Jak řešit konflikty: 15 nejlepších způsobů, jak se vyhnout dramatu

Foto: Unsplash

Jak řešit konflikty: 15 nejlepších způsobů, jak se vyhnout dramatu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Možná rádi sledujeme dramatické situace, ale nikdo se nechce zapojit do skutečného konfliktu. Zde se dozvíte, jak řešit konflikty, pokud se náhodou dostanete do nějaké dramatické záležitosti.

Konflikt nastane, ať se vám to líbí, nebo ne. Můžete se snažit konfliktům vyhýbat, jak jen chcete, ale někdy nemáte jinou možnost než se do nich dostat. A umět konflikty řešit je důležitá dovednost, kterou je třeba se v životě naučit.

Teď si asi myslíte, že konflikt je špatná věc, ale není tomu tak. Jsou to jen dvě *nebo více* protichůdných myšlenek. Znamená to, že dojde k válce? Ne, znamená to jen, že s druhou osobou nesouhlasíte. Pokud nyní situaci zvládnete správně, možná se vám ji nepodaří vyřešit, ale budete schopni situaci uklidnit a dojít k nějakému kompromisu.

Jak řešit konflikty a omezit drama

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Ve skutečnosti většina těchto konfliktů vzniká kvůli nedostatku komunikace. Třeba právě teď jsem naštvaný. Můj spolubydlící chce, abych o víkendu odešla z bytu, aby mohli přijít jeho kamarádi, ale já jsem mu před týdnem řekla, že za mnou přijede kamarád z jiného města. Řekla jsem mu, jak se cítím? Ne. místo toho jsem udělal nějaký vtip a šel s kamarádem na skleničku.

To by se mohlo snadno změnit v konflikt, protože problém ignoruju. I když teď nejde o velký konflikt, může se snadno zvrhnout v něco většího. Může to být nepříjemné, ale musí se to udělat. Tyto kroky nám pomohou naučit se řešit konflikty.

#1 Nadechněte se. Zklidněte se, bude to v pořádku. V první řadě se nadechněte a uklidněte se. Hádka je stres ující a když jste v režimu vzteku, nebudete schopni pořádně přemýšlet. Snažte se tedy přimět sami sebe ke zklidnění a racionálnímu uvažování.

#2 Zkuste se na problém podívat z ptačí perspektivy. To nebude snadné, zvláště když jste rozzuření. Zkuste se na situaci podívat objektivně. Možná jste si nemysleli, že jste udělali něco špatného, ale jak byste se cítili, kdyby se to stalo vám?"

#3 Posaďte se s dotyčnou osobou *když oba vychladnete*. Nesedejte si s dotyčnou osobou, když oba vypadáte, že se chystáte jeden druhého bodnout. Vím, že problémy by se měly řešit dříve než později, ale je v pořádku dát si pár hodin nebo dokonce pár dní mezi tím, kdy jste se pohádali, a tím, kdy si sednete a promluvíte si.

#4 Popište problém co nejméně slovy. Nikdo nechce slyšet monolog o tom, co se stalo, je to nudné. Udržujte svůj problém stručný a výstižný. Pokud váš partner přišel včera večer domů opilý, řekněte: "Vadí mi, když se vracíš domů pozdě v noci opilý." Strong>. Tak, řekli jste problém, řekli jste, jak se kvůli tomu cítíte. Teď musí odpovědět on.

#5 Nechte druhého člověka odpovědět. Vím, že se zlobíte, ale nedokážete to vyřešit, pokud nenecháte druhého člověka promluvit. Až tedy skončíte s projevem, nechte ho odpovědět. Tato část je však důležitá, nenechte je odpovídat jen tak pro nic za nic. Ve skutečnosti poslouchejte, co vám odpovídají.

#6 Nezapomínejte na neverbální komunikaci. Možná si toho nevšimnete, ale když stojíte u dveří s rukou na boku a posloucháte, jak ten člověk mluví - vypadáte jako blbec. Řeč vašeho těla je při řešení konfliktů nesmírně důležitá.

Jistě, nechcete být schoulení a působit dojmem oběti, ale nechcete vypadat ani defenzivně. Snažte se zachovat přirozený a neutrální postoj bez výrazů v obličeji, jako je například koulení očima.

#7 Nesnažte se dotyčného "pošťuchovat". Všichni víme, co někoho, koho máme rádi, pořádně naštve, ale není to ideální krok k tomu, abychom věděli, jak vyřešit konflikt s někým, na kom nám záleží. Přesně vím, co říct, abych ublížil své matce nebo bratrovi. Ale tím se nic nevyřeší. Nesnažíte se získat převahu tím, že je shazujete, ale snažíte se vyřešit problém. Údery si nechte na hodinu boxu.

#8 Ptejte se a získávejte odpovědi. Pokud chcete pochopit, z čeho daná osoba vychází, pokládejte otázky. Samozřejmě nepokládejte otázky, které se nesou v obviňujícím duchu. Pokládejte jednoduché otázky, jako například kdo, co, kdy, kde, jak. Vidíte, je to snadné. Tímto způsobem se dozvíte celý příběh z jeho strany. Všimli jste si, že jsem vám neřekl, abyste se ptali proč? Protože "proč" je obvykle obviňující otázka. Snažíte se vyřešit konflikt, ne začít další.

#9 Pokud máte mnoho problémů, zaměřte se vždy na jeden. Možná jste vybouchli poté, co se na vás sesypala hromada problémů. Což je přesně to, co se stane, když spolu řádně nekomunikujete. Už chápete, jak důležitá je komunikace?"

Namísto toho, abyste na sebe křičeli a poukazovali na všechny věci, které udělali špatně, se zaměřte na jeden problém. Nevytahujte ostatní problémy, dokud nevyřešíte ten, o kterém právě mluvíte.

#10 Přiznejte si věci, které jste podělali. Nějakou část situace jste pravděpodobně mohli vyřešit mnohem lépe. Možná jste vybouchli, když nebylo po vašem, a to samozřejmě vyvolalo scénu. Musíte si přiznat věci, ve kterých jste se zachovali špatně. A jsou věci, které jste udělali, na to nezapomeňte. Nehrajte si na oběť.

#11 Shodnete se oba na určitých věcech? Na konci diskuse pravděpodobně existují určité aspekty situace, na kterých se oba shodnete - což je skvělé. To znamená, že existují části situace, kterým oba rozumíte a na kterých se shodnete. Použijte je jako spojovací prvek mezi vámi dvěma.

#12 Vytvořte si prostor pro kompromis. Vím, že si pravděpodobně přejete, aby celá situace dopadla podle vašich představ, ale bohužel vám musím říct, že to tak pravděpodobně nebude - pokud se dotyčný opravdu neprovinil. S největší pravděpodobností však budete muset přistoupit na kompromis.

Potřebuje váš přítel zítra auto? Vím, že musíš jet navštívit rodinu, ale možná by tě mohl místo toho odvézt on. Je to pro vás ideální situace, pravděpodobně ne, ale musíte udělat kompromis.

#13 Zkuste společně vytvořit plán, jak problém vyřešit. Takže jste mluvili o tom, jak se cítíte, oni mluvili o tom, jak se cítí. Pokud chcete vědět, jak vyřešit konflikt, je čas vymyslet, jak problém vyřešíte. Je něco, co musíte udělat? Možná už vás unavuje, že jste vždycky ten, kdo uklízí dům, ale když jim řeknete, aby to udělali, stejně jdete a uklidíte. Místo toho se držte svého slova. Konflikt se vždy dá vyřešit.

#14 Nepoužívejte pasivní chování. Někdy si nemohu pomoci, ale musím se chovat pasivně. Prásknu dveřmi, odpovím dané osobě jako kretén. Samozřejmě tím situaci nijak neprospívám. Ale ve skutečnosti pasivní lidé ve skutečnosti žádné problémy neřeší, jen přilévají olej do ohně.

Pracujte tedy na přímé komunikaci. Dejte této osobě najevo, jak se cítíte, tím, že řeknete "cítím", nikoli "jsi blbec".

#15 Jděte dál. Poslouchejte, v budoucnu můžete mít další konflikty, možná ne s touto osobou, ale bude to s někým jiným. Musíte se naučit nechat věci plavat. S touto osobou jste si sedli, promluvili jste si o svých pocitech, dokonce jste se dohodli. Co teď? Nemáte se na co zlobit, problém jste vyřešili. Je po všem, jděte dál.

Nechcete být raději mimo konflikt než v něm? No, jediný způsob, jak toho dosáhnout, je naučit se konflikty řešit. Je tedy na čase zakročit dříve, než se změní v živou noční můru.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články