Meditace pro začátečníky: Jak začít s meditací?

Foto: Unsplash

Meditace pro začátečníky: Jak začít s meditací?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Meditace nevyžaduje mnoho. Nejjednodušší je však začít se znalostí těchto meditačních základů:

Nejdůležitější je důslednost.

V ideálním případě meditujeme několikrát týdně nebo denně. Ale i absolvování jedné meditace může vést ke snížení bloudění mysli. Čím více budeme praktikovat, tím více budeme pociťovat další a další výhody.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Možná bude užitečné naplánovat si meditační sezení podobně jako cvičení nebo schůzku. Nebo ji můžeme připojit ke stávající rutině, například pokaždé, když se sprchujeme nebo si čistíme zuby.

Pokud vynecháme jeden nebo více dní, nevadí. Můžeme jednoduše pokračovat tam, kde jsme skončili.

Nejvhodnější doba pro meditaci je kdykoli můžeme.

Nezáleží na tom, kdy (nebo kde) meditujeme, takže si vyberte jakoukoli dobu, která nám nejlépe vyhovuje. Meditaci by bylo dobré provádět hned ráno před začátkem našeho dne nebo večer v posteli. Meditovat bychom mohli vždy, když se chceme zresetovat před poslední pracovní schůzkou nebo poté, co odvedeme děti do školy. Kdykoli se cítíme přetíženi, můžeme si udělat přestávku a meditovat, místo abychom se protlačovali.

K meditaci potřebujeme jen několik minut.

Krátká meditace může trvat pět minut nebo méně. Pokud máme pocit, že je to málo, pro začátečníky je skvělá desetiminutová meditace. Jakmile získáme důslednou praxi, můžeme čas pomalu prodlužovat.

Připravte se na hlučné rozptylování.

K meditaci nepotřebujeme dokonalé ticho. Úplné ticho může být pro začátečníky při meditaci příliš ohromující. Když je úplné ticho, začínáme být mimořádně citliví na každý sebemenší zvuk.

Život je stejně málokdy tichý. Můžeme se pustit do meditační praxe s tím, že se objeví nějaké zvuky, ať už je to hlasitá hudba od souseda, štěkot psa na ulici, couvání nákladního auta nebo zvuky v jiné místnosti doma. Když se tak stane, místo abychom byli frustrovaní a soustředili se na hluk: "Proč má můj soused právě teď taneční párty?" nebo se ho snažili vyladit: "Kéž by ta hudba přestala hrát," můžeme si všimnout své myšlenky, nechat ji odejít a vrátit se ke svému dechu.

Vždycky můžeme vyzkoušet špunty do uší, sluchátka s potlačením hluku, přístroje s bílým šumem nebo uklidňující hudbu.

Sedět a oblékat se můžeme tak, jak se cítíme dobře.

Pokud máme rovná záda, uvolněnou šíji a ramena a mírně vystrčenou bradu, můžeme po dobu meditace sedět kdekoli, kde se cítíme pohodlně. Můžeme sedět na gauči, na jídelní nebo kancelářské židli, podepřeni polštáři na posteli nebo na polštáři. Ruce a nohy můžeme zkřížit nebo rozkřížit podle toho, co je pro nás přirozené. Zvažte, zda si neuvolnit oblečení, které nás příliš omezuje, zda si nesundat boty nebo nesundat jakýkoli doplněk, se kterým máme tendenci se vrtět.

Zkuste meditaci pod vedením a učte se od odborníků.

Meditace pod vedením je druh meditace vedený učitelem, který vysvětluje, co máme dělat. Napoví nám, kdy máme otevřít a zavřít oči, jak máme dýchat, a rozebere další meditační techniky. Protože jsou odborníky na fungování mysli, nabízejí přátelskou motivaci a praktické rady, které začátečníci obvykle potřebují, například tipy, jak využít to, co se během meditace naučíme, v reálném životě.

Jakmile se s praxí seznámíme, můžeme vyzkoušet neřízenou meditaci, kterou provádíme sami.

Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob meditace.

Pokud máme zpočátku s meditací problémy, je to v pořádku. Stává se to každému z nás. I když se přistihneme, že přemýšlíme, zda meditujeme správně, nezapomínejte: jsou to jen myšlenky.

Zdroje: headspace.com, Unsplash

Podobné články