Top 10 psychologických faktů ze kterých se Vám zatočí hlava

Foto: Unsplash

Top 10 psychologických faktů ze kterých se Vám zatočí hlava

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

V tomto článku probereme 10 psychologických faktů, které jste doposud neznaly. Z některých se Vám zaručeně bude motat hlava kolem.

1. Logika cizího jazyka

Toto je velice zajímavý psychologický fakt, který by Vás opravdu nenapadl. Studie z Chicagské univerzity ukázala, že lidé dělají logičtější rozhodnutí když používají druhý jazyk (cizí jazyk).

Naše uvažování se skládá ze dvou částí, jedna je logická a systematická zatímco druhá je emoční. Když používáme náš mateřský jazyk necháváme emoční část dělat rozhodnutí. Pokud použijeme cizí jazyk logická část převezme kontrolu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

2. Hudba mění vnímání

Žánr hudby, kterou posloucháte vysoce ovlivňuje jak se cítíte a jak vnímáte svět. Všichni to známe, veselá rychlá písnička nás dělá veselými. Zatímco smutná a pomalá píseň nás dělá smutnými. Ale to není vše.

V roce 2011 byla vytvořena studie, zaměřující se na vliv hudby při změně vnímání prostředí. Lidé měli poznat veselé a smutné obličeje zatímco jim byla puštěna různá hudba. Ukázalo se, že lidé mají problém rozpoznat veselé tváře když hraje smutná hudba a naopak. Tomu se říká percepční očekávání, víceméně to znamená, že když něco slyšíte, Váš mozek očekává, že uvidí něco podobného.

3. Dunning-Kruger Efekt

V roce 1999. Dva psychologové zjistili něco o inteligentních lidech. Inteligentní lidé si málokdy myslí, že jsou chytří. Často se dokonce označují za podprůměrné. Naopak lidé s nižší inteligencí dělají přesný opak. Méně inteligentní lidé se často nadhodnocují.

Nyní se zkusme zamyslet nad tím, zda je tento efekt pravdivý. Pokud někdo zkouší něco nového, většinou si myslí, že je v dané činnosti velice dobrý. Jakmile ale trénuje, zjistí kolik toho ještě neví a kolik se toho musí naučit aby opravdu v činnosti exceloval. Inteligentní člověk většinou trénuje více než méně inteligentní člověk. Proto sám sebe hodnotí hůře, inteligentní člověk je totiž obeznámen se spoustou věcí, které ještě neví. Zatímco méně inteligentní člověk nechápe, jak málo toho doopravdy ví a umí.

4. Zpívání snižuje úzkost

Ano, je to pravda. Zpěv dokáže snížit pocit úzkosti a stres u. Příště když pojedete na důležitý pohovor nebo na zkoušku do školy. Pořádně si zazpívejte, Vaše tělo se tím uklidní a sníží se Vám hladina kortizolu.

Nemusíte nutně být superstar, vlastně vůbec nemusíte umět zpívat. Psychologické benefity si můžete užít i tak. Druhá otázka je jak si to budou užívat lidé ve Vašem okolí.

5. Geny negativity

Co když to, zda jsme negativní člověk, nedokážeme ovlivnit? V roce 2013 proběhla studie, která tvrdí, že někteří lidé jsou geneticky nastavení pro vytváření negativních myšlenek.

To znamená, že automaticky reagujete se silnými negativními emocemi. V této studii, vědci zkoumali jak lidé reagují na různé obrázky. Lidé s tímto negativním genem například popisovali Vodopád jako nebezpečný nebo u obrázku se zaplněnou místností zobrazili smutný až naštvaný obličej.

6. Pohled na věc

Uděláme si malý test, zkuste namalovat hrnek.

Můžu se s Vámi vsadit, že hrnek je namalován z boku a to tak, že lze částečně vidět dovnitř. Existuje ale spousta pohledů, proč jste si vybrali právě tento? Souvisí to s tím jak si náš mozek představuje objekty, pokud si něco představujete díváte se na objekt ze strany a lehce shora.

7. Odmítnutí bolí

Pokud si uděláte nové přátele, pozvete je o víkendu do Vaší oblíbené restaurace a oni odmítnou. Jak se cítíte? Né dobře, pro Váš mozek je to stejný pocit jako kdyby Vám dal někdo pěstí. Náš mozek totiž zpracovává fyzickou a psychickou bolest úplně stejně. V obou dvou případech jsou vypuštěny stejné látky a jsou aktivovány stejné zóny.

8. Dopaminová závislost

Proč je tak jednoduché hodiny hledět do Vašeho telefonu? Nedávné studie ukázaly, že psaní na telefonu a sociální sítě nám v mozku uvolňují dopamin. Dopamin je často spojován s radostí a uspokojením.

Proto je pro nás tak náročné položit telefon a odhlásit se ze sociálních sítí, náš mozek je jako závislák, který si neustále vyžaduje novou dávku dopaminu.

9. Slunce léčí

Všimli jste si někdy, že když jste celý den zavřený doma cítíte se špatně? Slunce není dobré jenom pro Vaše kosti ale také pro Vaši náladu. Ze slunce dostáváme vitamín D, tento vitamín produkuje hormony v našem mozku, tyto hormony mají za následek lepší náladu.

Proto lidé v zemích s méně světlem jsou náchylnější depresím. Přitom stačí pouze 10 minut slunečních paprsků.

10. Zdravý sarkasmus

Sarkasmus opravdu dokáže zlepšit zdraví Vašeho mozku. I když sarkasmus dokáže být urážlivý je to jeden z nejběžnějších znaků inteligence. Sarkastičtí lidé jsou většinou rychlý a kreativní. Možná jsou díky sarkasmu neoblíbení, ale excelují v originálním přemýšlení.

Biologicky, sarkastická narážka vyžaduje docela dost mozkové aktivity. Musíte zpracovat Vaši myšlenku a změnit ji v něco vtipného. Proto jsou sarkastičtí lidé skvělí v chápání abstraktních konceptů a v řešení složitých problémů.

Zdroj: Unsplash

Podobné články