se zdá zvláštní, nepravidelný, buší vám srdce. Snažíte se uklidnit, ale nefunguje to.

5. Vytrácí se vám ze života radost. Veškerá vaše energie je soustředěna na následujících čtyřiadvacet hodin. Mít fajn den už se ani nezdá jako reálnou možností.

6. Všechno je reakcí. Nikdy nejste proaktivní. Nikdy nejste o krok napřed. Přeskakujete od odezvy k odezvě.

7. Všechno je riskantní. Každý úkol musíte splnit. I na těch největších drobnostech záleží. Není žádný prostor pro chyby.

8. Nemáte dost času na dokonalost. Všechno, co odevzdáte je „tak akorát“. Vychází z vás jen málo, na co můžete být hrdí. Takhle jste si svou kariéru nepředstavovali.

9. Straníte se lidí, i těch, na kterých vám záleží. Nezbývá vám energie na to se s nimi vypořádat.

Zní vám některý z těchto bodů povědomě? Není divu, dlouhodobý stres a životní nejistota zejména v období pandemie mohly do „módu přežití“ dostat i vás.

Jak z toho ven?

Ocitáte se na pokraji obrovské katastrofy. Myšlenkový režim, v jakém se nyní nacházíte, je neudržitelný. Bez jakékoli akce k nápravě se to může výrazně zhoršit. Je jen malý krok od módu přežití do nenapravitelného nepořádku.

V období extrémního přetížení je potřeba si zjednodušit tolik činností, kolik jen můžeme. Představte si sami sebe v loďce, která vás kvůli přílišnému nákladu táhne ke dnu. Co budete dělat? Začnete házet přebytečné věci přes palubu. Možná se vám při nakládání loďky zdálo, že všechny ty věci budete potřebovat, ale teď si musíte zvolit mezi nimi a potopením.

Ve chvílích mentálního přetlaku je potřeba uspořádat si priority. I když se nám každé sebemenší selhání může jevit ekvivalentem smrti, není tomu ani zdaleka tak. Můžeme si dovolit zpomalit, nebo pro pomoc obrátit na naše bližní či kolegy. Není to symbol slabosti.

Jaké konkrétní kroky podniknout?

Vágní rady jako „je potřeba zpomalit“ jste již nejspíš slyšeli již mnohokrát. Ale to se lehce řekne a daleko hůř udělá. Pokusím se vám nastínit několik konkrétních kroků, které můžete podniknout, abyste prolomili tento nebezpečný vzorec myšlení.

1. Přiznejte si to. Musíte si uvědomit, že způsob, jakým v tuto chvíli fungujete není zdravý. Musíte začít chtít s ním něco dělat.

2. Přiznejte si své chyby. V módu přežití děláte všechno na absolutní minimum, to ale mnohdy nestačí. Přiznání chyb je prvním krokem k jejich nápravě.

3. Odpusťte si. Mód přežití se může zdát jako vaší vlastní chybou, ale může být velice těžké vlastní negativní vzorce myšlení v čas rozeznat a zarazit.

4. Nebojte se požádat o pomoc. Jak už jsem psala výše, požádat o pomoc není znamením vlastní slabosti. Ba naopak je to jedním z kroků k nápravě.

5. Vytvořte si nový plán. Ten původní vás dovedl daleko, ale také by vás mohl dostat do stavu vyhoření. Pokuste si reorganizovat svůj profesní i osobní život. Dávejte ale pozor, aby tento plán zůstal realistický a proveditelný, jinak začarovaný kruh neopustíte.

6. Akce. Neskončete jen u plánovaní. Snahu o reorganizaci musíte skutečně provést. Zůstane-li jen ve vaší hlavě, nic se nezmění.

Zdroje: roseninstitute.com, practicalbydefault.com, Freepik

Podobné články

1 Komentářů

Iveta

Iveta

před 1 měsíce

Super článek, zase jsem se něco zajímavého dozvěděla!

Reply

Napište komentář