Studie odhalila 7 zdravotních faktorů, které pomáhají snížit riziko demence

Foto: Unsplash

Studie odhalila 7 zdravotních faktorů, které pomáhají snížit riziko demence

Zachování bystrého mozku s přibývajícím věkem zdaleka nespočívá jen v luštění křížovek. Genetika sice hraje velkou roli, ale existuje také řada realizovatelných strategií, které vám mohou nabídnout podporu. Nová studie z časopisu Neurology totiž naznačuje, že existuje sedm zdravotních faktorů, které mohou ovlivnit konkrétně rozvoj demence, a nikdy není příliš brzy začít o každém z nich přemýšlet.

Americká kardiologická asociace (AHA) tyto faktory označuje jako "jednoduchých 7 životních faktorů" (LS7), které mají vliv na zdraví kardiovaskulárního systému i mozku a lze je upravit tak, aby vám pomohly žít plnohodnotnější život a snížit celkové riziko demence.

Jakých je 7 jednoduchých životních pravidel?

  1. Fyzická aktivita
  2. Zdravá strava
  3. BMI
  4. Nekuřák
  5. Zdravý krevní tlak
  6. Celkový cholesterol
  7. Snížení hladiny cukru v krvi

Studijní metoda.

Spičkový hluboký ponor do výživy, který vedli přední světoví odborníci na zdraví & wellness

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Studie zkoumala 8 823 Evropanů a 2 738 Afroameričanů po dobu 30 let a hodnotila každého účastníka na stupnici od 0 do 14 ve výše uvedených kategoriích, aby zjistila míru jeho zdravých návyků v kombinaci s genetickým rizikem vzniku demence. Na základě vypočtených rizikových skóre pak byli účastníci rozděleni do skupin s osobami s odpovídající mírou rizika.

Na konci studie vědci zjistili, že u osob s vyšším skóre v LS7 byla pravděpodobnost vzniku demence nižší, což celkově snížilo odhadované riziko. Ve skutečnosti pokaždé, když účastník získal jeden bod na stupnici LS7, kleslo jeho riziko demence přibližně o devět procent.

Omezení.

Tato studie sice ukazuje, že existují faktory, které můžete ovlivnit a které mohou snížit riziko demence, ale zároveň jasně uvádí, že to nemusí platit pro ty, kteří jsou k tomuto onemocnění vysoce geneticky predisponováni. V konečném důsledku je na toto téma zapotřebí dalšího výzkumu.

Studie navíc uznává, že se stále jedná o relativně malou testovací skupinu, a aby bylo možné účinněji určit vliv těchto návyků na snížení rizika demence, bylo by zapotřebí většího vzorku se stále rozmanitější populací.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Autoři také vysvětlují: "Je všeobecně známo, že rasismus přispěl k horším zdravotním výsledkům u AA (Afroameričanů). Pozorovali jsme nižší skóre LS7 a vyšší riziko výskytu demence u účastníků z řad AA v souladu s výsledky jiných studií."

Závěr.

Pokud někdy existovaly pochybnosti o výhodách zdravého a vyváženého životního stylu, tato studie ukazuje, že i takové faktory, jako je vaše strava a pohybová aktivita, mohou snížit riziko vzniku demence v budoucnu. Samozřejmě, že predispozice bude vždy hrát roli v pravděpodobnosti vzniku těchto genetických onemocnění, ale záměrné pozitivní změny životního stylu (i ve středním a vyšším věku) mohou mít vliv na zpomalení duševního úpadku.

Zdroje: mindbodygreen.com , Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: